Olejowanie włosów nie bez powodu staje się coraz powszechniejszą praktyką. Nakładanie oleju na pasma włosów pozytywnie wpływa na ich kondycję i wygląd. Dwie najpopularniejsze metody takiej pielęgnacji to olejowanie włosów na sucho i olejowanie na mokro. W naszym artykule przybliżymy tę pierwszą metodę. Chcesz poznać korzyści, jakie może dać twoim włosom i dowiedzieć się, jak przeprowadzić zabieg krok po kroku? Przeczytaj poradnik już teraz!

Olej na suche włosy – podstawowe informacje

Jak nazwa metody sugeruje, olej jest rozprowadzany na włosach suchych. Trzeba dostosować jego ilość do długości i gęstości loków, a później rozprowadzać na małych obszarach. Proporcje są bardzo ważne, ponieważ zbyt wiele oleju może obciążać fryzurę.

Jeśli jednak zachowasz umiar, olejowanie na sucho sprawi, że włosy staną się lepiej odżywione i zabezpieczone przed zniszczeniem. Ich struktura po takiej pielęgnacji sprawniej się odbudowuje, dlatego są zdrowsze i wyglądają pięknie.

Zalety olejowania włosów na sucho

Sposobów olejowania jest sporo, ale to właśnie nakładanie substancji na suche włosy cieszy się największą popularnością. Dlaczego tak jest? Oto zalety olejowania włosów na sucho:

 • szybkość – jest to zdecydowanie najszybsza metoda nakładania oleju na włosy, która nie wymaga prawie żadnych przygotowań;
 • brak bałaganu – z włosów suchych olej nie spływa tak, jak ma to miejsce np. w przypadku olejowania na mokro;
 • sprawna obserwacja podczas zabiegu – dzięki temu, że włosy są suche, można łatwo dostrzec, które pasma wymagają aplikacji, a które zostały już dobrze naolejowane.

Wady olejowania na sucho

Niestety, chociaż zalety olejowania na sucho są liczne, nie jest to metoda pozbawiona pewnych wad. Wymieniamy 3 z nich.

 1. Olej nałożony na suche włosy dość trudno jest później zmyć.
 2. Początkowo (szczególnie przy braku doświadczenia) trudno dostosować ilość oleju do swoich włosów.
 3. Nakładanie oleju na sucho jest trudniejsze niż przy innych sposobach.
Zobacz też:
Regeneracja włosów - jak skutecznie zadbać o zniszczone włosy? Poznaj domowe sposoby na poprawę kondycji włosów oraz zalety profesjonalnych zabiegów w salonach fryzjerskich!

Nie zrażasz się do tej metody i chcesz ją wypróbować? Podpowiadamy, jak powinno wyglądać nakładanie i zmywanie oleju z włosów.

Jak olejować włosy na sucho?

Jak wspomnieliśmy, olejowanie włosów na sucho nie jest szczególnie skomplikowane, ale trzeba przeprowadzić je poprawnie. Na pewno masz taki plan, więc zapoznaj się się z kilkoma wskazówkami.

 1. Przygotuj wybrany przez siebie wcześniej olej.
 2. Nałóż odrobinę oleju na zagłębienie dłoni.
 3. Rozsmaruj go w dłoniach.
 4. Nakładaj olej na pojedyncze pasma włosów.
 5. Wcieraj substancję delikatnie i dokładnie, do samych końcówek.
 6. Powtarzaj czynność, aż całe włosy będą naolejowane.
 7. Potrzymaj olej na włosach (najlepiej minimum 40 minut).
 8. Zmyj olej.

Ile oleju musisz użyć? To zależy od grubości i długości włosów. Najlepiej jednak nie przekraczać łyżki stołowej.

Jak zmyć olej po takiej pielęgnacji?

Zmycie oleju nie należy do prostych zadań. Nie wystarczy użycie samego szamponu – przy tej metodzie nie obędzie się bez emulgowania, czyli „mycia” włosów odżywką.

 1. Przepłucz naolejowane włosy ciepłą wodą.
 2. Nałóż odżywkę (najlepsza będzie emolientowa, bez silikonów).
 3. Umyj włosy przy pomocy odżywki.
 4. Odczekaj 2-5 minut.
 5. Dokładnie spłucz odżywkę.
 6. W razie takiej konieczności umyj skórę głowy łagodnym szamponem.

Olejowanie włosów na sucho nie powinno być dla ciebie wyzwaniem, skoro już wiesz, jak je przeprowadzać. Efekty powinny być naprawdę zadowalające, dlatego możesz poświęcić czas i nieco pielęgnacyjnego trudu, aby nakładanie i zmywanie oleju było jak najstaranniejsze. Na pewno nabierzesz wprawy!Powiązane artykuły:
Archiwum: grudzień 2021