Rozstępy na plecach przyjmują postać pionowych lub poziomych blizn. Są efektem gwałtownego przyrostu masy ciała lub szybkiego wzrostu. Można je zaobserwować przede wszystkim na środku pleców wzdłuż kręgosłupa, a także na bokach pleców. Na samym początku pojawienia się rozstępów mają one kolor różowy, a z czasem stają się białe. Przeczytaj, czym dokładnie są charakterystyczne pręgi na plecach!
Czym są rozstępy?
Rozstępy, często nazywane potocznie tygrysimi paskami, to zmiany skórne, które powstają, gdy mocno naciągnięta skóra (tkanka łączna) nie nadąża z produkcją kolagenu i elastyny, ulega osłabieniu, wskutek czego dochodzi do zerwania włókien i powstania linii o nieregularnym kształcie (rozstępów). Zwykle można dostrzec je na brzuchu, udach, piersiach, pośladkach oraz na rękach, aczkolwiek u niektórych występują rozstępy na plecach.
Dlaczego pojawiają się rozstępy na plecach?
Wrzecionowate pasma na skórze pleców to wstydliwy problem, który nierzadko jest źródłem niskiej samooceny. Głównie kojarzony jest z nastolatkami, ponieważ pokazuje się przede wszystkim w okresie dojrzewania – między 12. a 15. rokiem życia. Rozstępy na plecach u chłopców pojawiają się szczególnie często, ponieważ plecy są ich najszybciej rosnącą częścią ciała. W tym przypadku przyczyną jest przede wszystkim intensywny wzrost. Inne możliwe przyczyny powstawania rozstępów na plecach to:
- uwarunkowania genetyczne;
- niedostateczne nawilżenie skóry;
- nadwaga lub otyłość;
- zmiany hormonalne (np. ciąża);
- szybki przyrost masy mięśniowej;
- choroby genetyczne (np. zespół Marfana).
Rozstępy na plecach u dziewczyn i chłopców – u kogo częściej się pojawiają?
Rozstępy na plecach najczęściej pojawiają się u chłopców i są efektem zerwania włókien kolagenowych w skórze. Zwykle pokazują się w dolnej połowie pleców. W niektórych przypadkach tego typu zmiany są bardzo nisko w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, a czasem w dolnym piersiowym. Dużo rzadziej pojawiają się rozstępy na plecach u dziewczyn, aczkolwiek one bardziej niż chłopcy narażone są na tygrysie paski na brzuchu, piersiach, udach i pośladkach.
Czy można zapobiegać rozstępom na plecach?
Wizja pojawienia się rozstępów na plecach cię przeraża i jesteś ciekawy, czy da się uchronić przed ich wystąpieniem? Tutaj znaczenie ma przede wszystkim pielęgnacja skóry, dieta i aktywność fizyczna. Poniżej znajdziesz szczegóły na temat domowych sposobów zapobiegania pręgom!
Pielęgnacja skóry
Jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o zapobieganie powstawaniu rozstępom na plecach, jest pielęgnacja skóry. Musisz ją regularnie nawilżać, sięgając po sprawdzone kosmetyki na rozstępy (np. kremy). Jeśli chcesz, możesz stosować także masło shea, olej kokosowy bądź masło kakaowe. Najważniejsze jest to, aby skóra była intensywnie nawilżana i natłuszczana, co przełoży się na jej lepszą elastyczność. Pomocne może okazać się także szczotkowanie na sucho, które wzmacnia skórę oraz stymuluje ją do regeneracji i ujędrnia.
Dieta
Musisz zadbać również o zdrową dietę. Postaraj się regularnie sięgać po produkty bogate w witaminy A, E, PP, B5, cynk i krzem. Wybieraj wyłącznie te, które są najwyższej jakości, mają zdrowe tłuszcze i są niskokaloryczne. Dobrym wyborem może być zatem:
- ryby i chude mięso;
- kasze;
- orzechy włoskie;
- owoce i warzywa;
- pełnoziarniste pieczywo.
Aktywność fizyczna
Rozstępy na plecach mogą pojawić się także, jeśli nie zadbasz o aktywność fizyczną. Pamiętaj zatem, aby w ciągu tygodnia znaleźć czas na spacery, czy ćwiczenia na siłowni.
