Dlaczego skóra się starzeje?
Proces starzenia na dobre rozpoczyna się po 25. roku życia. O tym, jakiego tempa nabierze, decyduje prowadzony przez nas styl życia, dieta, ekspozycja na promienie słoneczne, codzienna pielęgnacja, a także uwarunkowania genetyczne. Zgodnie z teorią genową starzenie skóry jest zakodowanym w DNA cyklem, w który wpisany jest zanik pamięci komórkowej, spowolnienie syntezy kolagenu i innych białek budulcowych, a ostatecznie apoptoza (zaprogramowana śmierć komórki).
Pierwszym objawem starzenia są zmarszczki mimiczne. Zwykle zauważamy je po 30-tce. Początkowo dość płytkie i mało widoczne, z czasem stają się coraz głębsze i bardziej wyraziste. Uszkodzenia wolniej się regenerują, pojawiają się drobne zmiany posłoneczne oraz zmarszczki grawitacyjne.
,,Przełomem jest piąta dekada życia. W tym okresie maleje ilość hormonów płciowych i dochodzi do przestawienia genetycznych systemów, które wcześniej promowały aktywność odnowy komórkowej, a po 50-tce optują za wyciszeniem” – mówi dr n. med. Maria Noszczyk, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Melitus w Warszawie.
Jak przeciwdziałać starzeniu się skóry?
Każdy z nas starzeje się inaczej, we własnym tempie, w określony sposób. Badania potwierdzają, że w utrzymaniu młodego wyglądu ogromną rolę odgrywa dieta, aktywność fizyczna, odporność na stres oraz jakość wypoczynku. Jednak oprócz ,,dobrych genów” i zdrowego stylu życia (na co nie zawsze mamy wpływ), pomóc może coś jeszcze – stymulatory tkankowe (od nas zależy, czy z nich skorzystamy).
,,Stymulatory tkankowe to kategoria preparatów stworzonych do biorewitalizacji skóry. Zawierają substancje aktywne, które odbudowują strukturę skóry poprzez stymulację kolagenu i elastyny. Tak działa m.in. kwas L-polimlekowy, kwas hialuronowy, preparaty kolagenowe, a także materiały autogenne, jak osocze bogatopłytkowe. Jakiś czas temu bardzo popularny był hydroksyapatyt wapnia, dziś częściej sięga się po polinukleotydy” – wyjaśnia dermatolog z warszawskiej kliniki.
Każdy z tych produktów nadaje się do walki ze zmarszczkami zarówno na etapie zapobiegania, jak i korekcji. Przykłady wymienia ekspertka: ,,Polinukleotydy to nanocząsteczki regenerujące, które spłycają drobne zmarszczki. Efekt profilaktyczny utrzymuje się nawet wiele lat po podaniu. Długotrwałą poprawę zapewniają też nowoczesne preparaty z kwasem hialuronowym. Na przykład Profhilo, nazywany molekułą młodości, jednocześnie regeneruje, modeluje i wypełnia, więc znajduje zastosowanie u osób ze zmarszczkami strukturalnymi, widocznym ubytkiem kolagenu, który powoduje zmianę owalu twarzy.”
Który stymulator tkankowy wybrać?
Naukowcy przyglądają się biostymulatorom z dużą uwagą, a w medycynie przeciwstarzeniowej co roku pojawiają się produkty nowej generacji. Ich głównym celem jest odmłodzenie przez biostymulowanie. Popularne dziś preparaty, jak Profhilo czy Nucleofill, przebudowują skórę na poziomie komórkowym, przynosząc efekt napięcia i poprawy elastyczności. W przeciwieństwie do tradycyjnych wypełniaczy nie zmieniają rysów, więc zapewniają bardzo naturalne rezultaty.
Wszystkie stymulatory tkankowe wiele łączy. Mają podobne właściwości i zasadę działania, jednak to mylące. Można pomyśleć, że skoro wszystkie preparaty wywołują podobny efekt, najlepiej wybrać ten najtańszy. Chociaż cena jest oczywiście ważna, nie powinna być pierwszym ani tym bardziej jedynym kryterium wyboru.
Jak wyjaśnia dr n. med. Maria Noszczyk: Medycyna regeneracyjna bardzo szybko się rozwija, nic więc dziwnego, że preparatów stymulujących skórę jest coraz więcej. Tylko w tym roku w ofercie Kliniki Melitus pojawiło się kilka nowości: Lanluma, Revok 50, Ejal40… Każdy z nich to stymulator tkankowy, ale każdy wyróżnia się składem i mechanizmem działania. Dopiero dobrze znając te właściwości, a przy tym także specyfikę skóry, można zastosować je w praktyce i osiągnąć oczekiwany rezultat. Kwalifikacja pacjenta do zabiegu to podstawa sukcesu, druga połowa to prawidłowe wykonanie procedur zabiegowych”.
Stymulatory tkankowe przeciwdziałają starzeniu się skóry na wiele różnych sposobów. To rosnąca grupa preparatów, z których każdy wyróżnia się unikatowymi właściwościami. O tym, który pomoże zachować młodość skóry, najlepiej aby zadecydował specjalista. Doświadczony lekarz wybierze taki sposób zwalczania zmarszczek, który sprawdzi się u konkretnej osoby.
Tekst powstał we współpracy z Kliniką Melitus.