Krosty w obrębie jamy ustnej mogą mieć bardzo różną etologię. Pęcherzyki, czy delikatne zgrubienia na policzku, języku, czy dziąśle zazwyczaj nie są bolesne, jednak mogą wywoływać dyskomfort podczas mówienia i spożywania posiłków.

Pryszcz w buzi to określenie bardzo ogólne, mogące odnosić się do bardzo wielu zmian o różnym charakterze. Poznaj ich najczęstsze przyczyny i skuteczne sposoby leczenia.

Pryszcz w buzi – rodzaje krost w jamie ustnej

Błona śluzowa jamy ustnej jest bardzo delikatna, dlatego wszelkie pojawiające się na niej wykwity są mocno odczuwalne. Wielu pacjentów obawia się, że pryszcz w buzi może być pierwszym objawem nowotworu. W istocie rak jamy ustnej jest stosunkowo rzadką chorobą, która wynika między innymi z przewlekłego braku higieny jamy ustnej, palenia papierosów i nadużywania alkoholu.

Najczęściej krosty w jamie ustnej mają znacznie mniej groźne pochodzenie. Zazwyczaj mamy tu do czynienia z drożdżycą, aftą, pleśniawką lub opryszczką. Warto tutaj uściślić, że opryszczka a pryszcz to dwie zupełnie inne zmiany. Ta pierwsza jest wynikiem działa wirusa. Ma inną strukturę i zabarwienie.

Czy krosty w jamie ustnej są groźne?

Zazwyczaj krosty i grudki w obrębie jamy ustnej nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta. Mogą wynikać z wielu czynników, nawet tak z pozoru banalnych, jak niedobory pokarmowe, czy urazy mechaniczne.

W przypadku, kiedy zmiany w śluzówce jamy ustnej występują często, powodują dolegliwości bólowe lub po prostu w jakiś sposób nas niepokoją, najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do lekarza. Diagnostyką tego typu problemów może zająć się dentysta.

Pryszcz w buzi – metody leczenia

Metody leczenia pryszczy w buzi są oczywiście uzależnione od ich pochodzenia, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza. Jeżeli pacjent zaraził się wirusem opryszczki, która objawia się w postaci zmiany chorobowej na podniebieniu lub policzku, leczenie jest relatywnie proste i najczęściej objawowe. W wielu przypadkach dobrze sprawdza się maść cynkowa na opryszczkę.

Zobacz też:
Ropne pryszcze na twarzy – jak się ich pozbyć? Leczenie trądziku ropowiczego i krost

Leczenie zawsze trzeba jednak dostosować do konkretnego przypadku. Nie zaleca się przyjmowania leków przeciwwirusowych na własną rękę. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie wizyta u stomatologa, który wskaże skuteczne metody walki z nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Pryszcz w buzi – podsumowanie

Pryszcz w buzi to najczęściej afta, pleśniawka albo opryszczka. Jeżeli jednak zmiana jest bolesna, pęka, nie goi się, a dodatkowo towarzyszy jej powiększenie okolicznych węzłów chłonnych, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się z nią do specjalisty. W rzadkich przypadkach może bowiem świadczyć nawet o toczącym się w jamie istnej procesie nowotworowym.

Powiązane artykuły:

Archiwum: grudzień 2022