Wysypka na ciele, pojawiająca się w związku z kontaktem z alergenem, z każdym rokiem dotyka coraz więcej osób na całym świecie. Objawy reakcji uczuleniowej mogą być bardzo dotkliwe i powodować nie tylko dyskomfort fizyczny, lecz także rozdrażnienie oraz obniżenie nastroju.
Jak rozpoznać wysypkę alergiczną, jakie są przyczyny jej powstawania i w jaki sposób łagodzić jej objawy? Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź!
Czym jest wysypka alergiczna?
Wysypka alergiczna to jedna z częściej pojawiających się reakcji uczuleniowych. Może pojawiać się na rękach, nogach, brzuchu, plecach i twarzy. Charakteryzuje się uporczywym świądem, a niekiedy także uczuciem pieczenia. Skóra staje się podrażniona, co jest często wzmacniane przez ciągłe drapanie miejsc jej występowania. Objawy alergii skórnej są nieprzyjemne i zdecydowanie utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Jak powstaje wysypka alergiczna?
Przyczyn występowania wysypki alergicznej jest bardzo wiele. Niestety, często myli się ją z innymi problemami dermatologicznymi, które dają podobne objawy. Leczenie pojawiających się zmian skórnych ma przeważnie charakter doraźny, czasami zdarza się jednak, że lekarz zaleci działanie długofalowe.
Przyczyny powstawania wysypki alergicznej na skórze
Czynniki, które powodują pojawienie się wysypki alergicznej, mogą być bardzo zróżnicowane, więc czasami trudno orzec, co jest źródłem uporczywego swędzenia i nieestetycznych krost. Warto jednak przyjrzeć się swoim nawykom, ponieważ przedłużająca się wysypka może mieć przykre konsekwencje.
Do najczęstszych przyczyn pojawienia się zmian na skórze zalicza się m.in.:
- alergie pokarmowe – do najczęstszych alergenów znajdujących się w pożywieniu należą np. produkty mleczne (szczególnie z mleka krowy), owoce morza, ziarna zbóż, orzechy, jajka, produkty zawierające dużą ilość konserwantów i barwników;
- uczulenie na leki – leki, które bardzo często wywołują reakcje uczuleniowe, to penicylina oraz kwas acetylosalicylowy;
- alergie kontaktowe – np. na kosmetyki (balsam do ciała, mydło), środki chemiczne (proszek do prania, płyn do mycia naczyń), lateks (prezerwatywy, rękawiczki) itp.;
- alergie wziewne – najczęściej przyczyną ich wystąpienia jest kontakt z sierścią zwierząt, pyłkami, roztoczami itp.;
- nadwrażliwość wynikająca z ekspozycji skóry na ostre słońce (tzw. fotodermatoza);
- alergie wywołane ukąszeniem owadów (pszczoły, osy, komary).
Jak rozpoznać wysypkę alergiczną?
Wysypka alergiczna najczęściej przyjmuje postać wyprysków. Z czasem zmieniają się one w zaczerwienione bąble. Po ich otwarciu ze środka może wydobywać się wydzielina. Ponadto takim krostom towarzyszy silny świąd i w efekcie trudno powstrzymać się przed drapaniem. To powoduje, że podrażniona skóra staje się jeszcze wrażliwsza i zaczyna piec.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Może wystąpić również łuszczenie się, pękanie i twardnienie obszaru dotkniętego wysypką. W bardzo poważnych przypadkach często pojawiają się rany. Warto wówczas zasięgnąć pomocy, bowiem do pęknięć łatwo przedostają się infekcje, które są przyczyną stanów zapalnych skóry.
W jakiej postaci może się objawiać wysypka alergiczna?
Warto jednocześnie pamiętać, że rodzaje wysypek alergicznych mogą nieco różnić się wyglądem i przebiegiem. Wymienia się takie zmiany alergiczne jak m.in.:
- egzema;
- pokrzywka – objawia się występowaniem bąbli pokrzywkowych, odgraniczonymi od skóry wykwitami, świądem, obrzękiem i znacznym zaczerwienieniem;
- atopowe zapalenie skóry – objawia się czerwonymi plamami na skórze, grudkami, swędzeniem i pieczeniem, złuszczaniem się naskórka, a nawet jego pękaniem;
- rumień trwały, guzowaty lub wysiękowy wielopostaciowy;
- osutki polekowe.
