Test na rodzaj cery pozwala określić jakich kosmetyków należy używać i na co uważać, aby sobie nie zaszkodzić i jak najdłużej opóźnić starzenie się skóry. To ważna informacja, bo w rzeczywistości nie znając potrzeb skóry, a także jej ogólnej charakterystyki, nie będziemy w stanie zapewnić jej odpowiedniej opieki. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie: jaką mam cerę?

Test na rodzaj cery – dowiedz się, jaki masz typ cery

Przede wszystkim należy wiedzieć, że istnieją cztery rodzaje skóry: tłusta, sucha, mieszana i normalna. Jak rozpoznać swój typ skóry? To jest naprawdę bardzo proste, wystarczy wykonać następujące ćwiczenie:

Umyj twarz i obserwuj co się z nią stanie po około 30 minutach – nie nakładaj kremu i nie stosuj tonika, bo wtedy wynik testu nie będzie miarodajny.

  • Jeżeli po pół godziny na skórze nie ma lekkiego połysku, tzn., że masz skórę suchą.
  • Jeśli pojawi się on w okolicy czoła, nosa i podbródka, będziemy mówić o skórze mieszanej lub normalnej.
  • Jeżeli natomiast po kolejnych 30 minutach w obszarze kości policzkowych również pojawi się świecące sebum, oznacza to, że skóra jest tłusta.
  • Natomiast jeśli zauważymy, że skóra twarzy jest ściągnięta, to prawdopodobnie mamy do czynienia ze skórą suchą.

Jaką mam cerę i jak o nią dbać?

Po poznaniu tego łatwego i szybkiego testu, który pozwala odpowiedzieć na pytanie o rodzaj cery, porozmawiajmy o właściwościach danego typu cery, jak się zachowuje oraz jak najlepiej pielęgnować cerę na całej powierzchni twarzy.

Skóra tłusta ze skłonnością do wyprysków

Większa produkcja sebum przez gruczoły łojowe, powiększone pory skórne i wrażenie błyszczącej, tłustej skóry, które utrzymuje się przez cały dzień – to charakterystyczne cechy dla tłustej skóry. Nadprodukcja sebum, wraz z brudem spowodowanym przez zanieczyszczenia i martwe komórki przyczynia się do powstawania zaskórników i trądziku.

Zobacz też:
Idealna cera. Jak dbać o skórę twarzy, aby była gładka, świeża i promienna?

Cera sucha

Napięcie i ciągnięcie to znamienne uczucie przy suchej skórze. Bez regularnego stosowania kremu nawilżającego może pojawić się łuszczenie. Gruczoły łojowe prawie nie wydzielają sebum, więc niezbędne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych, które wzmocnią barierę hydrolipidową.

Skóra mieszana

Tłuszcz pojawia się tylko w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie, pozostawiając pozostałe partie twarzy matowe. Pielęgnacja cery mieszanej powinna być wyważona, bowiem łączy ona w sobie cechy skóry tłustej i suchej. Dlatego należy oczyszczać miejsca ze zbyt dużą ilością sebum i nawilżać suche partie, np. policzki.

Skóra normalna

Nie wykazuje żadnych problemów: małe pory, równowaga między przetłuszczaniem a suchością, bez śladów trądzikowych czy suchych skórek. Aby zachować zdrowy wygląd, nie można zapominać o codziennej pielęgnacji i stosowaniu kosmetyków z SPF.

Cera wrażliwa

Czynniki zewnętrzne takie jak zmiany temperatury czy stres wywołują podrażnienia, w efekcie łatwo ją przesuszyć. Poprzez stosowanie właściwego kremu i mleczka można zapobiec niepożądanym efektom wywołanym np. przez suche powietrze.

Skąd wiedzieć, jaką mam cerę? Wystarczy wykonać ten prosty test na rodzaj cery, aby zapobiec niedoskonałościom i zmianom skórnym.Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2022