Wygląd włosów jest ważny już nie tylko dla kobiet. Nie każdy może cieszyć się zdrowo wyglądającą, gęstą fryzurą – wtedy włosom trzeba pomóc. Pielęgnację możesz dostosować m.in. do porowatości włosa, co jeszcze kilka lat temu nie było tak popularne. Dziś serum do włosów to kosmetyk, który każdy powinien mieć. Dowiedz się, jak wybrać ten najbardziej odpowiedni.

Co to jest serum na włosy?

Serum na włosy, eliksir – pod takimi nazwami najczęściej kryje się wysoko aktywny kosmetyk. Przede wszystkim jest to produkt do zadań specjalnych. Z jego pomocą można m.in.

 • ochronić końcówki włosów przed działaniem czynników m.in. mechanicznych;
 • nawilżyć włosy;
 • odżywić zniszczone pasma;
 • wygładzić niesforną fryzurę;
 • nabłyszczyć matowe włosy;
 • dać ochronę przed działaniem wysokich temperatur np. suszarki czy prostownicy.

Serum na włosy zazwyczaj zamknięte jest w małej butelce z atomizerem. Niech nie zmyli cię jej niewielka pojemność! Do codziennego użytku potrzebujesz zaledwie kilku kropli. Kosmetyki w formie olejku to te, które możesz spotkać najczęściej.

Czy serum do włosów to produkt dla ciebie?

Każdy może i powinien stosować serum na końcówki włosów. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać je kondycji i aktualnych potrzeb włosów. W przypadku cienkich kosmyków warto skupić się na kosmetykach w lżejszych formach np. w kremie. 

Kolejną kwestią są oczywiście substancje, na które trzeba zwrócić uwagę. Duża dawka silikonów, nawet tych lekkich, nie dla każdego będzie odpowiednia. 

Serum do włosów – rodzaje

Rynek kosmetyczny oferuje wiele produktów w postaci serum do włosów. Można wybierać pomiędzy ich składnikami, działaniem, opakowaniem, a nawet sposobem aplikacji. Oto najpopularniejsze, które spotkasz w każdej drogerii:

 • serum na zniszczone końcówki;
 • serum do włosów wysokoporowatych, niskoporowatych i średnioporowatych;
 • serum do włosów kręconych;
 • serum do włosów suchych, pozbawionych blasku;
 • serum do włosów cienkich i delikatnych;
 • serum wygładzające do włosów;
 • serum chroniące przed wysoką temperaturą;
 • serum z filtrem UV.
Zobacz też:
Serum do skóry głowy, czyli antidotum na jej dysfunkcje. Poznaj najlepsze składniki aktywne, które naprawdę działają!

Substancje aktywne, które znajdziesz w serum

Wspominając o związkach aktywnych, musimy powiedzieć o serum silikonowym do włosów. To taki rodzaj kosmetyku, który budzi wiele kontrowersji. Na tę chwilę wiemy już, że silikony nie dla każdego będą szkodliwe. Są takie włosy, które wręcz ich potrzebują. 

Decydując się na nie, pamiętaj o odpowiednio częstym myciu włosów silniejszym detergentem. Tak, aby nie doszło do nadbudowania silikonów na ich powierzchni. To mogłoby skutkować efektem odwrotnym do zamierzonego, a wszelkie inne substancje nie miałyby jak wniknąć w ich strukturę.

Sposób aplikacji serum na włosy

Każdy producent może mieć nieco inne zalecenia co do sposobu aplikacji serum na włosy. Jeżeli chodzi o częstotliwość, uwagę należy zwrócić tylko na produkt przeznaczony do ochrony przed wysoką temperaturą. Jeżeli nie planujesz używać suszarki lub prostownicy, nie aplikuj go. Wybierz inny preparat o bogatszych właściwościach pielęgnacyjnych, np. nawilżający.

Prawidłowa aplikacja serum na końcówki sprawi, że będzie ono działać tak, jak powinno. Wystarczy zaledwie kilka kropel. Olejowe produkty użyte w nadmiarze mogą dawać efekt przetłuszczenia, a tego nie chcesz. 

Serum na końcówki włosów – dostępność i cena

Serum do włosów znajdziesz w każdej drogerii. Dobrym pomysłem jest też nabycie go w profesjonalnym salonie kosmetycznym lub sklepie fryzjerskim. Cena produktów jest bardzo zróżnicowana. Znajdziesz takie za 20 zł, ale i te za 120 zł. 

Odpowiednia pielęgnacja włosów jest kluczem do ich zdrowia i pięknego wyglądu. Serum na końcówki to kosmetyk, który odgrywa istotną rolę w świadomym dbaniu o fryzurę.Powiązane artykuły:
Archiwum: styczeń 2022