W artykule omówimy najczęstsze przyczyny powstawania pryszczy na policzkach. Dowiesz się także, w jaki sposób możesz się ich pozbyć oraz skutecznie zapobiegać nawrotom.
Pryszcze na policzkach – objaw trądziku i nie tylko
Pryszcze na policzkach często występują w przebiegu trądziku młodzieńczego. Za to schorzenie odpowiadają przede wszystkim zaburzenia hormonalne, dlatego najczęściej dolegliwość dotyka młodzieży w okresie dojrzewania, jednak osoby dorosłe również chorują. Jedną z najcięższych postaci schorzenia jest odmiana ropowicza, której towarzyszą bolesne ropne pryszcze. Do jej rozwoju najczęściej dochodzi w wyniku rozdrapywania lub wyciskania zmian powstających przy trądziku pospolitym.
Nierzadko pryszcze na policzkach są efektem nieodpowiedniej higieny. Mowa tu nie tylko o nieprawidłowym oczyszczaniu skóry twarzy, ale także zbyt rzadkim lub niedokładnym myciu rąk, którymi często nieświadomie się jej dotyka. Takie zmiany pojawiają się przeważnie u osób długo rozmawiających przez telefon. To urządzenie, którego nie dezynfekuje większość osób, a roi się na nim wiele bakterii.
Jak pozbyć się pryszczy na policzkach?
Przede wszystkim zacznij od odpowiedniego dbania o higienę. Jeżeli nosisz makijaż, konieczne będzie wprowadzenie dwuskładnikowego oczyszczania skóry. Przy pomocy tłustej płynu do demakijażu usuń wierzchnią warstwę kosmetyków oraz brudu. Następnie umyj twarz preparatem zawierającym delikatne detergenty, by oczyścić twarz z resztek oleju oraz pozostałych zanieczyszczeń.
Jeżeli zależy ci na szybkim pozbyciu się pryszczy na policzkach, warto skorzystać z punktowych preparatów, które wykazują działanie silnie wysuszające, a w dodatku przyspieszają proces regeneracji. Możesz do tego wykorzystać jeden z drogeryjnych kosmetyków lub użyć spirytusu salicylowego czy pasty cynkowej, które z pewnością posiadasz w swojej domowej apteczce.
Jeśli pryszcze na policzkach są bolesne i wypełnione ropną treścią, najlepiej udaj się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. W przypadku, gdy stanowią one przede wszystkim problem estetyczny, najprawdopodobniej są wynikiem niewystarczającej higieny.