Jak pozbyć się rozstępów?
Gdy rozstępy na plecach już się pojawiły, to absolutnie nie powinieneś panikować! Na różowe lub czerwone pręgi pomogą kosmetyki na rozstępy. Bogaty wybór takich produktów, które działają wygładzająco i rozjaśniająco, znajdziesz w każdej drogerii. Zanim jednak wrzucisz wybrane wyroby do swojego koszyka, to upewnij się, że mają one dużą zawartość kolagenu. Poza tym, jeśli zależy ci na spektakularnych efektach, to pamiętaj o regularnym stosowaniu zakupionych produktów. Możesz zdecydować się również na masaże, które pobudzają mikrokrążenie w skórze oraz stymulują produkcję kolagenu i elastyny.
Jakie są skuteczne zabiegi na rozstępy na plecach?
Jeśli jednak twoje rozstępy na plecach stały się już białe, to jest to jednoznaczne z tym że są już bardziej odporne na kosmetyki. W tym przypadku powinieneś rozważyć zabiegi oferowane przez medycynę estetyczną. Kilka słów o tych najpopularniejszych znajdziesz poniżej.
Zabiegi laserowe
Są one najlepszym wyborem, gdy zmagasz się z dużymi i kilkuletnimi rozstępami. Zaskakujące efekty możesz zauważyć już po pierwszym zabiegu, a decydując się na serię kilku zabiegów, możesz całkowicie usunąć nieestetyczne zmiany. Ta metoda ma mnóstwo zalet, a jedną z nich jest na pewno to, że światło lasera jest skupione wyłącznie na miejscach objętych problemem, dlatego nie uszkadza pobliskich tkanek. Istnieje jednak szereg przeciwwskazań do zabiegu laserowego na rozstępy – m.in. ciąża i laktacja, infekcje (bakteryjne, grzybicze i wirusowe), czy stosowanie niektórych leków.
Peeling chemiczny
Rozstępy na plecach możesz usunąć, dzięki peelingowi chemicznemu z wykorzystaniem kwasu glikolowego. To metoda, która znana jest z wysokiej skuteczności i intensywności działania. Polega na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszanki związków chemicznych w określonym stężeniu. Następnie substancje te docierają w głąb skóry i wpływają na przebudowę kolagenu i elastyny. Dodatkowo warto wspomnieć o atrakcyjnej cenie – peelingi chemiczne kosztują od 200 do 500 złotych.
Mezoterapia
Popularnym sposobem walki z tygrysimi paskami jest również mezoterapia. To nieskomplikowany zabieg, podczas którego dochodzi do wstrzykiwania do skóry właściwej koktajli odżywczych, co umożliwia regenerację skóry i zmniejszenie widoczności blizn. W klinikach dba się o to, aby preparaty były indywidualnie dobierane dla każdego pacjenta i potrzeb jego skóry, dlatego ten zabieg jest całkowicie bezpieczny, a w dodatku praktycznie bezbolesny, ponieważ do mezoterapii wykorzystuje się bardzo cienkie igły.
Mikrodermabrazja
Innym zabiegiem kosmetycznym na rozstępy na plecach jest mikrodermabrazja. Ma wpływ na poprawę elastyczności skóry, dlatego świetnie radzi sobie z redukcją rozstępów. Polega na mechanicznym i jednocześnie bezbolesnym usuwaniu martwego naskórka. Efekty można dostrzec praktycznie natychmiast, co jest ogromną zaletą tej metody! Dodatkowo wiedz, że mikrodermabrazja na rozstępy może być wykonana nawet u osób mających wrażliwą skórę.
Wiesz już, skąd biorą się rozstępy na plecach, czyli defekty skórne. Gdy zauważysz tego typu zmiany na swojej skórze, to nie wpadaj w panikę, bowiem jak możesz zauważyć – istnieje wiele sposobów na walkę z nimi. Zacznij jednak działać jak najszybciej, ponieważ jeśli zlekceważysz problem, to tygrysie paski będą się powiększać i mogą zostać na całe życie!