Obcinanie włosów w domu nie należy do najłatwiejszych czynności. Mimo to wiele osób potrafi samodzielnie podcinać włosy lub chce się tego nauczyć. Jeśli zaliczasz się do tego grona, degażówki mogą ci się przydać. Pozwalają one, aby niewielkie modyfikacje fryzury wykonywane we własnych czterech kątach były bardziej profesjonalne i nie uszkodziły kosmków. Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, czym zasadzie jest degażówka!

Nożyczki degażówki – do czego służą?

Nożyczki do degażowania charakteryzują się nietypowym wyglądem, ponieważ w miejscu ostrza znajduje się grzebyk. To sprawia, że nie ścinają one całego pasma, a jedynie pewną jego część. Degażówek używa się więc w celu cieniowania i przerzedzania włosów. Możesz się więc domyślić, że na degażowanie najczęściej decydują się osoby, które chcą zmniejszyć objętość swojej fryzury.

Zalety degażowania włosów

Przerzedzanie włosów ma wiele zalet. Oczywiście, mówimy o włosach grubych i gęstych. Taki zabieg sprawia, że włosy:

 • są lżejsze;
 • lepiej się układają;
 • szybciej schną; 
 • mają bardziej naturalny skręt;
 • w przypadku niektórych fryzur degażowanie jest wręcz koniecznością. 

U posiadaczy cienkich i rzadkich włosów użycie nożyczek do cieniowania może doprowadzić do efektu odwrotnego. 

Rodzaje degażówek

Nożyczki degażówki występują w kilku rodzajach. Ze względu na ilość ścinanych włosów wyróżniamy:

 • degażówki jednostronne z ząbkami położonymi równomiernie (siekacze);
 • degażówki jednostronne z ząbkami położonymi nierównomiernie;
 • degażówki obustronne.
Zobacz też:
Komu pasuje różowy blond? Jak uzyskać różowy odcień? Sprawdź, czy użyć farby, czy pigmentu tonującego kolor włosów

Komu przydadzą się nożyczki do cieniowania?

Nożyczki fryzjerskie degażówki są przeznaczone w pierwszej kolejności dla osób o włosach gęstych, grubych i ciężkich. Jeśli więc czujesz, że objętość twojej fryzury cię przytłacza, degażówki mogą temu zaradzić. Sprawiają one, że włosy prezentują się lżej. Takie nożyczki stosuje się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Zasada gęstych i grubych włosów ma bowiem zastosowanie w obu przypadkach. Nożyczki do degażowania włosów przydadzą się nie tylko do cieniowania na całej ich długości, lecz również grzywki. Jeśli więc samodzielnie dbasz o tę część fryzury, degażówki mogą ci się przydać.

Kto nie powinien używać degażówek?

Degażówki – profesjonalne nożyczki fryzjerskie, które mogą ci się przydać - Kto nie powinien używać degażówek?

Jeśli masz włosy rzadkie i cienkie, degażówka może sprawić, że będzie ich jeszcze mniej. W takiej sytuacji kategorycznie odradzamy cieniowanie włosów samodzielnie, gdyż trudno uratować fryzurę, jeśli cięcie jest zbyt radykalne. Jeśli mimo to chcesz pocieniować włosy, najlepiej umów się na wizytę w dobrym salonie fryzjerskim. Profesjonalista oczywiście lepiej poradzi sobie z użyciem degażówki lub zaproponuje alternatywne rozwiązanie. Wyjątek stanowi cieniowanie grzywki, jednak w gdy masz rzadkie włosy, należy robić to bardzo ostrożnie. Ponadto, cieniowanie włosów wydobywa skręt, dlatego jeśli nie zależy ci na takim efekcie, rozważ inne cięcie.

Nożyczki degażówki – jak używać?

Degażówki fryzjerskie przeznaczone są do użytku przez profesjonalistów. Znają oni techniki posługiwania się tymi nożyczkami, a doświadczenie pozwala im na wykonanie precyzyjnego cięcia i osiągnięcie pożądanego przez klienta lub klientkę efektu. Wielu fryzjerów cieniuje włosy również klasycznymi nożyczkami. Pamiętaj, że jeśli chcesz zmniejszyć objętość włosów, istotne jest sprecyzowanie swoich oczekiwań, aby stylista dobrze zrozumiał, o jaki efekt chodzi. Można na przykład wspomóc się zdjęciem.

Degażówki i cięcie nimi krok po kroku

Jak wspomnieliśmy, styliści fryzur posługują się degażówkami w profesjonalny sposób. Wiedzą, pod jakim kątem ustawić nożyczki, aby uzyskać oczekiwany efekt. Odtworzenie takiego cięcia samodzielnie jest niemal niemożliwe. Dużo łatwiej poradzić sobie z cieniowaniem włosów w domu na podstawie poniższej instrukcji.

