Ćwiczenia na uda i pośladki a cellulit – to zależność, która jak się okazuje bardzo skutecznie pomaga rozprawić się ze znienawidzoną tzw. pomarańczową skórką. Aby zwalczyć cellulit trzeba być aktywnym fizycznie, to nie ulega wątpliwości. Codzienna dawka ruchu, poprawia krążenie krwi, ograniczając ryzyko powstawania obrzęków i zastojów limfatycznych, dlatego bardzo dobrze radzi sobie z cellulitem wodnym. Pomaga też spalać kalorie, niwelując w ten sposób ryzyko nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej tuż pod skórą. Jednocześnie poprawia jędrność i elastyczność skóry. To z kolei sprawia, że aktywność fizyczna równie skutecznie sprawdza się w zakresie redukcji cellulitu tłuszczowego. Nie warto więc z niej rezygnować. A wręcz przeciwnie. W trosce o swoje zdrowie i dobry wygląd trzeba na stałe włączyć ją do swojego rozkładu dnia.
Skąd się bierze cellulit – poznaj swojego wroga!
Cellulit określany potocznie mianem pomarańczowej skórki jest zmorą wielu kobiet. Do jego powstawania przyczynia się wiele czynników. Wśród nich wymienia się m.in.:
- siedzący tryb życia;
- niewłaściwą dietę;
- zaburzenia hormonalne;
- uwarunkowania genetyczne.
Czynniki te bardzo często nakładają się na siebie, występując jednocześnie. Aby skutecznie zwalczyć cellulit trzeba więc działać wielotorowo. Zwłaszcza jeśli jest to cellulit tłuszczowy, przybierający postać utrwaloną. Nie ulega jednak wątpliwości, że kluczową rolę w zwalczaniu cellulitu odgrywa aktywność fizyczna.
Chcesz pokonać cellulit – zacznij się ruszać!
O tym, że ruch to zdrowie wiadomo nie od dziś. To stare porzekadło dotyczy każdego aspektu życia. Codzienna dawka ruchu wpływa bowiem w pozytywny sposób zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Odgrywa też bardzo istotną rolę dla wyglądu skóry. Poza tym, że wysmukla i modeluje sylwetkę, pomaga też zwalczać znienawidzony cellulit. Warunkiem czerpania tych wszystkich korzyści wynikających ze zwiększonej dawki ruchu jest systematyczność. To dzięki niej ogólna kondycja organizmu ma szanse ulec realnej poprawie, a efekty wizualne mogą zostać zauważone. Rodzaj aktywności fizycznej należy dopasować do własnych preferencji.
To bardzo ważne, bowiem wybranie nieodpowiedniej dyscypliny zwiększa ryzyko szybkiego powrotu do braku ruchu. Ów rodzaj warto też dostosować do możliwości wydolnościowych organizmu, podobnie jak częstotliwość i intensywność treningów. Osoby początkujące prowadzące dotychczas siedzący tryb życia powinny zacząć od zwykłych spacerów, ewentualnie prostych ćwiczeń rozgrzewających mięśnie. Rozpoczęcie swojej przygody z aktywnością fizyczną od długodystansowych biegów lub wymagających treningów mogłoby zakończyć się urazem lub kontuzją. Z czasem, kiedy wydolność organizmu ulegnie poprawie, zakres ćwiczeń, podobnie jak długość treningu można przenieść na wyższy poziom. Aby osiągnąć trwałe efekty, ćwiczenia należy wykonywać systematycznie.
Ćwiczenia na uda i pośladki – cellulit można pokonać!
Najlepiej w zakresie walki z charakterystyczną pomarańczową skórką sprawdzają się ćwiczenia na uda i pośladki. Cellulit dzięki ich systematycznemu wykonywaniu staje się mniej widoczny, a niekiedy zupełnie zredukowany. Warunkiem powodzenia jest angażowanie tych partii części ciała, które są szczególnie narażone na nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Cellulit skutecznie pomagają zniwelować wszelkie ćwiczenia, które nakierowane są na poszczególne grupy mięśni ud, pośladków oraz brzucha. Ćwiczenia na cellulit należy wykonywać seriami po kilka powtórzeń, wówczas zapewnią najlepsze efekty. Warto też zadbać o ich urozmaicenie. Dlatego najlepiej przygotować sobie na każdy dzień plan treningowy, w którym znajdą się zarówno ćwiczenia siłowe, jak i elementy treningu interwałowych.
Do popularnych i co ważne skutecznych ćwiczeń na cellulit zalicza się m.in. klasyczne brzuszki oraz przysiady. Te pierwsze angażują mięśnie brzucha, drugie zaś mięśnie ud i pośladków. Ćwiczenia warto powtarzać po kilkanaście razy. Podczas wykonywania brzuszków nogi powinny pozostawać zgięte w kolanach. Podczas wykonywania przysiadów z kolei warto pamiętać o wypychaniu miednicy podczas wyprostu. Aby pozbyć się cellulitu z ud warto postawić na wymachy nóg w pozycji stojącej do tyłu oraz unoszenie nóg w pozycji leżącej na boku. Obydwa rodzaje ćwiczeń pomagają też pozbyć się cellulitu na pośladkach. Podobnie jak unoszenie tułowia do góry podczas leżenia na plecach. Nogi w tej pozycji powinny pozostawać ugięte w kolanach, dłonie zaś ułożone wzdłuż ciała, równolegle do podłogi. Podczas wykonywania tego ćwiczenia warto też zatrzymać podniesiony tułów na kilkanaście sekund, pamiętając przy tym o regularnym oddechu.
Skoro o oddechu mowa trzeba pamiętać, że ten prawidłowy odgrywa bardzo duże znaczenie w zakresie skuteczności wykonywania kolejnych ćwiczeń. Powinien on być na tyle głęboki, aby angażować mięśnie brzucha przy każdym wdechu i wydechu. Aby zauważyć pierwsze efekty ćwiczenia na pośladki, uda oraz inne partie ciała należy wykonać kilka tygodni pod rząd, pamiętając o przerwach o 1 – 2 dniowych przerwach na regenerację mięśni.
Wykonując ćwiczenia na pośladki i uda cellulit można pokonać, skutecznie niwelując jego widoczność. Warunkiem osiągnięcia sukcesu jest jednak systematyczność treningów. Wówczas oczekiwane efekty faktycznie zaczną być zauważalne. Cellulit zwłaszcza cellulit tłuszczowy, a więc utrwalony jest trudny do usunięcia o czym warto pamiętać, dając sobie odpowiednią ilość czasu na pierwsze efekty. Nie warto więc się zniechęcać po kilku treningach, ale konsekwentnie je kontynuować. Ćwiczenia na nogi i pośladki wykonywane na macie można też zastąpić jazdą na rowerze, pływaniem lub bieganiem. Ważne, by zacząć czerpać radość z aktywności fizycznej, na stałe wpisując ją w codzienny rozkład dnia.