Hemoroidy – nieestetyczna dolegliwość, której nie warto lekceważyć. Co zrobić, gdy mamy ten wstydliwy problem?

Hemoroidy to powszechnie występujący problem osób w każdym wieku, przy czym zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem. Do czynników ryzyka ich wystąpienia zaliczamy m.in.: przebyte porody, zaparcia, dźwiganie ciężarów, złe nawyki żywieniowe oraz długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, np. wskutek aktywności zawodowej. Wprawdzie hemoroidy (guzki krwawnicze) występują u każdego człowieka, to mianem tym określa się powszechnie ich przekrwienie powodujące dolegliwości.

hemoroidy

Skuteczne sposoby na hemoroidy

W leczeniu hemoroidów należy wziąć pod uwagę m.in. stopień ich zaawansowania, stan ogólny oraz tryb życia i wykonywany zawód. Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie, co przekłada się na lepsze rezultaty terapeutyczne. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią dietę zmniejszającą zaparcia. Powinna być bogata w błonnik pokarmowy i wodę, które poprawiają perystaltykę jelit i regulują rytm wypróżniania się. W przypadku mniejszych i średnich hemoroidów dobrym pomysłem jest wykonywanie nasiadówek, najlepiej z kory dęby lub rumianku. Celem wykonania nasiadówki używa się ciepłej (nigdy gorącej) wody, a sam zabieg nie powinien przekraczać 10 minut. Można także sięgać po maści na hemoroidy, które zmniejszają ból, świąd i dyskomfort, niekiedy znieczulając tkliwe miejsca i przyspieszając regenerację tkanek.

Niezwykle ważna jest także prawidłowa higiena okolic intymnych. Hemoroidy zwiększają bowiem ryzyko rozwoju licznych infekcji i podrażnień delikatnej błony śluzowej tej okolicy. Wskazane jest częste podmywanie odbytu ciepłą wodą – w szczególności po skorzystaniu z toalety. Aby nie pogłębiać choroby należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów oraz noszenia wyjątkowo obcisłej bielizny i dolnej odzieży. Przed defekacją można przyłożyć do hemoroidów woreczek z lodem (najlepiej przez ściereczkę, aby nie podrażnić tkanek). W efekcie zabieg ten zadziała przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i umożliwi sprawniejsze wypróżnienie się. 

Zapobieganie hemoroidom

Hemoroidy odbytu – czy można się ich ustrzec? To pytanie można spotkać bardzo często. Oczywiście istnieje szereg sposobów zmniejszających ryzyko wystąpienia choroby hemoroidalnej. Przede wszystkim należy zadbać o zbilansowaną dietę wspierającą pasaż jelitowy. Jej celem jest likwidacja zaparć. Należy również pilnować regularnej aktywności fizycznej – jeśli chcemy dźwigać ciężary, warto wcześniej nauczyć się prawidłowej metodyki takich treningów. Podnoszenie ciężkich przedmiotów w domu czy w pracy także powinno być poprzedzone doinformowaniem się na temat ergonomii. Przykładowo, ruch podnoszenia powinien odbywać się na zgiętych nogach i na wydechu. Wybrana aktywność fizyczna powinna zawierać elementy aerobowe, które wpływają na poprawę krążenia krwi, także w okolicy odbytu. 

Zobacz też:  Gronkowiec skórny – objawy. Jakie choroby może wywoływać zakażenie gronkowcem?

Kolejnym ważnym aspektem jest higiena osobista i rodzaj stosowanej odzieży. Najlepiej, aby bielizna była przewiewna oraz nieuciskająca. Należy unikać nie tylko obcisłych spodni, ale nawet spódniczek z ciasnym stanem czy gorsetów, które zwiększają ciśnienie wewnątrzbrzuszne, przyczyniając się do wystąpienia hemoroidów (a w przypadku kobiet – także do obniżenia narządów miednicy mniejszej). Każdego dnia warto dbać o czystość okolic intymnych, stosując w tym celu zwykłą wodę z dodatkiem żelu do higieny intymnej lub specjalnych chusteczek nawilżających. Powiązane artykuły:
Anna Kwiatkowska
pasjonatka tematyki beauty, od zawsze na bieżąco z trendami w kosmetyce pielęgnacyjnej i make-upowej. Kocha modę. Jej najnowszą pasją jest zdrowe odżywianie, stara się też żyć coraz bardziej ekologicznie.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne artykuły w kategorii: Problemy skórne