Olejowanie staje się jednym z coraz popularniejszych zabiegów na włosy. Dzięki niemu loki uzyskują lepszą strukturę, substancje nawilżające szybciej się wchłaniają, a wypadanie włosów nie jest tak dokuczliwe. Taka pielęgnacja może przybierać więcej niż jedną postać, ale w tekście przybliżymy olejowanie włosów na mokro. Przekonaj się, jakie zalety ma ta metoda i jak przebiega tego typu olejowanie krok po kroku. Czytaj nasz krótki poradnik!

Olejowanie włosów na mokro – co warto o nim wiedzieć

Olejowanie można nazwać sposobem zabezpieczania i konserwacji włosów. Dzięki niemu stają się odżywione, gęste i gładkie. Jakie zalety tej metody można wskazać?

Zalety olejowania na mokro

Olejowanie na mokro nie bez powodu jest jedną z najczęściej stosowanych metod pielęgnacji włosów. Taka pielęgnacja ma sporo atutów, a najważniejsze z nich to:

 • łatwość nakładania – olej łatwiej rozprowadza się na mokrych włosach;
 • lepsze wnikanie substancji odżywczych – łuski na wilgotnych lokach są bardziej otwarte i olej ma szansę skuteczniej w nie wniknąć. Efekty są więc wyraźnie zauważalne;
 • łatwość zmywania oleju – olej łatwiej zmyć z włosów wilgotnych niż z suchych.

Jak często olejować włosy?

To, jak często będziesz korzystać z takiej pielęgnacji, zależy głównie od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest reakcja włosów na zabieg, a drugim – częstotliwość ich mycia. Zazwyczaj jednak olejowanie włosów na mokro warto przeprowadzać raz na tydzień.

Olejowanie włosów krok po kroku

Jak olejować włosy na mokro? Sposobów jest kilka. Poniżej przybliżamy dwa najpopularniejsze, które pozwalają na szybkie i efektywne przeprowadzenie olejowania włosów na mokro.

Olejowanie włosów na mokro – sposób pierwszy

 1. Namocz włosy.
 2. Odciśnij nadmiar wody (możesz użyć bawełnianej koszulki lub papierowego ręcznika).
 3. Równomiernie rozprowadź na nich olej.
 4. Zwiąż włosy i je zabezpiecz (np. czepkiem lub bawełnianą koszulką).
 5. Poczekaj. Olej możesz trzymać od 15 minut do nawet kilku godzin.
 6. Zmyj olej z włosów.

Olejowanie włosów na mokro – sposób drugi

 1. Przygotuj miskę z wodą i olej.
 2. Wlej do wody olej.
 3. Zamocz włosy w przygotowanej mieszance.
 4. Zwiąż i zabezpiecz włosy.
 5. Pozostaw olej na jakiś czas (od 15 minut do kilku godzin).
 6. Zmyj olej z włosów.

Jak zabezpieczyć włosy?

Każdy z wymienionych sposobów ma swoje wady i zalety. Olejowanie na mokro pozwala na lepsze rozprowadzenie substancji na włosach. Szczególnie dobrze sprawdza się tutaj sposób drugi, dzięki któremu aplikacja oleju jest jeszcze łatwiejsza.

Warto jednak pamiętać, że mokre włosy w połączeniu z olejem mogą zrobić niemały bałagan. Dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie naolejowanych włosów – świetnie sprawdzi się:

 • czepek kąpielowy;
 • zwykła koszulka, którą zawija się w „turban”. 

Pamiętaj, że drugi sposób niespecjalnie nadaje się do krótkich włosów. W takich przypadkach zdecydowanie poleca się metodę numer jeden.

Jak zmyć olej z włosów?

Najlepszą metodą na pozbycie się oleju z włosów jest emulgowanie. Musisz umyć włosy odżywką bez zawartości protein i silikonów.

 1. Postaraj się zmyć olej dużym strumieniem ciepłej wody.
 2. Nałóż odżywkę.
 3. Delikatnie umyj włosy odżywką.
 4. Pozostaw odżywkę na ok. 2 minuty.
 5. Zmyj odżywkę wodą.
 6. W razie potrzeby umyj skórę głowy szamponem.

Chociaż początkowo olejowanie włosów na mokro może być czasochłonne, zdecydowanie warto raz na jakiś czas korzystać z dobrodziejstw zabiegu. Pozwala on znacząco poprawić kondycję loków. Przy odpowiednim doborze oleju już po niedługim czasie możesz spodziewać się błyszczących, odżywionych i pięknych włosów.