Inne zmiany skórne
Niestety, w przypadku zmian skórnych bardzo trudno odróżnić te, których przyczyną jest kontakt z alergenem, od tych wywołanych bakteriami lub wirusami. Należy udać się do lekarza, który postawi diagnozę. Tylko on będzie umiał rozpoznać, czy wysypka ma podłoże alergiczne, czy chorobowe i będzie mógł wdrożyć właściwe leczenie.
Do chorób, które często są mylone z reakcjami alergicznymi, należą np.:
- wysypki wywołane chorobami pasożytniczymi (np. schistosomatoza);
- wysypka bakteryjna, np. w przypadku liszajca i szkarlatyny;
- wysypka wirusowa – pojawia się przy takich schorzeniach jak półpasiec, różyczka, ospa wietrzna, odra lub opryszczka. Są to choroby zakaźne, pojawiające się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Ze względu na wygląd wysypki w przypadku większości z nich bardzo łatwo pomylić ją z reakcją alergiczną.
Wysypka alergiczna u dzieci
Reakcja alergiczna u dzieci to częsty powód do zmartwień ich rodziców. Zarówno u niemowląt, jak i nieco starszych dzieci, może ona mieć różne podłoże i objawiać się w formie:
- pokrzywki;
- wysypki plamistej;
- wysypki grudkowej;
- krost plamisto-grudkowych;
- krostek plamisto-pęcherzykowo-grudkowych.
Wysypka alergiczna pojawia się także w przypadku fotodermatozy, która powszechnie znana jako alergia na słońce, Może objawiać się zmianami skórnymi, obniżeniem samopoczucia, dreszczami, a nawet gorączką. W przypadku fotodermatozy niewskazana jest jakakolwiek ekspozycja na promienie słoneczne.
Inne objawy alergii
Wysypka to nie jedyny objaw pojawiający się podczas kontaktu z alergenem. Uczulenie może dawać o sobie znać także poprzez:
- silny katar;
- łzawienie oczu;
- kaszel;
- drapanie w gardle;
- wstrząs anafilaktyczny;
- astmę oskrzelową.
Łagodzenie objawów i leczenie wysypki
Łagodzenie i leczenie wysypki alergicznej polega przede wszystkim na bezwzględnym unikaniu kontaktu z alergenem. Kiedy nie masz pewności, co wywołuje reakcję alergiczną, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Zleci on wówczas badania, dzięki którym poznamy swój alergen i będziemy mogli zacząć go unikać. Zazwyczaj zaleca się wykonanie testów skórnych, spirometrii oraz badań laboratoryjnych.
Co może pomóc w walce z problemem?
Co zrobić, jeżeli doszło już do kontaktu z czynnikiem uczulającym i na skórze pojawiła się wysypka alergiczna? W takiej sytuacji lekarz (zazwyczaj dermatolog) bada alergiczną zmianę skórną i zleca zastosowanie leków przeciwhistaminowych lub glikokortykosteroidów.
Nawilżanie
Podczas leczenia wysypki bardzo ważne jest nawilżanie zmienionej chorobowo skóry. Najlepsze są tutaj dermokosmetyki (o niedługim składzie i nieperfumowane). Bardzo ważne jest, by nie drapać swędzących obszarów. Drapanie tylko zaogni to problem, a może nawet doprowadzić do infekcji i dalszych problemów ze zdrowiem.
Odczulanie
Gdy objawy są wyjątkowo uporczywe, a unikanie alergenu okazuje się praktycznie niemożliwe, lekarz może zalecić odczulanie. Taki zabieg pomaga załagodzić symptomy lub pozwala całkowicie pozbyć się objawów uczulenia i tym samym zwalczyć nieprzyjemne objawy, do których należy wysypka alergiczna.
Wysypka alergiczna – podsumowanie
Swędząca wysypka to zdecydowanie jeden z najmniej przyjemnych objawów alergii. Zmiany skórne w postaci krost, świądu, łuszczenia i stanów zapalnych mogą skutecznie obniżyć nastrój i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Warto pamiętać, że w przypadku uporczywej i przedłużającej się reakcji alergicznej najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na konsultację lekarską.
Samodzielne rozpoznanie przyczyny wysypki alergicznej może okazać się bardzo trudne, szczególnie że różnorodne choroby bakteryjne i wirusowe objawiają się w podobny sposób. Im szybciej zostanie zastosowane leczenie, tym szybciej poczujesz ulgę i odzyskasz chęci do życia!