Grzywka to temat, który co jakiś czas powraca do łask. Niektóre panie noszą ją cały czas, inne decydują się na nią pod wpływem mody i chęci odświeżenia fryzury. Grzywka na boki może być noszona przez każdą kobietę, niezależnie od długości i koloru włosów czy kształtu twarzy. Wystarczy odpowiednio dopasować jej długość i sposób układania.

Grzywka na boki – do jakiej twarzy? 

Odpowiednie dopasowanie grzywki do kształtu twarzy jest kluczowe. Jeśli chcesz się cieszyć efektowną metamorfozą, zanim zdecydujesz się na cięcie, przyjrzyj się swojej twarzy. Możesz w tym celu upiąć włosy, aby nie zaburzały jej proporcji. 

Jaka grzywka do twarzy owalnej?

Jeśli jesteś posiadaczką twarzy w kształcie owalnym, gratulacje, prawdopodobnie każda grzywka będzie ci pasować. Pamiętaj jedynie, że jeśli nie miałaś wcześniej krótkiej grzywki, możesz źle się czuć po wykonaniu takiego cięcia. Z tego powodu, lepiej zacznij od długiej grzywki, a następnie delikatnie ją skracaj do pożądanej długości.

Jaka grzywka do twarzy okrągłej?

Posiadaczki okrągłej twarzy często chcą ją delikatnie wyszczuplić. W tym celu świetnie sprawdzi się dłuższa grzywka na boki. Pomocne będzie tutaj cięcie na skos. Krótsze włosy znajdą się w okolicy czoła, a dłuższe kosmyki po bokach twarzy.

Jaka grzywka do twarzy kwadratowej?

W przypadku twarzy o kształcie kwadratowym przydatne okazuje się złagodzenie ostrych rysów za pomocą grzywki. Dla takiej twarzy idealna będzie lekka grzywka na boki, którą najlepiej delikatnie postrzępić.

Jaka grzywka do twarzy trójkątnej?

Dla trójkątnej twarzy najlepiej sprawdzi się gęsta, mocno cieniowana grzywka na bok lub na obie strony twarzy. Jeśli chcesz ukryć wysokie czoło, możesz zdecydować się na bardzo gęstą grzywkę i bawić się jej ułożeniem.

Fryzury z grzywką na boki

Grzywka na boki pięknie prezentuje się przy rozpuszczonych włosach, ale również dodaje uroku różnego rodzaju upięciom. Z tego powodu, po zrobieniu grzywki możesz w dalszym ciągu cieszyć się ulubionymi fryzurami, które wykonujesz na co dzień. Klasyczny kucyk z grzywką na boki pięknie odmładza twarz, dodając jej dziewczęcego wdzięku. Możesz też dowolnie podpiąć część włosów z tyłu głowy, delikatnie tapirując grzywkę i pasma u nasady. Takie fryzury z grzywką na boki zwykle dodają objętości.

Krótka czy długa grzywka na boki?

To, czy wybierzesz krótką czy długą grzywkę, zależy wyłącznie od twoich preferencji. Krótsza grzywka jest nieco wygodniejsza. Z kolei długa grzywka na boki wymaga odrobiny cieniowania, aby lepiej się układała. Jeśli obcinasz włosy samodzielnie, lepiej zacznij od długiej grzywki, gdyż zawsze możesz ją skorygować. Podczas obcinania, na bieżąco będziesz mogła decydować, jaka długość jest dla ciebie najbardziej odpowiednia.

Grzywka na boki – jak ją obciąć?

Grzywkę na boki z łatwością obetniesz w domu. Potrzebujesz w tym celu takich akcesoriów jak:

 • ostre nożyczki fryzjerskie;
 • nożyczki degażówki;
 • cieniutki grzebień.

O czym należy pamiętać przed samodzielnym obcinaniem grzywki?

Wydzielone na grzywkę pasmo podczas obcinania jest naciągnięte, dlatego faktyczna długość grzywki po obcięciu będzie nieco krótsza. Z tego powodu, lepiej rozpocząć od długiej grzywki, a potem ewentualnie ją korygować. Pamiętaj też, aby nie używać domowych nożyczek, ponieważ nie są one wystarczająco ostre. Mogą zmiażdżyć włosy i znacząco utrudnić obcinanie.

