Ogromna część męskiej pielęgnacji sprowadza się do kontroli owłosienia. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy owłosienie u mężczyzn jest oznaką męskości, czy jednak wygląda mało estetycznie. Niektórzy mężczyźni zmagają się z nadmiernym owłosieniem, które bardzo im przeszkadza. Temat ten nie należy do łatwych, a odpowiedzi na pytania o męskie owłosienie mogą być różne, w zależności od konkretnego przypadku. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże panom i wyjaśni pewne nurtujące ich kwestie. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj!

Nadmierne owłosienie u mężczyzn

Owłosienie pewnych partii ciała jest u mężczyzn naturalne tak, jak i u kobiet. Oczywiście, sposób radzenia sobie z nim w obu przypadkach diametralnie się różni. Zależy od wielu czynników jak chociażby kwestia gustu oraz poczucia estetyki, które każdy może odbierać jako coś zupełnie innego. Problem pojawia się wtedy, kiedy owłosienie u mężczyzn jest zbyt intensywne i stanowi dla posiadacza problem. 

Przyczyny nadmiernego owłosienia 

Intensywność męskiego owłosienia zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich są oczywiście uwarunkowania genetyczne. Kolejnym czynnikiem są hormony. Najprościej mówiąc – im więcej testosteronu, tym bardziej bujne owłosienie męskie. Jego nadmiar towarzyszy również niektórym jednostkom chorobowym. Jeśli więc ten problem się pojawia, może być dla ciebie informacją, że warto odwiedzić lekarza. Występuje także dolegliwość zwana hipertrichozą, która wiąże się nadmiernym owłosieniem. Choroba ta ma podłoże genetyczne. 

Czy owłosieni mężczyźni powinni się depilować?

Należy zdać sobie sprawę, że w obecnych czasach mamy do czynienia z ogromną swobodą w kreowaniu własnego wizerunku. Mimo że nadal pojawiają się pewne ogólne standardy, każda decyzja w kwestii wyglądu powinna być podyktowana indywidualnymi preferencjami. Jakie są stereotypy dotyczące owłosienia u mężczyzn? Można spotkać się ze stwierdzeniami, że owłosiony mężczyzna jest bardziej męski, jednak jest to opinia mocno subiektywna. 

Zobacz też:
Czym jest depilacja brazylijska i dla kogo jest odpowiednia?

Kiedy należy regulować owłosienie męskie?

Jeśli z jakichś powodów owłosienie danej partii ciała ci przeszkadza, być może powinieneś rozważyć depilację lub skrócenie włosów. Często bowiem zdarza się, że owłosienie u mężczyzn stanowi przeszkodę w utrzymaniu higieny, szczególnie jeśli chodzi o pachy i miejsca intymne. Nieraz staje się aż tak intensywne, że mężczyzna traci pewność siebie. Jak widać, pielęgnacja w tym zakresie podyktowana jest przede wszystkim troską o komfort i samopoczucie.

Co oznacza owłosienie u mężczyzn?

Jak wspomnieliśmy, intensywność męskiego owłosienia zależy od wielu czynników, nie tylko od poziomu testosteronu. Z tego powodu trudno byłoby znaleźć jego odzwierciedlenie w cechach charakteru mężczyzny. Warto jednak pamiętać, że zarówno nadmierne owłosienie u mężczyzn, jak i jego brak, mogą świadczyć o pewnych dolegliwościach, a także zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomie hormonów. Jeśli intensywność twojego owłosienia niepokoi cię, warto przedyskutować tę kwestię z lekarzem rodzinnym.

Włosy na klacie – od czego zależy, ile ich jest?

Opisane powyżej czynniki wpływające na intensywność, z jaką rosną włoski, dotyczą każdej partii ciała mężczyzny. Zatem, jeśli twoja klatka piersiowa jest mocno owłosiona, może to świadczyć o wysokim poziomie testosteronu lub określonych uwarunkowaniach genetycznych. 

Męskie owłosienie – depilować czy przycinać?

Jednym z podstawowych pytań, jakie zadają sobie panowie, którzy podjęli decyzję, że chcą zrobić coś z włoskami na ciele, jest wybór odpowiedniej metody. W tej kwestii trudno o jednoznaczną odpowiedź – gęstość i długość owłosienia u mężczyzn jest kwestią całkowicie indywidualną. Zwróć jednak uwagę, czy jest ono równomierne, czy nie. Jeśli włosy na danej partii ciała rosną nierównomiernie, lepszym wyborem może okazać się ich całkowita depilacja. Jeśli z kolei przeszkadza ci jedynie długość włosów, dobre powinno się okazać ich delikatnie przycięcie.

Sposób na nadmierne owłosienie u mężczyzn

Kolejną bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniej metody kontroli nadmiernego owłosienia u mężczyzn. W męskiej depilacji wyróżnia się następujące sposoby, które mają wpływ na tempo odrastania włosów:

  • golenie włosów – szybkie odrastanie włosów;
  • depilacja woskiem – powolne odrastanie włosów;
  • depilacja pastą cukrową – powolne odrastanie włosów ;
  • depilacja laserem – włosy nie odrastają.
Zobacz też:
Podrażnienia po goleniu – dlaczego powstają i jak im zapobiec?

Jeśli chodzi o przycinanie włosów, do tego zadania najlepiej sprawdzą się elektryczne maszynki do golenia.
Owłosienie u mężczyzn to sprawa indywidualna. Dostępne sposoby depilacji umożliwiają zarówno całkowite pozbycie się owłosienia, jak również jego delikatne skrócenie. Warto pamiętać, że jeśli intensywność, z jaką rosną włosy na ciele, budzi niepokój, może to świadczyć o problemach zdrowotnych. Wówczas warto zasięgnąć opinii lekarza.

Powiązane artykuły: