Dlaczego kolczyk w nosie nostril jest tak popularny? Wyróżnia go delikatność i estetyka, a dużą zaletą okazuje się niewielki poziom bólu podczas wykonywania zabiegu. Spośród wszystkich rodzajów przebijania nosa ten wybierany jest chyba najczęściej. Jakie są rodzaje piercingu oprócz niego? Jak wygląda przekłuwanie? Na te i inne pytania poznaj odpowiedź już teraz!
Kolczyk w nosie – rodzaje piercingu nosa
Jakie formy przekłuwania nosa stosuje się obecnie? Wśród wszystkich dostępnych opcji można wyróżnić 3 najpopularniejsze:
- nostril – to po prostu przekłucie płatka nosa, które wykonuje się po lewej lub prawej stronie. Jest to jeden z najmniej bolesnych sposobów piercingu. Występuje często w formie nostril ring;
- septum – w tym przypadku piercer przekłuwa chrząstkę przegrody w dolnej części. W wielu przypadkach zabieg wiąże się z miejscowym znieczuleniem. Chrząstka przegrody zalicza się do bardzo czułych miejsc, dlatego niektórzy wybierają przebicie przez skórę nad nią;
- bridge – w tej metodzie biżuteria jest umieszczona pomiędzy oczami. Ten rodzaj przekłuwania zalicza się do najbardziej inwazyjnych. Ta okolica nosa jest bardzo mocno ukrwiona, przez co gojenie może zając nawet kilka miesięcy. Poza tym wymaga niezwykłej dbałości podczas przebijania i pielęgnacji.
Na czym polega przekłuwanie typu nostril?
Jeśli twój wybór pada na nostril piercing, możesz się zastanawiać, w jaki sposób przebiega cała procedura. Piercer przekłuje płatek nosa w zasugerowanym przez ciebie miejscu.
- Najpierw je zdezynfekuje, a potem dokona przebicia. co może się wiązać z bólem, ale zwykle nie wymaga znieczulenia.
- Specjalista posługuje się igłą wenflonową lub iniekcyjną.
- Ze względu na bardzo mocne ukrwienie przekłuwanego miejsca i fakt, że wdychane są przez nie zanieczyszczenia, bakterie i wirusy, konieczna jest najwyższa higiena.
Jaki powinien być kolczyk nostril?
Warto wspomnieć o samym charakterze ozdoby. Oczywiście jej kształt, kolor czy obecność szlachetnych kamieni jest kwestią indywidualną. Mamy na myśli materiał, z jakiego takie ozdobne kółko jest wykonane. Do przekłuwania tego miejsca stosuje się produkty wykonane z wysokiej jakości tworzyw neutralnych, czyli antyalergicznych. Chodzi przede wszystkim o:
- tytan;
- PTFE (politetrafluoroetylen);
- bioplast.
Materiały te zapewniają brak niepożądanych reakcji wywoływanych umieszczeniem nostrila w ciele.
Jak dbać o nostril? Pielęgnacja kolczyka w nosie i gojenie przekłucia
Umieszczenie kolczyka w stylu nostril wymaga od ciebie dbania o higienę i przestrzegania kilku ważnych zasad. O co dokładnie chodzi? W pierwszych dniach po przebiciu w miejscu rany może ubywać nieco krwi lub przezroczystego płynu. Jest to naturalna reakcja i nie trzeba się nią martwić (jeśli nie przedłuża się do kilku tygodni – wtedy warto wrócić do piercera).
- Dla zapewnienia czystości przemywaj miejsce wodą fizjologiczną przy pomocy wacika lub patyczka kosmetycznego.
- Pamiętaj też, by nie dotykać miejsca przebicia brudnymi dłońmi.
- Odradzamy silne produkty antybakteryjne np. wodę utlenioną.
- Do osuszania stosuj waciki kosmetyczne.
Jak wybrać salon na nostril piercing?
Absolutną podstawą profesjonalnego salonu jest higiena, sterylność i czystość. Warto wcześniej dokładnie zapoznać się z komentarzami osób, które korzystały z usług pracujących tam specjalistów. Oczywiście nie zawsze znajdziesz w nich w pełni obiektywne opinie, ale możesz znaleźć ciekawe miejsce. Sprawdź, jakie formy piercingu są dostępne w konkretnym gabinecie i przeanalizuj sterylność metod.
- Przyrządy do przekłuwania powinny być utrzymywane w sterylnych warunkach i wyjmowane z opakowania zawsze tuż przed przebiciem.
- Piercer, który wykona przekłucie nostril musi obsługiwać klientów w jednorazowych rękawiczkach.
Ozdobny kolczyk do nosa – czy każdy może go mieć?
To jasne, że na taką formę ozdoby nie każdy może sobie pozwolić. Mają na to wpływ dwa czynniki – społeczny i zdrowotny. Zdobienie ciała nie jest powszechnie akceptowane w przestrzeni publicznej i nadal są branże, w których nie przyjmuje się osób z taką biżuterią. Poza tym jest mnóstwo przeciwwskazań zdrowotnych. Do najważniejszych należą:
- choroby wirusowe;
- zaburzenie krzepnięcia krwi;
- ciąża;
- alergie na metale;
- choroby układu krążenia;
- nowotwory;
- zmiany skórne w okolicach przebicia.
Czy chcesz zdecydować się na zabieg przebijania? Podsumowanie
Jeśli chcesz przekłuć nos i mieć nostril, pamiętaj, by udać się do profesjonalnego gabinetu z dobrą opinią. Bezpieczne i sterylne warunki zabiegu to podstawa. Nie zapominaj o odpowiednim postępowaniu po zabiegu. Zapoznaj się też z listą przeciwwskazań. Okazuje się bowiem, że wiele osób nie może skorzystać z usług piercera ze względu na choroby lub inne okoliczności.