Dawniej przekłuwanie nosa i innych części ciała miało związek z oznaczeniem statusu społecznego lub przynależnością do konkretnego ugrupowania lub plemienia. Dzisiaj septum w nosie i inne rodzaje piercingu przyciągają uwagę. Jak taki kolczyk do nosa zostaje tam wprowadzony przez piercera? Czy trzeba bać się bólu? Przeczytaj!
Czym jest septum? Jak przebiega zabieg?
Septum to nic innego jak biżuteria umieszczona w przegrodzie nosowej. Miejsce to określane jest jako sweet spot. Dla niektórych wyjątkowo wrażliwych osób piercer może wykonać przekłucie w warstwie skóry tuż nad chrząstką, co z pewnością jest bardziej komfortowe. Profesjonalista posługuje się igłą iniekcyjną lub wenflonową, a wcześniej dokładnie dezynfekuje miejsce. Wybór pada właśnie na takie narzędzia, bo tradycyjny pistolet do uszu całkowicie nie sprawdza się w przypadku nosa.
Poznaj opinie na temat biżuterii septum – czy przekłuwanie nosa i chrząstki boli?
Warto pamiętać, że sam proces przekłuwania chrząstki należy do niekomfortowych, a w niektórych przypadkach jest bolesny. Niektórzy amatorzy piercingu nieprzyzwyczajeni do bólu związanego z przebijaniem ciała skarżą się na dokuczliwe skutki nawet przez miesiąc lub dwa od zabiegu. Oczywiście same kolczyki do septum (np. clicker czy kółko) nie sprawiają problemu – są wykonane z materiałów antyalergicznych. Głównym czynnikiem powodującym ból jest oczywiście przekłuwanie ciała, dlatego czasem zabiegi są przeprowadzane ze znieczuleniem miejscowym.
Kolczyki do septum a gojenie rany
Jeśli chcesz umieścić kolczyk w dolnej części narządu węchu, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim czas gojenia się rany jest często indywidualną sprawą. Zdarza się np. że po septum niektórzy bardzo szybko odzyskują formę, a z rany nie cieknie krew ani bezbarwny płyn z limfą. Jednak w pewnych przypadkach noszenie kolczyków do piercingu może powodować opuchliznę, podrażnienie, a nawet bolesność twarzy. Pamiętaj, że miejsce to jest wyjątkowo wrażliwe i jeszcze przez wiele dni po zabiegu łatwo jest je podrażnić.
Gojenie i pielęgnacja przegrody nosa
Wybierasz piercing septum? Aby nie doszło do zakażenia i infekcji, nie zapominaj o właściwej higienie i dbaniu o wybrane miejsce. Co to dokładnie oznacza? Pamiętaj o następujących zasadach:
- poranioną strefę przemywaj roztworem soli fizjologicznej lub mydłem antybakteryjnym i unikaj przy tym produktów na bazie alkoholu;
- aplikację preparatów pielęgnacyjnych przeprowadzaj wacikiem lub patyczkiem kosmetycznym;
- unikaj dotykania septum brudnymi rękami;
- nie wykonuj makijażu w strefie świeżej rany, dopóki na dobre się nie zabliźni;
- przed zagojeniem nie odwiedzaj basenów.
Fake septum, czyli bezbolesna alternatywa?
Dla osób, które za bardzo boją się bólu lub po prostu chcą wykonać chwilową zmianę, dobrym wyborem może być fałszywe septum. To wyjmowany kolczyk, który możesz umieszczać jak tradycyjną podkowę w dolnej części nosa. Niejeden sklep oferuje obok tradycyjnych produktów do przebijania również te imitujące efekt prawdziwego przekłuwania. Rezultat nie zawsze będzie identyczny, bo to zależy np. od jakości produktu i jego sposobu umocowania. Niekwestionowana zaleta jest jednak możliwość zakładania go w dowolnym momencie i unikanie bólu oraz zabliźniania się rany.
Czy septum to coś dla ciebie? Podsumowanie
Jeśli chcesz zdecydować się na septum, wybieraj profesjonalne miejsca zajmujące się przebijaniem nosa. Piercing może powodować dyskomfort przez jakiś czas, ale nie będzie on trwać nadmiernie długo. Pamiętaj o tym, że są także konkretne zasady postępowania po zabiegu, których musisz przestrzegać. Gdy ich zapomnisz, możesz wrócić do naszego tekstu. Jeśli jednak masz obawy co do podejścia innych do twojego hobby lub boisz się bólu, lepiej zdecyduj się na inną formę zwrócenia na siebie uwagi albo wybierz fake septum, które wyjmiesz.