Jak wyglądają zdrowe paznokcie?
Zdrowe paznokcie powinny być gładkie i mocne, bez przebarwień na lub pod powierzchnią. Paznokcie należą do tzw. Skóra przylega i pełni funkcję ochronną przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych. Są to przezroczyste wypukłe płytki zbudowane z zrogowaciałych jądrzastych keratynocytów i mają grubość około 0,5-0,7 mm. Co ciekawe, paznokcie rosną dwa razy szybciej niż paznokcie u stóp, a dzieci i osoby starsze na ogół mają wolniejszy wzrost paznokci. Najszybciej rośnie paznokieć na palcu środkowym, a najwolniej na kciuku. Jeśli łożysko paznokcia jest uszkodzone, może odrosnąć z kształtu.
Zmiany w kolorze płytki, a wpłw na zdrowie
Białe plamki, chyba każda z nas przynajmniej raz w życiu zauważyła na swoich paznokciach. Popularna nazwa tego zjawiska to „kwitnienie”. Plamy pojawiają się i przesuwają w górę, gdy paznokieć rośnie. Czasami są to pęcherzyki powietrza z nieszkodliwych mikrouszkodzeń, ale najczęściej organizmowi brakuje witamin i minerałów. Do uzupełnienia diety w warzywa, owoce, orzechy, jaja i mięso.
Żółte przebarwienia, najczęściej spotykane u palaczy i kobiet malujących paznokcie na czerwono bez użycia bazy. Mogą jednak również świadczyć o żółtaczce – będącej wynikiem złogów bilirubiny w żółtych plamach, mogą być skutkiem przyjmowania niektórych leków, a także objawami łuszczycy, problemów z nerkami lub wątrobą oraz grzybicy.
Nadmierna łamliwość paznokci
Niestety niedoczynność tarczycy, cukrzyca lub złe odżywianie mogą prowadzić do łamliwości paznokci. Dlatego warto wykonać pełne badanie w ramach diagnostyki, zwłaszcza jeśli towarzyszy nam nadmierne wypadanie włosów. Na kruchość płytki paznokcia mają również wpływ substancje tłuszczowe i zbyt mała ilość pierwiastków. Kluczem do prawidłowego wzrostu są: żelazo, cynk, magnez i krzem. Witka, pokrzywa, drożdże czy żelatyna zawarte w produktach takich jak galaretki mogą pomóc je wzmocnić. Jeśli codziennie stykasz się z ostrymi środkami czyszczącymi, pamiętaj również o ochronie rąk.
Zmiana wyglądu paznokci – co zrobić?
Nie należy lekceważyć nieprawidłowego wyglądu paznokci. Skontaktuj się z lekarzem podiatrą, jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy. Pamiętaj, aby nie zwlekać z wizytą. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym krótszy jest czas leczenia i mniejsze ryzyko powikłań. W gabinecie podologicznym zostanie wykonane badanie stóp. W razie potrzeby zostaniesz skierowany na dodatkowe badania lub na konsultację do innego specjalisty. Po postawieniu diagnozy zostanie opracowany dla Ciebie indywidualny plan leczenia. Istnieje wiele sposobów leczenia chorób paznokci. Należą do nich np. farmakoterapia, laseroterapia, jonoforeza, chirurgia podologiczna.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://naturalnieozdrowiu.pl/o-czym-swiadczy-wyglad-paznokci/