Jak używać pianki do włosów? W tym poradniku szczegółowo odpowiemy na to ważne z punktu widzenia stylizacji fryzury pytanie. Jednak przed tym warto zastanowić się, po co w ogóle takiego kosmetyku używać? Przede wszystkim, prawidłowo zastosowana pianka poprawia objętość włosów i pozwala unieść je u nasady. Pianka pomaga utrwalić stylizację fryzury, a także podkreślić jej naturalny skręt. Jednak pianka piance nie równa, a w drogeriach znajdziemy całe mnóstwo tego typu produktów. Z tego poradnika dowiesz się, jaki będzie najlepszy dla ciebie!

Rodzaje pianek do włosów

Zanim udasz się do drogerii, sprawdź, jakie właściwości mają konkretne pianki do włosów, które tam znajdziesz. Dzięki temu nie zagubisz się w ogromie kosmetyków i łatwiej będzie ci dobrać odpowiedni dla twoich włosów produkt. Oto podstawowy podział pianek do włosów:

  • utrwalające – zapewniają większą sztywność fryzury, idealne na długie wyjścia z domu czy podczas wietrznej pogody. Te produkty optycznie pogrubiają włosy;
  • do włosów kręconych – wydobywają naturalny skręt i fale włosów, a przy okazji je utrwalają;
  • zwiększające objętość – pozwalają fryzurze odbić się od nasady i zapewniają uniesienie włosów. Są idealne dla posiadaczy przyklapniętej fryzury;
  • nabłyszczające – idealne dla włosów matowych, pozbawionych blasku;
  • wygładzające – świetnie sprawdzą się dla posiadaczy niesfornych kosmyków.

Oprócz tego, w sklepach znajdziemy też pianki odpowiednie dla wszystkich rodzajów włosów: wysokoporowatych, średnioporowatych i niskoporowatych. Dostępne są też produkty wzbogacone o witaminy czy substancje chroniące przed czynnikami zewnętrznymi, w tym UV.

Pianki stylizujące a sposoby aplikacji

Pianki do włosów najczęściej mają formę, jak nazwa wskazuje, piany. Po wyciśnięciu na dłoń powiększa ona swoją objętość, dzięki czemu produkt jest niezwykle lekki i nie obciąża włosów. Dostępne są jeszcze pianki w sprayu, które można aplikować bezpośrednio na włosy u nasady, po prostu je spryskując. Taki produkt nie powiększa swej objętości i jest bardziej wodnisty, nadal jednak ma właściwości pianki.

Jak używać pianki do włosów?

Piankę do włosów najlepiej nakładać na wilgotne włosy po ich umyciu. Najpierw jednak trzeba dokładnie odsączyć nadmiar wody. Włosy można też lekko podsuszyć suszarką, ale nie do całkowitego wyschnięcia. W kolejnym kroku nałóż odrobinę pianki na dłonie i delikatnie rozprowadź po palcach. Następnie przeczesz włosy palcami od nasady. Piankę możesz też nałożyć bezpośrednio na grzebień o szerokich zębach i przeczesać nim włosy. Kiedy już dokładnie rozprowadzisz produkt, możesz przejść do stylizacji włosów, czyli na przykład po prostu je wysuszyć, ułożyć na szczotce itp.

Zobacz też:
Cebula na włosy – skuteczna kuracja na wypadające kosmyki i nie tylko. Naturalny kosmetyk z domowej spiżarni

Odpowiednia ilość pianki jest ważna!

Zanim zaaplikujesz produkt na dłonie, koniecznie wstrząśnij pianką. Dzięki temu wyciśnięta formuła będzie lżejsza. Stosując pianki do włosów, nie należy przesadzać z ilością. Jeśli nałożysz zbyt dużo kosmetyku na włosy, będą one sklejone, nieprzyjemne w dotyku, trudne do ułożenia i rozczesania. 

Stylizacja włosów: loki i fale

Jeżeli masz włosy kręcone lub falowane, za pomocą odpowiedniej pianki możesz wydobyć skręt. W tym celu nałóż piankę, przechylając głowę w dół. Postaraj się delikatnie ugniatać włosy dłońmi, na których znajduje się rozprowadzana pianka, jednak nie przesadzaj z ilością kosmetyku, ponieważ mogą się nieestetycznie posklejać. Następnie wystarczy je wysuszyć z użyciem dyfuzora lub bez niego.

Czy po zastosowaniu pianki, włosy będą się przetłuszczać?

Każdy kosmetyk nakładany na włosy może je obciążać, powodując przetłuszczanie. Tak jest również w przypadku pianki. Z tego powodu tak ważna jest odpowiednia ilość aplikowanego produktu. Jeżeli twoje włosy przetłuszczają się, staraj się nie dotykać skóry głowy podczas aplikacji pianki. Jeśli rozprowadzasz ją grzebieniem, możesz wcześniej go umyć.

Czym zastąpić piankę do włosów dla większej objętości?

Jeśli z jakichś powodów nie chcesz używać pianki do włosów, możesz modelować włosy w inny sposób. Tutaj pomocny okazuje się specjalny puder do stylizacji. Ten produkt należy jednak nakładać na suche włosy. Najpierw należy je rozczesać, a następnie posypać nim nasadę włosów. Następnie trzeba go delikatnie rozprowadzić po włosach, przeczesując je palcami. Jeśli chcesz zaaplikować mniej produktu, możesz po prostu posypać nim palce i również lekko przeczesać nimi włosy u nasady. Ten sposób będzie szczególnie pomocny, jeżeli masz już lekko przetłuszczone, oklapnięte włosy, a nie masz czasu ich umyć. Proszek zaabsorbuje nadmiar sebum.

Pianka do włosów – dla kogo?

Pianka do stylizacji sprawdzi się przede wszystkim dla posiadaczy włosów cienkich, rzadkich i przyklapniętych. Będzie idealna również dla tych, którzy pragną delikatnie utrwalić swoją fryzurę, bez korzystania z lakieru do włosów. Pianki do włosów są łatwo dostępne i występują w różnych rodzajach, dzięki czemu możesz też dobrać je pod względem swoich potrzeb.

Czy pianka do włosów je niszczy?

Wszystkie produkty stylizujące włosy mają pewien niekorzystny wpływ na kondycję kosmyków. Warto więc wybierać produkty profesjonalne. Jeżeli stosujesz pianki, lakiery i inne tego typu kosmetyki codziennie, postaraj się regularnie oczyszczać włosy. Możesz w tym celu wypróbować zabieg chelatowania, który pomoże oczyścić włosy i skórę głowy z nagromadzonych resztek kosmetyków i osadów z wody.Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2022