Oregano – roślina o wszechstronnym działaniu

Oregano, czyli popularna lebiodka pospolita, to roślina występująca w Europie, Azji i Afryce Północnej. Już w czasach starożytnych roślina pomagała leczyć dolegliwości trawienne i bóle reumatyczne. Cenne są liście, pełne olejku o właściwościach prozdrowotnych. Za dobroczynne działanie oregano odpowiadają dwie aktywne substancje, tzn. tymol i karwakrol. Są skuteczne w zwalczaniu grzybów, wirusów i bakterii. Pozostałe składniki, które również wpływają na stan zdrowia to m.in. witaminy z grupy B, witamina C i K, flawonoidy oraz minerały np. potas, magnez, cynk, żelazo i wapń.

Jakie działanie ma olejek z oregano?

Olejek z oregano działa pozytywnie na cały organizm. Główne właściwości, jakie wykazuje to:

  • zwalczanie grzybów Candida albicans,
  • zwalczanie bakterii m.in. typu E. Coli i Salmonelli,
  • wspieranie pracy układu odpornościowego;
  • zmniejszenie ryzyka rozwoju pasożytów,
  • łagodzenie objawów infekcji sezonowych,
  • wspieranie pracy układu trawiennego,
  • zmniejszenie ryzyko powstania wrzodów,
  • dostarczenie do organizmu potrzebnych witamin i minerałów.

Warto również wiedzieć, że olejek z oregano pomaga zgubić zbędne kilogramy. Stanowi doskonałe wsparcie w czasie odchudzania, ponieważ karwakrol redukuje gromadzenie się warstwy lipidowej w tkance podskórnej. Jest również środkiem pomagającym walczyć ze stresem i bezsennością. Polecany jest dla chorych na nadciśnienia, chorobę Hashimoto, niedoczynność tarczycy, miażdżycę, osteoporozę cukrzycę typu 2. Ciężko wymienić wszystkie właściwości olejku z oregano, ponieważ roślina ma wszechstronne działanie.

Jak stosować olejek z oregano?

Olejek z oregano można stosować na kilka sposobów. Nadaje się do inhalacji, jako dodatek do herbaty, jest również idealny do stosowania zewnętrznego. Olejkiem można smarować miejsca zmienione chorobowe, np. skórę ze zmianami trądzikowymi. Aby nie doszło do podrażnienia, olejek warto rozcieńczy wodą lub olejkami bazowymi, ewentualnie połączyć z kosmetykami, np. balsamem do ciała. Nadaje się również jako dodatek do kąpieli. Połączony z gorącą wodą, pomaga oczyścić zatoki i zmniejsza kaszel i objawy chorób układu oddechowego. Ciepła kąpiel z olejkiem rozgrzewa również mięśnie, a także relaksuje, zmniejsza stres i poprawia nastrój. Mimo że olejek z oregano jest zdrowy, to musi być stosowany z rozwagą. Zbyt duże dawki mogą być niebezpieczne dla nerek, serca i wątroby. Preparat nie powinien być stosowany przez dzieci, kobiety w ciąży, osoby chore na cukrzycę i przyjmujące leki rozrzedzające krew. W przypadku wątpliwości stosowanie olejku warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. 

Zobacz też:
Olej arachidowy – z kuchni do łazienki. Poznaj jego zastosowanie w kosmetyce

Jaki olejek z oregano wybrać?

W sklepach i aptekach można znaleźć wiele różnych olejków z oregano. Najlepiej szukać takiego, który zawiera 100% rośliny, ponieważ wiele reklamowanych produktów zawiera znikome ilości cennych substancji. Najbardziej polecany jest olejek zawierający od 60-65% do 75-80% karwakrolu. Warto zwrócić uwagę, czy olejek ma certyfikat, który jest dowodem, że produkt jest zbadany i ma wysoką jakość. Osoby, które wolą mieć gotowy produkt, nie chcą samodzielnie rozcieńczać olejku, mogą kupić produkt w kapsułkach. 

Olejek z oregano to produkt, który warto mieć w swojej domowej apteczce. Stanowi doskonałe wsparcie leczenia farmakologicznego, a czasami może je również zastąpić.Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2022