Skóra pod maseczką wymaga pielęgnacji
Reżim sanitarny, jak i własna odpowiedzialność, od ponad roku nakazują nam osłanianie nosa i ust za pomocą maseczek. Mimo że nieco trudniej się w nich oddycha, to znacznie zmniejszają ryzyko transmisji wirusa, a tym samym chronią nas i innych w naszym otoczeniu. Nie mniej jednak, tarcie, brak dostępu powietrza i wzmożona wilgotność, czyli warunki, jakie panują pod maseczką, mogą negatywnie wpływać na stan naszej skóry. Zajrzyj pod https://sklep.medme.pl/kosmetyki,k640 i wybierz pielęgnację dopasowaną do własnych potrzeb.
Na powierzchni maseczek, szczególnie tych, które nie są zmieniane zbyt często, mogą gromadzić się nie tylko chorobotwórcze bakterie i wirusy, ale także pleśń, której sprzyja wilgoć pochodząca z pary wodnej generowanej z każdym oddechem. Taki stan może sprzyjać rozwojowi niektórych schorzeń dermatologicznych, w tym trądziku. Osoby posiadające skórę wrażliwą powinny być szczególnie wyczulone na rodzaj zakładanej maseczki. Te ze sztucznych tworzyw, mogą dodatkowo przesuszać naskórek pozbawiając go równowagi warstwy hydrolipidowej.
Czym pielęgnować skórę pod maseczką?
Pierwszym krokiem dla osób, których skóra narażona jest na długotrwałe noszenie maseczki, jest dokładne oczyszczanie. Chodzi o usunięcie nadmiaru sebum, które gromadzi się w ciągu dnia porach skóry, które nie mają możliwości „oddychania”. W tej roli doskonale sprawdzą się łagodne emulsje czyszczące lub płyny micelarne. Dobrze, gdy na opakowaniu kosmetyku widnieje napis „hipoalergiczny”. Oznacza to, że podczas użycia tego produktu istnieje mniejsze ryzyko rozwoju alergii skórnych. Preparat nie powinien posiadać w składzie również mydła, ponieważ może ono naruszać delikatny płaszcz lipidowy i tym samym znacznie go wysuszać.
Przed nałożeniem na twarz maseczki, warto posmarować się cienką warstwą kremu ochronnego. Rekomendowane są te z witaminą E, A, alantoiną i ceramidami. Taki skład najczęściej występuje w emolientach przeznaczonych dla suchej, wrażliwej i atopowej skóry. Chronią one barierę skóry przed przesuszeniem. Raz do dwóch razy w tygodniu warto wykonać dokładny peeling skóry, co pozwoli na usunięcie martwego naskórka. Osoby z wrażliwą skórą mogą sięgnąć po produkt enzymatyczny, natomiast z normalną i mieszaną drobnoziarnisty.
Ważna jest także skóra ust. One również narażone są na drobne uszkodzenia i wysychanie, a nawet pękanie. Dobrym rozwiązaniem jest nałożenie na usta pomadki, w której składzie znajdują się m.in. olejek migdałowy, jojoba, rycynowy, a także masło Shea lub kakaowe.
Pod maseczką lepiej nie nosić makijażu, gdyż utrudnia to swobodną wentylację. Jeśli jednak jest to konieczne, warto zaopatrzyć się w kosmetyki hipoalergiczne lub mineralne, które pochłaniają nadmiar sebum, ale nie blokują porów skórnych.