 1. Włosy trzeba podzielić na niewielkie pasma. Należy to zrobić bardzo dokładnie. Pomocne okazują się klipsy fryzjerskie.
 2. Używając degażówek, zwróć uwagę na to, by włosy nie znalazły się w miejscu tuż przed mechanizmem nożyczek. Ząbki przechodzą tam w ostrze.
 3. Jeśli masz bardzo gęste włosy i chcesz je solidnie przerzedzić, ustal, na jakiej wysokości objętość będzie się zmniejszać. Nie należy jednak robić tego zbyt blisko skóry. 
 4. Solidnie trzymaj pasmo w jednej dłoni, a nożyczki (ząbkami u góry) w drugiej i wykonaj kilka cięć (na przykład 4). Pierwsze na ustalonej wcześniej wysokości, kolejne około 2 cm niżej i tak dalej. 
 5. Z kolei jeśli chcesz delikatnie przerzedzić włosy, przygotuj pasma jak powyżej, ale wykonaj tylko jedno cięcie.
 6. Rozczesz pasmo lub przesuń zamknięte nożyczki degażówki w dół, aby pozbyć się ściętych włosów.
 7. W taki sam sposób możesz delikatnie przerzedzić same końcówki, wykonując jedno cięcie, jeśli zależy ci na tzw. efekcie piórkowym.
 8. Pamiętaj, by zmniejszając objętość na długości włosów wykonywać takie samo cięcie na kolejnych pasmach. Pozwoli to uniknąć efektu schodów.
 9. Lepiej wykonać mniej cięć niż za dużo, szczególnie podczas pierwszej przygody z degażówkami. 
 10. Jeśli cieniujesz grzywkę, zacznij od jej wyrównania. Degażówki nie służą do ścinania włosów na długości.
Zobacz też:
Co zrobić, aby włosy szybciej rosły? Tajniki pielęgnacji

Ile kosztują degażówki fryzjerskie i gdzie je kupić?

Nożyczki do cieniowania włosów dostępne są w różnych cenach. Niektóre modele można kupić już od 20 złotych, inne mogą kosztować setki. Jakie zatem wybrać? Wszystko zależy od tego, jak często będziesz ich używać oraz ile lat mają ci posłużyć. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem tańszych degażówek, najlepiej sprawdź w internecie opinie osób, które już tych nożyczek używały. Degażówki można kupić w sklepach internetowych oraz w stacjonarnych hurtowniach fryzjerskich.

Czy warto kupić droższe, profesjonalne nożyczki fryzjerskie?

Jeśli często wykonujesz samodzielne cięcia lub obcinasz bliskich, to jak najbardziej warto. Praca z nimi będzie o wiele łatwiejsza. Zapewnią również większe bezpieczeństwo kosmków. Takie nożyczki do cieniowania mogą służyć ci bardzo długo, pod warunkiem, że zadbasz o ich należytą pielęgnację.

Jak dbać o nożyczki i degażówki fryzjerskie?

Gwarancją dobrego i komfortowego cięcia jest ostrość nożyczek. Oczywiście, na początku nie ma się do czego przyczepić. Aby ten stan mógł trwać jak najdłużej, musisz dbać o swoje nożyczki fryzjerskie, niezależnie z jakim rodzajem masz do czynienia. 

 1. Po każdym cięciu należy dobrze oczyścić degażówki z włosów za pomocą delikatnej szmatki lub szczoteczki.
 2. Nie należy ciąć nożyczkami niczego oprócz włosów. To znacząco wpływa na stan narzędzia.
 3. Co jakiś czas warto naoliwić nożyczki. Należy kilka kropel oliwy nanieść na ostrza i dwukrotnie je zamknąć i otworzyć.
 4. Nożyczki fryzjerskie musisz chronić przed upadkiem.
 5. Nieużywane nożyczki trzeba zostawić zamknięte w bezpiecznym miejscu.
 6. Podczas cięcia należy poprawnie trzymać nożyczki lub degażówki.

Czy warto kupować nożyczki fryzjerskie do domu?

Czy zdarzyło ci się choć raz pod wpływem impulsu sięgnąć po tradycyjne nożyczki, na przykład w celu szybkiego podcięcia grzywki? Jeśli tak, profesjonalne nożyczki do przerzedzania włosów, czyli degażówki, powinny znaleźć się w twoim domu. Mogą to być również klasyczne nożyczki fryzjerskie. Wybór zależy od tego, jaki efekt preferujesz. 

Zobacz też:
Ombre blond – hit ostatnich lat. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Dlaczego degażówki są lepsze od zwykłych nożyczek?

Istotne jest bowiem to, że wykorzystywanie domowych nożyczek do cięcia włosów, nawet w przypadku podcinania niewielkiej ich ilości, nie jest dobrym pomysłem. Często zdarza się, że takie nożyczki nie ścinają włosów, ale po prostu je miażdżą. Efekt ten jest widoczny dopiero po jakimś czasie, w postaci rozdwojonych końcówek.
Degażówki to bardzo przydatne narzędzie do przerzedzania i cieniowania włosów, o ile kondycja pukli pozwala na ich użycie. Nie masz odpowiednich umiejętności? Najlepiej wybierz się do profesjonalisty. Jeśli jednak czujesz się na siłach, możesz spróbować samodzielnie przerzedzić włosy na długości lub na grzywce. Wybór odpowiednich nożyczek jest tutaj niezwykle ważny, dlatego czasem warto pokusić się o droższe, profesjonalne narzędzia. Jeśli po raz pierwszy cieniujesz włosy w domu, zachowaj szczególną ostrożność, a w razie trudności lepiej przerwij strzyżenie i umów się do fryzjera.

Powiązane artykuły: