DMDM Hydantoin (DMDM Hydantoina) – co to jest? Poznaj właściwości i zastosowanie tego składnika

DMDM Hydantoina lub inaczej 1,3-bis(hydroksymetylo)-5,5-dimetyloimidazolidyno-2,4-dion. W składzie produktów można ją zlokalizować jako INCI: DMDM Hydantoin. Jest ciałem stałym o białej barwie. Przybiera postać kryształków. Jest pochodną formaldehydu, a dokładniej mówiąc, może go wydzielać przy zmianie warunków środowiska (pH, temperatury).

DMDM Hydantoin – działanie

Właściwości DMDM Hydantoiny są silnie uzależnione od środowiska, w jakim występuje. Swoje pożądane i bezpieczne działanie wykazuje w pH od 3 do 9 oraz w temperaturze do 80 stopni. W innym przypadku może działać toksycznie i całkowicie przestaje spełniać swoje funkcje. 

 • Jest substancją konserwującą dozwoloną do stosowania. Chroni produkt kosmetyczny przed namnażaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. 
 • Przedłuża trwałość kosmetyku, jego formę i właściwości.
 • Ogranicza rozwój bakterii w razie nieodpowiedniego przechowywania produktu kosmetycznego, np. niezamkniętego opakowania.
 • Zapobiega ciągłemu nadkażaniu kosmetyku podczas codziennej aplikacji. Szczególnie ma to znaczenie w preparatach, po które sięga się palcem.

DMDM Hydantoin – zastosowanie w kosmetykach

DMDM Hydantoin to jeden z częściej stosowanych konserwantów w branży kosmetycznej. Obecnie ciężko sobie wyobrazić świat kosmetyków bez obecności tego składnika. Przede wszystkim DMD Hydantoin znalazła zastosowanie w produktach takich jak:

 • żele pod prysznic
 • szampony 
 • odżywki i maski do włosów
 • produkty do demakijażu
 • peelingi
 • żele i pianki do mycia twarzy
 • mydła
 • płyny do higieny intymnej
 • bazy pod makijaż
 • podkłady różnego rodzaju.

Jak można zauważyć, DMDM Hydantoinę głównie stosuje się w preparatach zmywalnych.

DMDM Hydantoin – bezpieczeństwo stosowania produktów z tym składnikiem

Konserwant DMDM Hydantoina uznana jest w ogólnym rozumieniu za bezpieczną substancję. Istnieje jednak kilka ważnych kwestii, których producenci muszą pilnie przestrzegać. Dodawanie jej do kosmetyków wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Maksymalne stężenie wynosi 0,6%. Dodatkowo, z racji, że związek ten może wydzielać toksyczny formaldehyd, producent zobowiązany jest poinformować o tym na opakowaniu, jeśli jej ilość wynosi 0,05%. Ilość formaldehydu, jaka może zostać wydzielona, szacuje się na ok. 0,2%. Tak ustanowiły światowe organizacje zajmujące się tematem bezpieczeństwa danych substancji w branży kosmetycznej.

Zobacz też:  Prunus Armeniaca Kernel Oil (olej z pestek moreli) – co to jest?

Nie ma jednoznacznych badań, aby DMDM Hydantoin został zaklasyfikowany jako alergen, jednak może powodować podrażnienia na skórze i uczulać. Z racji, że istnieje ryzyko wydzielania formaldehydu przez DMDM Hydantoin, nie zaleca się stosowania produktu przez kobiety w ciąży.

DMDM Hydantoin – naturalny czy syntetyczny?

DMDM Hydantoin wytwarzany jest syntetycznie. Jest pochodną formaldehydu. 

DMDM Hydantoin – wpływ na środowisko

Nie odnotowano negatywnego wpływu DMDM Hydantoiny na środowisko naturalne.

Czy DMDM Hydantoin jest wegański?

Związek ten jest całkowicie syntetyczny. Oznacza to, że nie zawiera w swoim składzie żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego.

Inne – ciekawostki

Istnieją doniesienia, że DMDM Hydantoin może wykazywać działanie silnie toksycznie oraz rakotwórcze. Wynika to z faktu obecności formaldehydu, niebezpiecznej substancji, którą może wydzielać. Uzależnione jest to od stężenia DMDM Hydantoiny. Wraz z wzrostem jej ilości w kosmetyku wzrasta prawdopodobieństwo uwalniania formaldehydu.Powiązane artykuły:
Joanna Miś
Karierę rozpoczęła niefortunnie na studiach budownictwa. Jednak los chciał inaczej i z wykształcenia (i zamiłowania) jest kosmetolożką. Uważa, że dbanie o skórę nie kończy się na odpowiedniej pielęgnacji. Holistyczne podejście do człowieka to coś, co jest jej bardzo bliskie i dotyczy każdej sfery jej życia. Pogłębia swoją wiedzę na temat trądziku, który dotyka nie tylko młodzieży, ale i dorosłych. Od niedawna pełni nową rolę – mamy.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne artykuły w kategorii: Encyklopedia