Fluorek wapnia to najpopularniejszy składnik past do zębów. Nie posiada charakterystycznego zapachu. Sam pierwiastek – fluor – jest gazem o zielono-żółtym kolorze. Z uwagi na rodzaj związku fluorek wapnia to ciało stałe o białej barwie. Jest silnie aktywnym związkiem chemicznym.

Fluorek wapnia – działanie

Wśród działań tej substancji wyróżnia się:

  • skuteczne zapobieganie powstawaniu próchnicy;
  • dbanie o szkliwo zębów, wzmacnianie ich;
  • zapobieganie gromadzeniu osadu na zębach.
fluorek wapnia działanie

Fluorek wapnia – zastosowanie w kosmetykach

Substancja aktywna występuje przede wszystkim w produktach do pielęgnacji jamy ustnej, które mają zapobiegać próchnicy i zwalczać ją. Fluorek wapnia znajduje zastosowanie w:

  • pastach do zębów dla dorosłych oraz dzieci;
  • płynach do płukania jamy ustnej;
  • innych specjalistycznych środkach do higieny zębów.
fluorek wapnia zastosowanie

Fluorek wapnia – bezpieczeństwo stosowania

Fluorek wapnia w kosmetykach, w tym pastach do zębów, został uznany za bezpieczny. Można go stosować z kilkoma zasadami, których w procesie produkcji muszą przestrzegać wytwórcy:

  • produkt do mycia i pielęgnacji jamy ustnej mający w składzie Calcium Fluoride nie może zawierać go więcej niż 0,15% w przeliczeniu na czysty fluor;
  • fluorek wapnia wraz z innymi składnikami aktywnymi w produkcie może być obecny w stężeniu maksymalnym 0,15%;
  • producent zobowiązany jest zamieścić na etykiecie odpowiednią informację o użytku produktów z fluorem przez dzieci do 6 roku życia. 

Calcium Fluoride w określonym stężeniu jest substancją bezpieczną do stosowania dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Sam pierwiastek stosowany w nadmiarze wpływa niekorzystnie na stan zdrowia organizmu i może przyczyniać się do wielu chorób. U osób ze skórą problematyczną, skłonną do powstawania stanów zapalnych może spowodować pogorszenie stanu cery.

Zobacz też:
Ricinus Communis Seed Oil (olej rycynowy) – co to jest?

W przypadku past dla dzieci zawierających fluorek wapnia, warto zwrócić szczególną uwagę na jego obecność. Może bowiem łatwo dojść do połknięcia produktu, co da niekorzystny skutek m.in. ze strony układu pokarmowego.

fluorek wapnia bezpieczeństwo

Fluorek wapnia – naturalny czy syntetyczny

Naturalnie fluorek wapnia występuje w naturze jako fluoryt, który ma zdolność obniżania temperatury. Do celów komercyjnych dla branży kosmetycznej pozyskuje się go podczas syntezy wodorotlenku wapnia oraz kwasu fluorowodorowego. 

Fluorek wapnia – wpływ na środowisko

Nie odnotowano negatywnego wpływu fluorku wapnia na środowisko naturalne.

Czy fluorek wapnia jest wegański?

Fluorek wapnia jest substancją w 100% wegańską – mineralną lub wytworzoną syntetycznie. Nie posiada żadnych odzwierzęcych składników. Weganie to grupa ludzi ze szczególną troską dobierających stosowane produkty. Zwracają oni uwagę na skład, pochodzenie, cały proces powstawania.

Fluorek wapnia – ciekawostki

Czy wiesz, że fluor, oprócz korzystnego działania na organizm, w nadmiarze może przynieść wiele szkód? Dawka czyni truciznę – jak mówi stare przysłowie. Pierwiastek ten jest jednym ze składników leków psychotropowych. Fluor stosuje się do zwalczania różnego rodzaju insektów. Wiele przeprowadzonych badań wspomina, że może działać kancerogennie.

Stosowany w nadmiarze może kumulować się w kościach, co zwiększa ich łamliwość oraz podnosi ryzyko rozwoju osteoporozy w późniejszym wieku. Warto zwrócić uwagę, że fluor znajduje się również w pożywieniu, które spożywamy, m.in. w marchewce.

https://incibeauty.com/en/ingredients/13860-calcium-fluoride

Fluoride


Powiązane artykuły: