Masz problem z łysieniem? Zakola, słabe i cienkie włosy, przerzedzenia na czubku głowy… To kwestia nie tylko czysto estetyczna – mocno wpływa też na samoocenę i pewność siebie. Przeszczep włosów to jedyny pewny ratunek w takiej sytuacji. Nie daj się zwieść reklamom szamponów i suplementów diety. Owszem – mogą one wzmocnić twoje włosy i zapobiec nadmiernemu wypadaniu. Jednakże żaden produkt tego typu nie ma na tyle silnego działania, by widocznie zagęścić swoje włosy lub spowodować zarastanie łysych obszarów. Jaki jest koszt przeszczepu włosów? Na jakie efekty zabiegu możesz liczyć? Dowiedz się więcej, zanim się zdecydujesz.
Transplantacja włosów – co to jest i na czym polega?
Przeszczepy włosów opierają się na stale rozwijającej się technologii i zdobyczach medycyny. Skutecznie pomagają walczyć z łysieniem genetycznym, zakrywaniem blizn oraz utratą włosów po chorobie lub wypadku. Transplantacja włosów to nieinwazyjny zabieg, który umożliwia stworzenie gęstego, równomiernego owłosienia na dowolnym fragmencie skóry. Możesz już na zawsze pożegnać nieatrakcyjne ubytki, zakola i przerzedzenia.
Przeszczep włosów to świetne rozwiązanie dla osób, które utraciły część lub całość swojego owłosienia. Nie jest to jednak zabieg dostępny tylko w skrajnych przypadkach. Chcesz zagęścić genetycznie rzadkie włosy lub brodę? Nie ma problemu! Prężnie rozwijająca się medycyna estetyczna pomoże ci pozbyć się dyskomfortu związanego z łysieniem w każdym stadium.
Jak przygotować się do transplantacji włosów?
Przede wszystkim warto znaleźć polecane do tego typu zabiegów miejsce. Wstępna konsultacja przed zabiegiem jest niezbędna między innymi dlatego, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Podczas takiej rozmowy omówisz z lekarzem swój problem i oczekiwania. Konsultant przeprowadzi analizę twojego owłosienia i ogólnego stanu zdrowia. Na tym etapie bada się też jakość włosów specjalnym urządzeniem.
Następnie konstruowany jest plan przeszczepu włosów. Lekarz oszacuje liczbę grafów potrzebną do zagęszczenia owłosienia na wybranym obszarze ciała. Wyrysuje też linię brzegową włosów i wykona wstępną wizualizację efektu końcowego. Na tym etapie najczęściej ustalane są też ceny przeszczepów włosów. Koszt zabiegu jest kwestią indywidualną, zależną od danego przypadku.
Jak przebiega zabieg przeszczepu włosów metodą FUE i STRIP?
Choć nazwa może wskazywać inaczej, przeszczep włosów nie jest zabiegiem szczególnie inwazyjnym. Można wykonać go ze znieczuleniem miejscowym lub ogólnym, wedle preferencji pacjenta. Najczęściej wybierany jest jednak ten pierwszy sposób. Przeszczepianie włosów to zabieg dla każdego. Mogą skorzystać z niego kobiety i mężczyźni w każdym wieku. Nie jest to też operacja, która ogranicza swój zakres do skóry głowy. Często wykonuje się zagęszczanie zarostu mężczyznom.
Istnieje kilka różnych metod przeprowadzania transplantacji włosów. Dwie najpopularniejsze przedstawiamy poniżej.
Przeszczepianie włosów metodą STRIP
Jest to klasyczna metoda wykonania przeszczepu włosów. Polega na pobraniu materiału poprzez wycięcie paska owłosionej skóry z jednego miejsca na ciele. Ten fragment jest następnie dzielony na pojedyncze implanty. Minusem tego sposobu jest powstanie częściowo widocznej blizny w miejscu pobrania paska. Dla wielu pacjentów jest to bardzo duża wada zabiegu. Z drugiej strony – STRIP gwarantuje bardzo mały stopień uszkodzenia mieszków włosowych.
Przeszczepy włosów metodą FUE
Follicular Unit Extraction to najbardziej nowoczesna i skuteczna metoda transplantacji włosów. W przeciwieństwie do tej opisanej powyżej, nie pozostawia też żadnych śladów ani blizn. Lekarz pobiera mieszki włosowe wraz z tkanką, najczęściej z potylicy, i przeszczepia je w miejsce, w którym brakuje owłosienia. Przeszczep włosów możliwy jest praktycznie w każdym miejscu na ciele.
Jest to zabieg bardzo skuteczny i wyjątkowo bezpieczny, gdyż używa się do niego tylko włosów pacjenta. W ten sposób ryzyko odrzucenia przeszczepu przez twój organizm praktycznie nie istnieje. Wyeliminowane zostaje też prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek powikłań po zabiegu. Wystarczy tylko kilka dni odpoczynku, aby wrócić do swojego normalnego trybu życia.
Przeszczep włosów może trwać nawet do 8 godzin. Zależy to od ilości i łącznej powierzchni twoich ubytków. W każdym przypadku znieczulenie miejscowe powinno w zupełności wystarczyć. Znieczulenie ogólne zalecane jest tylko dla dzieci. Niewielka inwazyjność zabiegu sprawia, że jest on całkowicie bezpieczny.
Jak dbać o skórę głowy po przeszczepie włosów?
Po przeszczepie włosów zachowuj ostrożność, aby nie uszkodzić implantów. Są one bardzo delikatne i podatne na urazy powstałe przez pocieranie lub ucisk. Po operacji transplantacji włosów musisz ostrożnie myć skórę swojej głowy. Przez pierwsze tygodnie dokładnie dbaj o swoje włosy i skalp. Unikaj nadmiernej aktywności fizycznej, opalania się, sauny i basenów. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza, a proces rekonwalescencji przebiegnie szybko i sprawnie.
Nie powinieneś w tym czasie czuć żadnych skutków ubocznych ani dyskomfortu na swojej głowie. Możesz ewentualnie zauważyć lekki obrzęk i niewielki ból. Powinny wystarczyć ci na to zwykłe środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
Przeszczepianie włosów – szczegółowe zalecenia
Warto wiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę po zabiegu przeszczepu włosów:
- pierwsze 5 dni – delikatnie przemywaj wszczepione włosy nawet co 2-4 godziny. Postaraj się nie przemęczać, nie pocić i unikać miejsc, w których jesteś narażony na infekcję skóry głowy;
- 6-21 dni po przeszczepie włosów – możesz zacząć myć głowę delikatnym szamponem o pH w granicach 5,5-5,8. Strumień wody powinien być przy tym dość słaby i łagodny, a temperatura zbliżona do naturalnej ciepłoty ciała. W tym czasie możesz już powoli wracać do aktywności fizycznej o niskiej intensywności;
- po upływie 3 tygodni możesz myć i pielęgnować głowę tak samo, jak przed przeszczepem włosów. Nie musisz też ograniczać już ruchu i ćwiczeń na siłowni.
W miejscach transplantacji włosów pojawiają się niewielki strupki. Nie drap ich ani nie dotykaj. Odpadną samoczynnie w przeciągu pierwszego tygodnia po zabiegu. Nie bój się, jeśli zauważysz wypadanie przeszczepionych włosów. Jest to naturalny proces. W ich miejsce wyrosną nowe, silne włosy.
Przeszczep włosów – efekty zabiegu
Nie musisz długo czekać na efekty przeszczepu włosów. Są one zwykle zauważalne praktycznie natychmiast po zabiegu, a maksymalnie do kilku tygodni. Prawidłowo przeprowadzony przeszczep włosów jest bardzo skuteczny. Po pomyślnym zagojeniu, zagęszczone w ten sposób włosy zachowują się tak samo jak reszta owłosienia na twoim ciele.
Efekty przeszczepu włosów to bujne owłosienie i odzyskanie komfortu psychicznego. Osiąga się je szybko, a skutki utrzymują się bardzo długo. Zastanawiasz się nad zapisaniem się na zabieg? Poznaj koszt przeszczepu włosów.
Przeszczep włosów – cennik
Zastanawiasz się, ile kosztuje przeszczep włosów? Wszystko zależy od wybranej przez ciebie metody i wielkości uzupełnianego obszaru. Większość miejsc tworzy indywidualny cennik dla danego klienta podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej. Cena przeszczepu włosów może być też obliczana na podstawie liczby przeszczepianych graftów. Jeden graft to pojedynczy mieszek włosowy, z którego wyrastają włosy. Istnieją też grafty, z których wyrastają 2-3 włosy.
Poniżej przedstawiamy przykładową liczbę graftów, jaką potrzeba do implantacji konkretnych fragmentów skalpu:
- zakola – 600-1000 graftów;
- tonsura – 800-1200 graftów;
- łysina góry głowy – 600-1000 graftów.
Przykładowy koszt przeszczepu włosów to 12 zł za jeden graft. Stosując taki przelicznik możesz zauważyć, że przeszczep włosów nie należy do tanich zabiegów. Musisz zapłacić za niego przynajmniej kilka tysięcy złotych. Efekty są jednak tego warte. Co więcej, wiele miejsc oferuje korzystne kredyty lub rozbicie płatności na raty. Umów się na wizytę konsultacyjną w pobliskim salonie, aby ustalić szczegóły ceny i płatności w twoim przypadku.
Pamiętaj, że cena przeszczepu włosów nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Warto zapoznać się z opiniami klientów, zdjęciami efektów oraz stażem i doświadczeniem danego salonu. Przeszukaj sieć w celu rozeznania się wśród klinik medycyny estetycznej w twojej okolicy. Transplantacja włosów to zaawansowany zabieg – lepiej mieć pewność, że zostanie wykonany prawidłowo. Wstępna wizyta konsultacyjna również pozwoli ci zapoznać się z danym gabinetem i ocenić jego standard.
Przeszczep włosów – przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Co prawda jest to zabieg stosunkowo mało inwazyjny i całkowicie bezpieczny. Jednakże, istnieją przypadki, w których zabieg transplantacji włosów nie jest zalecany. Należą do nich:
- zaawansowana cukrzyca;
- nieuregulowane nadciśnienie;
- choroby zapalne w obszarze skóry głowy;
- łysienie plackowate;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- uczulenie na środek znieczulający używany przez klinikę;
- choroby nowotworowe.
Podczas wstępnej konsultacji dokładnie opisz lekarzowi swoje obawy i stan zdrowia. W ten sposób unikniesz wszelkich powikłań. Niektóre kliniki oferują możliwość wyleczenia problemów dermatologicznych przed wykonaniem przeszczepu włosów.
Przeszczep włosów zdecydowanie nie należy do tanich zabiegów. Jest to jednak dział medycyny estetycznej, który pomaga znacznie poprawić jakość życia pacjenta. Koszt przeszczepu włosów możesz podzielić sobie na wygodne raty z zerowym oprocentowaniem. Natomiast efekt, jaki w ten sposób uzyskasz, jest bezcenny.
Transplantacja włosów jest zabiegiem mało inwazyjnym i bardzo skutecznym. Wykonana ze znieczuleniem miejscowym, pozostaje praktycznie bezbolesna. Po krótkim czasie rekonwalescencji powrócisz do pełnej sprawności – i to z pięknym, bujnym owłosieniem.