Instrukcja obcinania grzywki na boki

Sposób 1

 1. Zrób przedziałek na środku głowy. Jeśli trudno jest ci go wyznaczyć, przyłóż krawędź grzebienia do czubka nosa i delikatnie prowadź narzędzie do góry.
 2. Od wyznaczonego przedziałka poprowadź grzebieniem dwie linie, tak aby powstała odwrócona litera V. Powinny przebiegać wizualnie przez załamanie brwi lub maksymalnie ich końce.
 3. Włosy, które wyznaczyłaś przez odwróconą literę V, to twoja grzywka. 
 4. Dla wygody upnij pozostałe włosy z tyłu w kucyk. 
 5. Dokładnie rozczesz włosy z wydzielonego trójkąta. 
 6. Pasmo trzymaj pomiędzy palcem wskazującym a serdecznym i przytnij je na prosto na wysokości pomiędzy ustami a podbródkiem. 
 7. Obcięte pasmo włosów podziel na dwie części.
 8. Jedną z nich ponownie przytrzymaj palcem wskazującym i serdecznym, tym razem na ukos.
 9. Obetnij włosy wzdłuż linii palców. Możesz w tym celu użyć degażówek. Nożyczki należy prowadzić ostrzem w górę.
 10. Powtórz czynność z drugiej strony.
 11. Jeśli grzywka jest za długa, możesz delikatnie ją skorygować lub lekko pocieniować, jeśli na takim efekcie ci zależy.

Sposób II

 1. Wydziel trójkąt na grzywkę tak jak powyżej.
 2. Powstałe pasmo skręć maksymalnie w jedną stronę.
 3. Precyzyjnych ruchem obetnij pasmo na wysokości pomiędzy ustami a podbródkiem.
 4. Ułóż grzywkę.

Jak układać grzywkę na boki?

Grzywka obcięta na boki często układa się sama, więc nie ma problemu z jej modelowaniem. Każdej kobiecie jednak czasem zdarza się tzw. bad hair day. Jest to dzień, kiedy włosy żyją swoim życiem i nie chcą układać się jak dotychczas. W takich sytuacjach przydatne okazują się okrągła szczotka do włosów, suszarka, a czasami także pianka do modelowania.

 1. Grzywkę rozczesz i poprowadź ją do przodu, pozostałe włosy zaczesz do tyłu. 
 2. Na grzywkę możesz nałożyć odrobinę pianki do włosów lub lekko zmoczyć ją wodą. 
 3. Nawiń całą grzywkę na szczotkę i wyciągnij ją do tyłu. Wysusz pasmo lekkim strumieniem suszarki.
 4. Wymodelowaną grzywkę ułóż do boków. W tym momencie powinna pięknie się układać.

Istnieje też alternatywny sposób na to, jak układać grzywkę na boki. Podziel ją na dwa pasma, każde z nich nakręć na szczotkę, kierując w bok, a potem wysusz.

Czy grzywka na boki sprawdzi się przy włosach krótkich?

Grzywka na boki to fryzura, która sprawdzi się przy każdej długości włosów, również przy włosach krótkich. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy taka metamorfoza będzie pasować do obecnej fryzury, zacznij od bardzo delikatnego cięcia. Na początek wydziel niewielkie pasmo we wspomniany już wcześniej trójkąt. Taka grzywka na boki będzie bardzo subtelna, dzięki czemu bez ryzyka sprawdzisz, jak się w niej czujesz. Kiedy włosy podrosną, będziesz mogła wykonać bardziej radykalne cięcie.

Grzywka na boki a gęstość włosów

Wydzielenie dużej partii włosów na grzywkę sprawi, że tył straci nieco na objętości. W przypadku posiadaczek gęstych i grubych włosów nie ma to większego znaczenia. Jeśli jednak masz cienkie i rzadkie włosy, z pewnością lepsza będzie dla ciebie lekka grzywka na boki. W tym celu do obcięcia wyznacz niewielkie pasmo włosów, tak aby wspomniana w instrukcji litera V przechodziła maksymalnie przez załamanie brwi. Taka delikatna grzywka dodatkowo nie jest wizualnie przytłaczająca dla twarzy.
Nazwa długiej grzywki na boki w języku angielskim to „curtain bangs”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „grzywkę na zasłony”. Można powiedzieć, że jest to bardzo uniwersalna i ponadczasowa fryzura. Grzywka na boki była modna już w latach 60. i 70. Niewielkie zmiany w wyglądzie zawsze poprawiają samopoczucie i wprowadzają powiew świeżości, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, jak obciąć grzywkę na boki.