Budowa włosa a naturalny blask
Włosy każdego człowieka składają się z łusek, które przylegają do siebie w większym lub mniejszym stopniu. Profesjonalnie nazywamy to stopniem porowatości włosa. Niskoporowate z natury nie mają problemu z połyskiem. Ich posiadaczki mogą zrezygnować z produktów do nabłyszczania. Wysokoporowate natomiast, mimo odpowiednio dobranej pielęgnacji, trudno ujarzmić. Wydają się zawsze suche, zniszczone i matowe.
Jaki nabłyszczacz do włosów wybrać?
Na samym początku określ swój typ włosa. Łatwiej ci będzie dobrać odpowiedni produkt. O pomoc możesz również poprosić swojego zaufanego fryzjera.
Profesjonalny nabłyszczacz czy z drogerii?
Te dwa produkty na pewno będą się różniły ceną – nawet o kilkadziesiąt złotych. Na początek możesz zaopatrzyć się w dobry nabłyszczacz do włosów w drogerii. Sprawdź, czy tego typu produkt ci odpowiada, zanim zainwestujesz w jego droższy odpowiednik.
Profesjonalny nabłyszczacz fryzjerski może okazać się po prostu lepszy. Fryzjerzy i styliści używają ich do sesji zdjęciowych, fryzur okolicznościowych. Muszą więc bezapelacyjnie dawać założony efekt.
Nabłyszczacze do włosów – rodzaje
W sprayu, delikatnej mgiełce, w formie wosku, pomady lub kremu – mamy do wyboru coraz więcej nowości. Na rynku są nawet nabłyszczacze z brokatem, ale te proponujemy zostawić na zabawę sylwestrową. Można spotkać też produkty 2 w 1, najczęściej połączone z lakierem. Wybierz dla siebie formułę, którą najbardziej lubisz używać, jest dla ciebie najprostsza.
Nabłyszczacz do włosów – efekty
- Dobry nabłyszczacz daje efekt tafli na włosach. Najlepiej widać to u szatynek lub brunetek.
- Rozdziela pasma włosów, ogranicza ich plątanie się.
- Utrwala fryzurę.
- Wspomaga pielęgnację, jeśli bazuje na szeregu składników aktywnych.
- nie obciąża kosmyków
Jak aplikować nabłyszczacz?.
Nabłyszczający produkt aplikuj na umyte i wysuszone włosy, chyba że producent zaleca inaczej. Preparat w sprayu nakładaj w niewielkiej ilości oraz z odpowiedniej odległości. W innym wypadku twoja fryzura może wyglądać nieestetycznie i nieświeżo.
Kosmetyki zamknięte w tubce bądź słoiku najpierw musisz rozetrzeć w dłoniach. Następnie zaaplikuj je na włosy. Skup się na partiach od ucha w dół.
Jakich składników unikać w nabłyszczaczu do włosów?
Alkohol denat na pierwszym miejscu? O, nie! Ten produkt od razu odłóż na półkę. Nie chodzi nam o to, by przesuszyć włosy.
A może by tak… naturalnie?
Czy istnieje naturalny nabłyszczacz do włosów? I tak, i nie. Dla tych, którzy sceptycznie podchodzą do produktów stylizacyjnych, mamy świetne rozwiązanie – pielęgnacja. Ale uwaga! Nie mamy na myśli szamponu i odżywki. Musisz się trochę bardziej postarać.
W łazience możesz urządzić swoje własne, prywatne laboratorium kosmetyczne. Zaopatrz się w takie produkty, jak:
- nafta kosmetyczna
- olejek rycynowy
- żółtko
- olej dobrany odpowiednio do porowatości włosów – to bardzo ważne! Źle dobrany, nie będzie spełniał swojej funkcji
- maski emolientowe – emolienty to substancje, które tworzą niewidzialny film na powierzchni włosa, odbijając przy tym światło. Chronią przed uszkodzeniami.
- maski proteinowe – cząsteczki te wzmacniają włos, uzupełniają ubytki.
- mąkę ziemniaczaną
- żelatynę.
Włosy się nie błyszczą, gdy ich łuski są rozchylone, nie przylegają do siebie. Aby im pomóc, zrób w domu płukankę. Już nasze babcie stosowały taką formę nabłyszczacza do włosów. Płukanka ma zwykle kwaśny odczyn pH, scala łuski włosa i w naturalny sposób nadaje połysk. Z czego ją przygotować?
- Ocet
- Wygazowane piwo (może dodatkowo usztywniać)
- Siemię lniane
- Płukanka ziołowa, np. z kory dębu
Jak widzisz, wybór odpowiedniego nabłyszczacza do włosów wcale nie jest taki mały. Każdy znajdzie coś dla siebie. W końcu kto ci zabroni codziennie lśnić jak gwiazda na czerwonym dywanie?! Pamiętaj tylko, że pielęgnacja jest na pierwszym miejscu. Zdrowe i zadbane włosy odwdzięczą ci się nienagannym wyglądem.