Coraz częściej kupujemy ubrania w sklepach internetowych, a tam, jak wiadomo, z rozmiarówką bywa różnie. Lepiej więc znać długość nóg, aby nogawki nie były zbyt krótkie, ani za długie. Podczas zakupu roweru, też musisz znać długość swoich nóg, aby odpowiednio dopasować rozmiar ramy. A jak zmierzyć długośc nóg? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jak zmierzyć długość nóg? Zmierz długość nogi po wewnętrznej stronie

Stań wyprostowany na płaskim podłożu. Poproś o pomoc drugą osobę i przygotuj sztywną miarę mierniczą. Włóż między nogi w krok przedmiot z płaską krawędzią, na przykład książkę. Jej górna krawędź wyznaczy miejsce, skąd należy zacząć pomiar. Długość nogi to odcinek pomiędzy krawędzią książki, a podłożem, na którym oparte są twoje stopy. Poproś drugą osobę o zmierzenie twojej nogi. Nie próbuj robić tego samodzielnie, ponieważ schylając się, łatwo zrobisz błąd w pomiarach. W ten sposób mierzy się długość nóg przed zakupem roweru. Długość ramy dopasowuje się właśnie do tego wymiaru.

Jak zmierzyć długość nóg do celów krawieckich?

Krawiec zdejmując miarę przed uszyciem na przykład spodni do garnituru, mierzy zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną długość nogi. W tym przypadku długość wewnętrzna to odcinek od wysokości na linii kroku do miejsca, w którym kończyć się będzie nogawka. Długość zewnętrzna nogi to zwykle odcinek od pasa do końca nogawki, choć to zależy od kroju i rodzaju spodni. Spodnie z wysokim stanem mierzy się od talii, zaś spodnie biodrówki od wysokości kości biodrowej.

Dobre wymiary to podstawa udanych zakupów online

Zmierz swoje nogi także wtedy, gdy chcesz kupić spodnie w sklepie internetowym. Wprawdzie możesz je zwrócić, gdy nie trafisz z rozmiarem, ale dzięki zmierzeniu nóg oraz oczywiście obwodu w pasie i w biodrach, możesz tego uniknąć. Pamiętaj, że długość nóg może się zmieniać wraz z wiekiem. Duże znaczenie mają tu różnego rodzaju kontuzje, ale też wady postawy i zwyrodnienia kręgosłupa.

Zobacz też:
Jaka szczotka na cellulit pomoże wygładzić skórę? Poznaj rodzaje szczotek i sposoby szczotkowania ciała

Długość nóg stanowi zwykle około 50-55% wzrostu. Nie jest to jednak regułą. Są osoby, które mają wyjątkowo długie nogi. W niektórych przypadkach nogi są nieproporcjonalnie krótkie w stosunku do długości tułowia. Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2022