Problem pękających, piekących i spierzchniętych ust dotyczy wielu kobiet. A przecież każda z nas chce mieć usta gładkie, nawilżone i ponętne, nawet jeśli na co dzień nie robi makijażu. Od kondycji i wyglądu usta zależy w dużej mierze samopoczucie kobiety i jej wygląd. Jak dbać o usta? Ładny wygląd warg zależy od kilku czynników, w tym od używanych kosmetyków i zasad codziennej higieny twarzy. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jak dbać o usta? Czego unikać?

Jeśli chcesz mieć dobrze nawilżone i gładkie usta, to zastosuj poniższe zasady:

  • ładne usta wymagają odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia, równie ważna jest dieta bogata w witaminy i picie wody;
  • unikaj oblizywania ust, zwłaszcza zimą, podczas mroźnej i wietrznej pogody;
  • zawsze miej przy sobie ochronną pomadkę;
  • raz lub dwa razy w tygodniu posmaruj usta peelingiem do twarzy lub zrób go sama z cukru i oliwki kosmetycznej;
  • nie używaj przeterminowanych pomadek;
  • nie używaj testerów w drogerii;
  • jeśli często masz zajady (ranki w kącikach ust) to wzbogać dietę w witaminy z grupy B;
  • nie pożyczaj pomadek od koleżanek, mamy, siostry itd, bo w ten sposób przenosisz na skórę obce drobnoustroje. 

Suche, spierzchnięte i pękające usta. Co jest tego przyczyną?

Powodem pękania skóry na ustach jest ich nadmierne wysuszenie wskutek palącego słońca latem, ale też wiatru, a w zimie mrozu. Dlatego tak ważne jest regularne smarowanie ust odpowiednimi pomadkami ochronnymi. Latem sprawdzi się nawilżająca i kojąca pomadka, na przykład z dodatkiem aloesu, rumianku, olejków roślinnych, witaminy E oraz filtrów UVA i UVB. Zimą lepszy będzie natłuszczający i odżywczy balsam, który ochroni usta przed wiatrem i mrozem. Problemem bywa brak pomadki pod ręku, czy choćby kremu ochronnego. Jeśli twoje usta łatwo wysychają i pękają, to kup sobie kilka pomadek i trzymaj je w różnych miejscach, np. przy łóżku, w aucie, w pracy, w wyjściowej torebce itp. Pamiętaj też o regularnym peelingu do ust. Kosmetyk ten złuszczy martwy naskórek, wygładzi usta i ułatwi im wchłanianie substancji odżywczych z balsamów.

Zobacz też:
Izotek – popularny lek na trądzik. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Usta po permanentnym makijażu. Jak o nie dbać?

Ten trwały makijaż polega na wstrzyknięciu w usta barwiących pigmentów. Po takim zabiegu przez dobę nie mocz ust i nie pocieraj. Staraj się też ich nie oblizywać i unikaj intensywnych pocałunków. Przez kolejne 6 tygodni unikaj sauny, solarium i opalania się. Pielęgnuj usta jedynie kosmetykami zalecanymi przez kosmetolożkę, która robiła ci makijaż. Ważne jest zwłaszcza nawilżanie ust. Co istotne, gdy schodzi z nich skóra, to nie odrywaj jej. Pozwól, aby naskórek swobodnie się złuszczył sam. Po 6 tygodniach usta pigment jest już rozłożony, usta wybarwione, a ty pielęgnacja ust wygląda tak samo, jak przed zabiegiem.

Poznaj domowe sposoby pielęgnacji ust

Z artykułów spożywczych, które zapewne masz w swojej kuchni, zrobisz skuteczny peeling i balsam ochronny do ust. Aby złuszczyć martwy naskórek, wymieszaj pół łyżeczki cukru z oliwą. Możesz też dodać kroplę witaminy A z apteki. Posmaruj usta, odczekaj 3 minuty i zmyj specyfik. Po czym posmaruj je balsamem. Domowy sposób na nawilżenie i odżywienie skóry na ustach jest posmarowanie ich papką z awokado i miodu.

Jak widzisz, zasady dbania o ładny wygląd ust są proste, a podstawą jest regularna pielęgnacja dobrze dobranymi kosmetykami.Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2022