Grzywka to temat, który co jakiś czas powraca do łask. Niektóre panie noszą ją cały czas, inne decydują się na nią pod wpływem mody i chęci odświeżenia fryzury. Grzywka może być noszona przez każdą kobietę, niezależnie od długości i koloru włosów czy kształtu twarzy. Wystarczy odpowiednio dopasować jej długość i sposób układania.

Długa grzywka na boki – komu pasuje? Jak dobrać ją do kształtu twarzy?

Grzywka na boki to sposob na szybkie odswiezenie fryzury Jak ja obciac Jak ukladac Grzywka na boki–do jakiej twarzy

Odpowiednie dopasowanie grzywki do kształtu twarzy jest kluczowe. Jeśli chcesz się cieszyć efektowną metamorfozą, zanim zdecydujesz się na cięcie, przyjrzyj się swojej twarzy. Możesz w tym celu upiąć włosy, aby nie zaburzały jej proporcji.

Jaka grzywka do twarzy owalnej?

Jeśli jesteś posiadaczką twarzy w kształcie owalnym, gratulacje, prawdopodobnie każda grzywka będzie ci pasować. Pamiętaj jedynie, że jeśli nie miałaś wcześniej krótkiej grzywki, możesz źle się czuć po wykonaniu takiego cięcia. Z tego powodu, lepiej zacznij od dłuższych włosów, a następnie delikatnie skracaj je do pożądanej długości.

Jaka grzywka do twarzy okrągłej?

Posiadaczki okrągłej twarzy często chcą ją optycznie wyszczuplić. W tym celu świetnie sprawdzi się dłuższa grzywka rozchylona na boki twarzy. Pomocne będzie tutaj wycieniowanie. Krótsze włosy znajdą się w okolicy czoła, a nieco dłuższe kosmyki po bokach twarzy.

Jaka grzywka do twarzy kwadratowej?

W przypadku twarzy o kształcie kwadratowym przydatne okazuje się złagodzenie ostrych rysów twarzy za pomocą grzywki. Dla takiej twarzy idealna będzie lekka grzywka, którą najlepiej delikatnie wycieniować.

Jaka grzywka do twarzy trójkątnej?

Dla trójkątnej twarzy najlepiej sprawdzi się gęsta, mocno cieniowana grzywka z jednej lub na obie strony twarzy. Jeśli chcesz ukryć wysokie czoło, możesz zdecydować się na bardzo gęstą grzywkę i bawić się jej ułożeniem.

Fryzury z grzywką curtain bangs

Grzywka pięknie prezentuje się przy rozpuszczonych włosach, ale również dodaje uroku różnego rodzaju upięciom. Z tego powodu, po zrobieniu grzywki możesz w dalszym ciągu cieszyć się ulubionymi fryzurami, które wykonujesz na co dzień. Klasyczny kucyk z grzywką na dwie strony pięknie odmładza twarz, dodając jej dziewczęcego wdzięku. Możesz też dowolnie podpiąć część włosów z tyłu głowy, delikatnie tapirując grzywkę i pasma u nasady. Takie fryzury zwykle dodają objętości.

Krótka czy długa?

To, czy wybierzesz krótką, czy długą grzywkę, zależy wyłącznie od twoich preferencji. Krótsza grzywka jest nieco wygodniejsza. Z kolei długa grzywka wymaga odrobiny cieniowania, aby lepiej się układała. Jeśli skracasz włosy samodzielnie, lepiej zacznij od dłuższych, gdyż zawsze możesz je skorygować. Podczas cięcia na bieżąco będziesz mogła decydować, jaka długość jest dla ciebie najbardziej odpowiednia.

Grzywka na boki – jak obciąć grzywkę samodzielnie w domu?

Grzywkę na boki z łatwością obetniesz w domu. Potrzebujesz w tym celu takich akcesoriów jak:

 • ostre nożyczki fryzjerskie;
 • nożyczki degażówki (do cieniowania)
 • cieniutki grzebień.

O czym należy pamiętać przed samodzielnym skracaniem grzywki?

Grzywka na boki to sposob na szybkie odswiezenie fryzury Jak ja obciac Jak ukladac O czym nalezy pamietac przed samodzielnym skracaniem grzywki

Wydzielone na grzywkę pasmo podczas obcinania jest naciągnięte, dlatego faktyczna długość grzywki po obcięciu będzie nieco krótsza. Z tego powodu, lepiej rozpocząć od długiej grzywki, a potem ewentualnie ją korygować. Pamiętaj też, aby nie używać domowych nożyczek, ponieważ nie są one wystarczająco ostre. Mogą zmiażdżyć włosy i znacząco utrudnić metamorfozę.

Zobacz też:
Beach waves, czyli plażowe fale – stwórz lato na swoich włosach!

