Cellulit tłuszczowy powstaje na skutek obniżeniu zawartości kolagenu w skórze oraz nadmiernego rozrostu komórek tłuszczowych. Najczęściej pojawia się u kobiet otyłych, u których tkanka tłuszczowa gromadzi się pod skóra w nadmiarze, tworząc widoczne na jej powierzchni nierówności i zgrubienia. Cellulit tłuszczowy ma charakter utrwalony. To znaczy, że jego zniwelowanie, w odróżnieniu od poprzedzającego jego wystąpienie cellulitu wodnego, jest trudne i wymaga podjęcia konkretnych działań. Pomimo trudu jaki towarzyszy walce z cellulitem, określanym również mianem pomarańczowej skórki, warto go podjąć, po to by przywrócić skórze zdrowy wygląd i pozbyć się dyskomfortu.
Cellulit tłuszczowy a cellulit wodny – czym się od siebie różnią?
Cellulit tłuszczowy i cellulit wodny to dwie najczęściej występujące postaci cellulitu. Trzecią stanowi tzw. cellulit mieszany, który łączy w sobie cechy cellulitu tłuszczowego i wodnego. Jako pierwszy pojawia się cellulit wodny. Stąd też określa się go mianem cellulitu I stopnia. Może on występować u kobiet o różnej budowie ciała, nie tylko tych, które zmagają się z nadprogramowymi kilogramami. Co ciekawe, często pojawia się on również u kobiet posiadających smukłą sylwetkę i aktywnych fizycznie.
Cellulit wodny powstaje na skutek zatrzymywania wody w organizmie, co prowadzi do powstawania obrzęków limfatycznych, utrudniających prawidłowy przepływ krwi i limfy. Charakterystyczne dla cellulitu zgrubienia, w jego przypadku nie są są widoczne na przysłowiowy „pierwszy rzut oka”. Można zauważyć je dopiero po ściśnięciu skóry. Cellulit wodny najpierw pojawia się na nogach, szczególnie w okolicy, kolan, łydek i kostek, w postaci charakterystycznej opuchlizny. W przypadku braku właściwych działań, z czasem zaczyna swoim zasięgiem obejmować coraz większe partie ciała, stopniowo przekształcając się w cellulit tłuszczowy.
Cellulit tłuszczowy powstaje w konsekwencji nieleczonego cellulitu wodnego. Do jego powstawania poza otyłością i związaną z nią dużą ilością tkanki tłuszczowej, przyczyniają się również uwarunkowania genetyczne. Wstępuje on na tych partiach ciała, które są szczególnie narażone na nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej – uda, pośladki, brzuch. W odróżnieniu od cellulitu wodnego jest on trudniejszy do usunięcia, gdyż na skutek zaburzonego procesu powstawania zmian zwyrodnieniowych tkanki łącznej o charakterze obrzękowo – włókniejącym, struktura skóry staje się coraz twardsza, a patologiczne zmiany zostają utrwalone.
Przyczyny powstawania cellulitu
Przyczyny powstawania cellulitu tłuszczowego in. cellulitu lipidowego są złożone. Dotyczą one różnych czynników, które bardzo często wzajemnie się na siebie nakładają należą:
- predyspozycje genetyczne;
- zaburzenia hormonalne, związane z m.in. nieprawidłowej pracy tarczycy;
- niewłaściwa dieta;
- siedzący tryb życia.
Wymienione czynniki w pierwszej kolejności sprzyjają powstawaniu cellulitu wodnego. Jeśli ich działanie będzie długotrwałe, a cellulit wodny nie zostanie odpowiednio zwalczony, wówczas proces namnażania się nieprawidłowych komórek tłuszczowych doprowadzi do wystąpienia cellulitu tłuszczowego.
Domowe sposoby na cellulit tłuszczowy
Z problemem cellulitu zmaga się wiele kobiet na świecie. Dla dużej części z nich jest on źródłem licznych kompleksów i przyczyną obniżonego samopoczucia. I choć jest on wyłącznie defektem estetycznym, w żadnym stopniu nie zagrażającym zdrowiu, duża widoczność cellulitu sprawia, że wygląd skóry nie jest zadowalający. Zwalczanie cellulitu, zwłaszcza cellulitu tłuszczowego nie jest proste. Wymaga konsekwencji i systematyczności w podejmowanych działaniach. Jednak przy odpowiednim zaangażowaniu, jego widoczność można zmniejszyć, a niekiedy zupełnie go wyeliminować. W tym celu trzeba jednak działać na trzech płaszczyznach jedocześnie, dbają w równym stopniu o zdrową dietę, aktywność fizyczną i właściwą pielęgnację skóry.
Kluczową rolę w zwalczaniu cellulitu odgrywa dieta. Spożywanie żywności wysoko przetworzonej, obfitującej w duże ilości tłuszczy trans, soli i cukru, nie tylko sprzyja nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej, ale także przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie (zwłaszcza spożywanie dużych ilości soli). Dieta antycellulitowa powinna zawierać jak najmniejsze ilości tego rodzaju produktów. Zamiast nich do codziennego jadłospisu należy włączyć warzywa i owoce oraz pełnowartościowe produkty zbożowe, zawierające błonnik. To substancja, która usprawnia przemianę materii i przyspiesza metabolizm, przez co zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej i pomaga usuwać nadmiar wody z organizmu wraz z toksynami i innymi zbędnymi produktami.
Brak ruchu to kolejny czynnik sprzyjający występowaniu cellulitu. Aby pozbyć się cellulitu trzeba się ruszać. Dieta i ćwiczenia to najskuteczniejsze sposoby na skórkę pomarańczową. Rodzaj aktywności fizycznej należy dopasować do własnych preferencji. Ważne, by miała ona charakter stały, a nie okazjonalny. Ruch przyspiesza metabolizm i usprawnia proces spalania tłuszczu. To sprawdzony sposób na smukłą i zgrabną sylwetkę, pozbawioną nieestetycznych grudek tłuszczu. Aktywność fizyczna poprawia też krążenie krwi, ułatwiając usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Pomaga więc w walce zarówno z cellulitem tłuszczowym, jak i wodnym.
Aby ujędrnić skórę, poprawić jej wygląd oraz mikrokrążenie, wzmacniając przy tym przepływ krwi i limfy przez ścianki naczyń krwionośnych, należy wykonywać częste masaże. Równie dobrze w tym względzie sprawdza się szczotkowanie ciała na sucho, jak i masaże ciała za pomocą specjalnej szorstkiej rękawicy, czy też bański chińskiej. Masaże skóry najlepiej wykonywać codziennie łącząc je z aplikacją kosmetyków pielęgnacyjnych. Aby spotęgować ich działanie warto postawić na produkty antycellulitowe, zawierające składniki poprawiające krążenie krwi. Ich stosowanie należy uzupełnić wykonaniem w formie masażu przynajmniej 1 – 2 razy w tygodniu peelingu skóry. To doskonały sposób na ujędrnienie i uelastycznienie skóry, oraz poprawę jej kondycji.
Cellulit tłuszczowy można skutecznie zwalczyć. I choć to nie jest proste, przywrócić skórze pożądany wygląd. Podejmowane działania muszą jednak być konsekwentnie kontynuowane. Pielęgnacja skóry całego ciała powinna stanowić ich uzupełnienie. Działając jednocześnie na tych trzech płaszczyznach, można odnieść sukces w walce z cellulitem, poprawiając swój wygląd i co najważniejsze również samopoczucie.