Dekametylocyklopentasiloksan (INCI: Cyclopentasiloxane), zwany również niekiedy cyklopentasiloksanem. Należy do grupy silikonów powstałych z grupy krzemianów. Z chemicznego punktu widzenia jest cieczą o specyficznym zapachu. Rozpuszcza się w alkoholu i tłuszczach, natomiast bardzo słabo w wodzie. Jest związkiem lotnym.

Cyclopentasiloxane – działanie

Główne działanie Cyclopentasiloxane to pełnienie roli tzw. emolientu suchego – mimo że pozostawia powłokę na aplikowanej powierzchni, nie jest ona tłusta.

Inne właściwości Cyclopentasiloxane:

 • pośrednio działa nawilżająco – film, który tworzy na skórze, zapobiega nadmiernej utracie wody;
 • działa zmiękczająco i wygładzająco;
 • wygładza włosy, nie powodując uczucia nadmiernego obciążenia;
 • wspomaga walory aplikacyjne produktu. Ułatwia jego rozsmarowywanie;
 • chroni przed czynnikami zewnętrznymi;
 • pełni funkcję ochronną dla włosów przed urazami mechanicznymi.

Cyclopentasiloxane – zastosowanie w kosmetykach

W jakich kosmetykach można znaleźć Cyclopentasiloxane?

 • Produkty do pielęgnacji włosów. Dodatek tego składnika powoduje, że skutecznie je wygładzają i nie obciążają. Dodatkowo mogą być stosowane przez posiadaczy włosów cienkich i delikatnych, co w przypadku silikonów nie zawsze jest takie oczywiste.
 • W kremach do twarzy – przede wszystkim ułatwia aplikację, pozostawiając uczucie niesamowitej gładkości. Krem z dodatkiem takiego silikonu staje się doskonałą bazą przed nałożeniem makijażu
 • Kosmetyki kolorowe do makijażu to również produkty, do których jest dodawany Cyclopentasiloxane. Ułatwia aplikację, co jest istotne w przypadku np. cieni w kremie (zapobiega smugom, plamom). Dodawany jest też do wszelkich podkładów do twarzy.
 • Balsamy, kremy do pielęgnacji ciała silnie wygładzające.
 • Produkty zabezpieczające końcówki włosów przed zniszczeniami (sera, olejki, kremy).
 • Kremy do dłoni i stóp o działaniu nawilżającym, zmiękczającym i wygładzającym.
Zobacz też:
Hydroksykwasy – co to jest?

Cyclopentasiloxane – bezpieczeństwo stosowania

Silikon Cyclopentasiloxane jest uznany przez różne organizacje jako składnik bezpieczny. Może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Należy jednak mieć na uwadze, że skóra w takim stanie bardzo się zmienia pod wpływem hormonów i bywa nieprzewidywalna.

W przypadku cer trądzikowych i mocno problematycznych zaleca się ograniczenie stosowania kosmetyków z tym składnikiem. Chodzi głównie o działanie filmotwórcze, jakie daje Cyclopentasiloxane, mimo że nie przypisuje mu się właściwości komedogennych.

Cyclopentasiloxane – naturalny czy syntetyczny?

Na skalę przemysłową dekametylocyklopentasiloksan jest wytwarzany poprzez połączenie tlenu z krzemem. Powstaje syntetycznie.

Cyclopentasiloxane – wpływ na środowisko

Nie odnotowano negatywnego wpływu dekametylocyklopentasiloksanu na środowisko naturalne.

Cyclopentasiloxane – odpowiedni dla wegan?

Jako że w skład silikonu Cyclopentasiloxane nie wchodzą żadne składniki pochodzenia zwierzęcego, jest on odpowiedni dla wegan.

Inne – ciekawostki

Cyclopentasiloxane wyróżnia się na tle innych, „silniejszych” silikonów. Jest substancją lotną. Oznacza to, że jeśli nałożymy go na skórę lub włosy, po jakimś czasie z nich wyparowuje. Nie nadbudowuje się jak inne podobne do niego produkty. 

Bibliografia:
https://incibeauty.com/en/ingredients/20580-cyclopentasiloxane
https://www.healthline.com/health/cyclopentasiloxane#what-its-used-for

Powiązane artykuły: