Olejowanie staje się jednym z coraz popularniejszych zabiegów na włosy. Dzięki niemu loki uzyskują lepszą strukturę, substancje nawilżające szybciej się wchłaniają, a wypadanie włosów nie jest tak dokuczliwe. Taka pielęgnacja może przybierać więcej niż jedną postać, ale w tekście przybliżymy olejowanie włosów na mokro. Przekonaj się, jakie zalety ma ta metoda i jak przebiega tego typu olejowanie krok po kroku. Czytaj nasz krótki poradnik!

Olejowanie włosów na mokro – co warto o nim wiedzieć

Olejowanie można nazwać sposobem zabezpieczania i konserwacji włosów. Dzięki niemu stają się odżywione, gęste i gładkie. Jakie zalety tej metody można wskazać?

Zalety olejowania na mokro

Olejowanie na mokro nie bez powodu jest jedną z najczęściej stosowanych metod pielęgnacji włosów. Taka pielęgnacja ma sporo atutów, a najważniejsze z nich to:

 • łatwość nakładania – olej łatwiej rozprowadza się na mokrych włosach;
 • lepsze wnikanie substancji odżywczych – łuski na wilgotnych lokach są bardziej otwarte i olej ma szansę skuteczniej w nie wniknąć. Efekty są więc wyraźnie zauważalne;
 • łatwość zmywania oleju – olej łatwiej zmyć z włosów wilgotnych niż z suchych.

Jak często olejować włosy?

To, jak często będziesz korzystać z takiej pielęgnacji, zależy głównie od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest reakcja włosów na zabieg, a drugim – częstotliwość ich mycia. Zazwyczaj jednak olejowanie włosów na mokro warto przeprowadzać raz na tydzień.

Zobacz też:
Jak dbać o cienkie włosy? Poznaj zasady skutecznej pielęgnacji

Olejowanie włosów krok po kroku

Jak olejować włosy na mokro? Sposobów jest kilka. Poniżej przybliżamy dwa najpopularniejsze, które pozwalają na szybkie i efektywne przeprowadzenie olejowania włosów na mokro.

Olejowanie włosów na mokro – sposób pierwszy

 1. Namocz włosy.
 2. Odciśnij nadmiar wody (możesz użyć bawełnianej koszulki lub papierowego ręcznika).
 3. Równomiernie rozprowadź na nich olej.
 4. Zwiąż włosy i je zabezpiecz (np. czepkiem lub bawełnianą koszulką).
 5. Poczekaj. Olej możesz trzymać od 15 minut do nawet kilku godzin.
 6. Zmyj olej z włosów.

Olejowanie włosów na mokro – sposób drugi

 1. Przygotuj miskę z wodą i olej.
 2. Wlej do wody olej.
 3. Zamocz włosy w przygotowanej mieszance.
 4. Zwiąż i zabezpiecz włosy.
 5. Pozostaw olej na jakiś czas (od 15 minut do kilku godzin).
 6. Zmyj olej z włosów.

Jak zabezpieczyć włosy?

Każdy z wymienionych sposobów ma swoje wady i zalety. Olejowanie na mokro pozwala na lepsze rozprowadzenie substancji na włosach. Szczególnie dobrze sprawdza się tutaj sposób drugi, dzięki któremu aplikacja oleju jest jeszcze łatwiejsza.

Warto jednak pamiętać, że mokre włosy w połączeniu z olejem mogą zrobić niemały bałagan. Dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie naolejowanych włosów – świetnie sprawdzi się:

 • czepek kąpielowy;
 • zwykła koszulka, którą zawija się w „turban”. 

Pamiętaj, że drugi sposób niespecjalnie nadaje się do krótkich włosów. W takich przypadkach zdecydowanie poleca się metodę numer jeden.

Jak zmyć olej z włosów?

Najlepszą metodą na pozbycie się oleju z włosów jest emulgowanie. Musisz umyć włosy odżywką bez zawartości protein i silikonów.

 1. Postaraj się zmyć olej dużym strumieniem ciepłej wody.
 2. Nałóż odżywkę.
 3. Delikatnie umyj włosy odżywką.
 4. Pozostaw odżywkę na ok. 2 minuty.
 5. Zmyj odżywkę wodą.
 6. W razie potrzeby umyj skórę głowy szamponem.

Chociaż początkowo olejowanie włosów na mokro może być czasochłonne, zdecydowanie warto raz na jakiś czas korzystać z dobrodziejstw zabiegu. Pozwala on znacząco poprawić kondycję loków. Przy odpowiednim doborze oleju już po niedługim czasie możesz spodziewać się błyszczących, odżywionych i pięknych włosów.

Zobacz też:
Jak szybko zapuścić włosy? Marzy ci się bujna fryzura? Poznaj polecane domowe sposoby na zapuszczanie długich włosów!


Powiązane artykuły: