Dlaczego warto opalać się bezpiecznie?
Nasza skóra brązowieje pod wpływem działania promieni słonecznych na komórki barwnikowe zawierające melaninę. Niestety, promienie UVA oraz UVB wnikają w głąb skóry nie tylko nadając jej wymarzony przez nas kolor ale również doprowadzając do jej przesuszenia a nawet poparzenia. Co więcej, działanie promieni słonecznych przyspiesza namnażanie wolnych rodników a co za tym idzie również procesy starzenia się skóry. Czy oznacza to, że mamy całkowicie chronić się przed słońcem? Nic bardziej mylnego.
Promienie słoneczne są nam niezbędne chociażby do wytwarzania w organizmie witaminy D, która zbawiennie wpływa na stan naszych kości oraz odporność. Niemniej jednak należy pamiętać o ważnych zasadach dotyczących opalania. Dzięki temu będzie ono całkowicie bezpieczne.
Jeżeli szukasz porad dotyczących pielęgnacji skóry, nie tylko przy okazji opalania to zachęcamy do odwiedzenia kobiecego portalu KobiecyStyl.pl.
Zasady dotyczące stosowania kremu do opalania
O tym, że przed opalaniem powinniśmy stosować kremy z filtrem UVA i UVB nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Niestety, wiele osób, które je stosuje popełnia błędy, które sprawiają, że mimo pozornego zastosowania ochrony dochodzi do poparzeń słonecznych. Pamiętajmy więc o bardzo ważnych zasadach.
- Wybierajmy krem z mocniejszym filtrem. Sprzedawane jako produkty do opalania olejki o niskim SPF tak naprawdę nie gwarantują nam dostatecznej ochrony. Osoby, które opalają się szybko i nie mają skłonności do oparzeń mogą postawić na SPF 15 lub 20. Te z wrażliwą skóra powinny stawiać na kremy o SPF wyższym niż 25.
- Pamiętajmy o terminie ważności produktu. Co więcej, otwarty krem z zeszłego sezonu, nawet jeśli nie przekroczył terminu ważności, nie będzie już skuteczny.
- Smarujemy się przed wyjściem na słońce, co najmniej na pół godziny przed plażowaniem.
- Pamiętajmy o regularnym powtarzaniu smarowania ciała kremem podczas plażowania. Szczególnie po kąpieli lub zmianie pozycji. Kosmetyk zmywa się i wyciera.
- Sprawdzajmy składy produktów do opalania, unikajmy tych, które zawierają składniki mogące powodować podrażnienia i reakcje alergiczne. Mowa tu np. o barwnikach, substancjach zapachowych czy parabenach.
Ogólne zasady dotyczące opalania się
Jeśli chcemy czerpać korzyści z kąpieli słonecznych a jednocześnie zachować dobre zdrowie i samopoczucie warto postępować odpowiedzialnie. Oto szereg zasad, które warto wprowadzić w życie podczas plażowania.
- Unikamy plażowania w godzinach od 11 do 14.00. W tym czasie słońce operuje najmocniej i istnieje największe ryzyko wystąpienia poparzeń.
- Nie spędzamy na słońcu całego dnia. Warto rozpocząć opalanie od zaledwie kilku minut i powoli wydłużać okres kąpieli słonecznych.
- Podczas plażowania robimy przerwy na kąpiel w wodzie, odpoczynek w zacienionym miejscu czy posiłek. Pozwoli to naszej skórze odpocząć od ciągłego działania promieni słonecznych.
- Podczas opalania chronimy głowę przed nadmiernym działaniem słońca. Skóra głowy jest bardzo wrażliwa, słońce może również doprowadzić do udaru słonecznego.
- Podczas opalania organizm próbuje regulować podniesioną temperaturę, przez co ciało znacznie intensywniej się poci. Pamiętajmy, aby w trakcie kąpieli słonecznych pić dużo wody.
- Warto opalać się w ruchu. Opalenizna jest wówczas równomierna a jednocześnie unikamy ryzyka przegrzania organizmu w wyniku zaśnięcia na słońcu.
- W trakcie opalania warto zwrócić uwagę na wrażliwe obszary ciała, które opalają się najszybciej. Mowa tu między innymi o karku, ramionach czy nosie. Te partie ciała warto zabezpieczyć mocniejszym kremem z filtrem i pamiętać o częstym nakładaniu dodatkowych warstw.
- Stosowanie odpowiedniej diety. W trakcie wakacyjnych wyjazdów stawiajmy na owoce i warzywa, które bogate są w antyoksydanty a jednocześnie świetnie nawilżają – pomidory, ogórki, sok z marchwi – to tylko niektóre z propozycji, które warto włączyć do codziennej diety plażowicza.
- Po zakończonym plażowaniu warto wziąć dokładny prysznic z wykorzystaniem delikatnych środków myjących oraz nałożyć krem nawilżający. Woda powinna być letnia, unikamy również intensywnego wycierania skóry ręcznikiem.
- Jeśli mimo wszystko dojdzie do poparzenia skóry i zaczynamy odczuwać dyskomfort łatwo złagodzimy podrażnienia pantenolem. Dostępny jest w formie kremów, pianek oraz sprayów. Na drugi dzień po wystąpieniu objawów lepiej całkowicie unikać słońca.
Podsumowując, miłośnicy opalania nie muszą z niego rezygnować, niemniej jednak musimy pamiętać, że działanie słońca może mieć negatywny wpływ na naszą skórę dlatego też warto postępować odpowiedzialnie. Na szczęście, stosując nasze wskazówki nie musisz bać się tego, że słoneczne kąpiele ci zaszkodzą.