Instrukcja strzyżenia

Sposób 1.

 1. Zrób przedziałek na środku głowy. Jeśli trudno jest ci go wyznaczyć, przyłóż krawędź grzebienia do czubka nosa i delikatnie prowadź narzędzie do góry.
 2. Od wyznaczonego przedziałka poprowadź grzebieniem dwie linie, tak aby powstała odwrócona litera V. Powinny przebiegać wizualnie przez załamanie brwi lub maksymalnie ich końce.
 3. Włosy, które wyznaczyłaś przez odwróconą literę V, to twoja grzywka. 
 4. Dla wygody upnij pozostałe włosy z tyłu w kucyk. 
 5. Dokładnie rozczesz włosy z wydzielonego trójkąta. 
 6. Pasmo trzymaj pomiędzy palcem wskazującym a serdecznym i przytnij je na prosto na wysokości pomiędzy ustami a podbródkiem. 
 7. Obcięte pasmo włosów podziel na dwie części.
 8. Jedną z nich ponownie przytrzymaj palcem wskazującym i serdecznym, tym razem na ukos.
 9. Zetnij włosy wzdłuż linii palców. Możesz w tym celu użyć degażówek. Nożyczki należy prowadzić ostrzem w górę.
 10. Powtórz czynność z drugiej strony.
 11. Jeśli grzywka jest za długa, możesz delikatnie ją skorygować lub lekko pocieniować, jeśli na takim efekcie ci zależy.

Sposób 2.

 1. Wydziel trójkąt na grzywkę tak jak powyżej.
 2. Powstałe pasmo skręć maksymalnie w jedną stronę.
 3. Precyzyjnych ruchem skróć pasmo na wysokości pomiędzy ustami a podbródkiem.
 4. Ułóż grzywkę.

Jak układać i modelować lekką grzywkę typu curtain bangs?

grzywka na boki blond

Odpowiednio ścięta grzywka często układa się sama, więc nie ma problemu z jej modelowaniem. Każdej kobiecie jednak czasem zdarza się tzw. bad hair day. Jest to dzień, kiedy włosy żyją swoim życiem i nie chcą układać się jak dotychczas. W takich sytuacjach przydatne okazują się okrągła szczotka do włosów, suszarka, a czasami także pianka do modelowania.

 1. Grzywkę rozczesz i poprowadź ją do przodu, pozostałe włosy zaczesz do tyłu. 
 2. Na grzywkę możesz nałożyć odrobinę pianki do włosów lub lekko zmoczyć ją wodą. 
 3. Nawiń całą grzywkę na szczotkę i wyciągnij ją do tyłu. Wysusz pasmo lekkim strumieniem suszarki.
 4. Wymodelowaną grzywkę ułóż do boków. W tym momencie powinna pięknie się układać.

Istnieje też alternatywny sposób na to, jak układać grzywkę. Podziel ją na dwa pasma, każde z nich nakręć, kierując w bok, a potem wysusz.

Czy grzywka na boki sprawdzi się przy włosach krótkich?

Ta fryzura sprawdzi się przy każdej długości włosów, również przy włosach krótkich. Komu pasuje? Jeśli masz wątpliwości, czy taka metamorfoza jest dla Ciebie, zacznij od bardzo delikatnego cięcia. Na początek wydziel niewielkie pasmo we wspomniany już wcześniej trójkąt. Taka grzywka będzie bardzo subtelna, dzięki czemu bez ryzyka sprawdzisz, jak się w niej czujesz. Kiedy włosy podrosną, będziesz mogła wykonać bardziej radykalne cięcie.

Rodzaj grzywki a gęstość włosów

grzywka na boki brunetka

Wydzielenie dużej partii włosów na grzywkę sprawi, że tył straci nieco na objętości. W przypadku dużej objętości włosów nie ma to większego znaczenia. Jeśli jednak masz cienkie i rzadkie włosy, z pewnością lepsza będzie dla ciebie lekka grzywka opadająca na dwie strony twarzy. W tym celu do obcięcia wyznacz niewielkie pasmo włosów, tak aby wspomniana w instrukcji litera V przechodziła maksymalnie przez załamanie brwi. Taka delikatna grzywka dodatkowo nie jest wizualnie przytłaczająca dla twarzy.

Nazwa grzywki na boki w języku angielskim to „curtain bangs”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „grzywkę na zasłony”. Można powiedzieć, że jest to bardzo uniwersalna i ponadczasowa fryzura. Taka grzywka była modna już w latach 60. i 70. Niewielkie zmiany w wyglądzie zawsze poprawiają samopoczucie i wprowadzają powiew świeżości, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, jak ją zrobić.Powiązane artykuły:
Archiwum: lipiec 2021