Branże kosmetyczna i perfumiarska mogą odetchnąć z ulgą. W pierwszym kwartale tego roku wzrósł popyt na dobra luksusowe. Dotyczy to także kosmetyków oraz perfum.

Wzrost dzięki Chinom i USA

Jak informuje firma doradcza Bain & Company w swoim raporcie, głównym powodem wzrostu jest coraz większy popyt na tego rodzaju dobra w Chinach, a także poprawianie się sytuacji w Stanach Zjednoczonych.

Sytuacja jest na tyle dobra, że eksperci przewidują możliwość zwiększenia sprzedaży nawet w stosunku do rekordowego roku 2019. Wszystko będzie zależało od utrzymania się obecnej dynamiki. Obecnie widoczny jest wzrost o 1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2019.

Katarzyna Wal, która jest starszym menedżerem firmy Bain & Company przyznała, że odbicie na rynku amerykańskim jest zaskoczeniem. Jednym z powodów, w którym upatruje się poprawy dla wspomnianych branż jest coraz większe tempo szczepień przeciwko koronawirusowi. Widoczna jest poprawa nastrojów konsumenckich.

Trudna sytuacja na rynku europejskim

Sytuacja w dalszym ciągu jest jednak trudna w Europie. Szczególnie wskazano tu na Włochy i Francję, do których turyści wciąż nie przyjeżdżają w związku z restrykcjami i pandemią koronawirusa. Widoczny jest jednak spory wzrost na rynku rosyjskim.

Eksperci analizujący trendy w branży są zdania, że na koniec roku wartość rynku może oscylować nawet w granicach 280-295 miliardów euro. Najgorszy z zakładanych scenariuszy przewiduje zamknięcie roku w kwocie 250 miliardów. To oznaczałoby, że do dawnego tempa obrotów rynek wróciłby dopiero w kolejnym roku.

Co dalej?

Dalsza sytuacja dla branży zależna jest przede wszystkim od tego, w jakim stopniu uda się zapanować nad pandemią. Kolejne restrykcje związane chociażby z nową mutacją koronawirusa i wzrostem zakażeń doprowadziłyby do kolejnego spowolnienia. Bardzo wiele zależy chociażby od możliwości podróżowania.

Tym, co okazało się bardzo pomocne dla poprawy sytuacji rynkowej również w segmencie dóbr premium, jest sprzedaż internetowa. Na tę możliwość marki luksusowe otworzyły się jednak bardzo późno – podkreśla Wal.

Zobacz też:
Polski Inglot znów w drogeriach

za: wiadomoscikosmetyczne.plPowiązane artykuły:
Archiwum: maj 2021