Zwykle grzybica prącia nie daje żadnych objawów przez dłuższy czas. Gdy jednak da już o sobie znać, pojawiają się bardzo nieprzyjemne i uciążliwe oznaki zakażenia takie jak m.in. swędzenie skóry. Niestety domowe sposoby na wyleczenie tej infekcji rzadko okazują się skuteczne. Z tego względu, gdy podejrzewasz u siebie grzybicę penisa, nie powinieneś zwlekać z wizytą u lekarza, który najprawdopodobniej przepisze ci leki na receptę. Przeczytaj, czym dokładniej jest grzybica prącia!
Czym jest grzybica prącia?
Grzybica prącia to zwykle kandydoza (drożdżakowe zapalenie żołędzi), które wywołują grzyby z rodzaju Canadida (najczęściej Candida albicans). Są one obecne na skórze w obrębie genitaliów u około 20% mężczyzn. Jeśli jest ich niewielka ilość, to są niegroźne. Problem pojawia się, jednak gdy dochodzi do niekontrolowanego zwiększenia ich aktywności.
Warto też wiedzieć, że grzybica narządów płciowych częściej występuje u pań niż u panów, co związane jest z budową anatomiczną. Co więcej, mężczyźni bardzo często zarażają się kandydozą od swoich partnerek i nie zdają sobie z tego sprawy. To natomiast przekłada się na ryzyko wtórnego zakażenia kobiety podczas stosunku płciowego.
Jakie są objawy grzybicy penisa?
Masz podejrzenia, że pojawiła się u ciebie grzybica prącia, lecz nie wiesz, jakie są dokładnie jej objawy? Oto one:
- pieczenie i swędzenie penisa;
- zaczerwienienie członka;
- dolegliwości bólowe podczas ejakulacji;
- biała, gęsta substancja w fałdach skóry;
- biały nalot o nieprzyjemnym zapachu pod napletkiem;
- częste oddawanie moczu;
- krosty wypełnione ropą.
Czy można pomylić grzybicę prącia z inną infekcją?
Niestety tak. Musisz wiedzieć także, że wszystkie powyżej wymienione symptomy nie są do końca charakterystyczne, ponieważ mogą one świadczyć nie tylko o infekcji grzybiczej, ale także bakteryjnej lub wirusowej. Z tego względu zawsze najpierw warto odwiedzić lekarza, zanim przyjmie się leki przeciwgrzybicze dostępne bez recepty.
Jakie są przyczyny grzybicy penisa?
Za występowanie kandydozy mogą odpowiadać różne czynniki. Jednakże zwykle grzybica prącia to skutek:
- odbycia stosunku płciowego bez prezerwatywy z partnerką zmagającą się z grzybicą pochwy;
- cukrzycy – glukoza w moczu sprawia, że infekcja grzybicza ma zapewnione fantastyczne warunki do rozwoju;
- nieprawidłowej higieny okolic intymnych;
- częstego sięgania po antybiotyki, leki przeciwdepresyjne lub kortykosteroidy;
- chorób osłabiających odporność – np. nowotworów;
- diety bogatej w cukier;
- korzystania z preparatów plemnikobójczych;
- używania kosmetyków podrażniających skórę.
Jak przebiega leczenie grzybicy penisa?
Wbrew pozorom grzybica prącia to poważna choroba, która wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Absolutnie nie powinno się lekceważyć jej objawów. Zacznij od wizyty u specjalisty, który przeprowadzi z tobą wywiad, dzięki któremu będzie mógł stwierdzić, co najprawdopodobniej wywołało zakażenie i przepisze odpowiednie leki. Pamiętaj, że jedynie lekarz wie, jak skutecznie wyleczyć grzybicę penisa, dlatego możesz mu w pełni zaufać.
Do jakiego lekarza się udać?
Grzybica prącia oznacza konieczność konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, urologiem lub dermatologiem. Wybierz doświadczonego specjalistę, który szybko postawi odpowiednią diagnozę już po samym obejrzeniu zmienionych narządów płciowych. Pamiętaj także, aby poinformować go o wszelkich występujących objawach. Poza tym powinieneś wiedzieć, że czasami konieczne jest pobranie próbki do badania mikologicznego w celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności grzybów na penisie i określenia ich rodzaju.
Jakie leki stosuje się w leczeniu grzybicy prącia?
Grzybica prącia najczęściej leczona jest miejscowo. W tym celu specjaliści zwykle przepisują maści, kremy lub płyny przeciwgrzybicze. Tego typu preparaty zawierają flukonazol, klotrimazol, ekonazol, mikonazol i ketokonazol. Czas ich stosowania zależy głównie od stopnia rozwoju choroby, ale przeważnie nie przekracza 7 dni. W przypadku gdy okaże się, że terapia jest bezskuteczna, lekarz może zalecić przyjmowanie środków doustnych. Wszystkie leki przepisane przez lekarza należy stosować zgodnie z zaleceniami.
Czy partnerka również powinna podjąć leczenie?
Zdecydowanie tak! Jeśli masz już postawioną diagnozę, to twoja partnerka także powinna rozpocząć kurację, także w sytuacji, gdy nie występują u niej objawy infekcji. Mimo wszystko istnieje spore ryzyko, że również zmaga się z infekcją drożdżakową. Poza tym na czas leczenia zaleca się rezygnację ze stosunków seksualnych.
Jak zapobiegać grzybicy prącia?
Nie da się ukryć, że grzybica prącia może być bardzo uciążliwa. Na szczęście jednak można zmniejszyć ryzyko nabycia tej infekcji. Wystarczy, że będziesz:
- pamiętał o używaniu prezerwatyw podczas zbliżeń, jeśli twoja partnerka ma grzybicę pochwy;
- dbał o prawidłową higienę miejsc intymnych;
- unikał noszenia mokrej bielizny i dokładnie wycierał okolice krocza po kąpieli (grzyby lubią wilgotne środowisko).
Dodatkowo pomocne mogą okazać się zmiany w codziennym jadłospisie. Postaraj się, aby nie brakowało w nim chudego mięsa, ryb, lekkostrawnych owoców i warzyw oraz zdrowych tłuszczów. Ważne jest także dbanie o właściwe nawodnienie organizmu.
Jakie są przyczyny nawracającej grzybicy prącia?
Niestety nawracająca grzybica prącia to częsty problem. Nierzadko okazuje się, że przewlekła infekcja tego typu świadczy o cukrzycy. Ponowne zakażenie może być też skutkiem stosunku seksualnego z partnerką, która wciąż zmaga się z grzybicą. Do innych możliwych przyczyn takiej sytuacji można zaliczyć niewdrożenie odpowiednich nawyków higienicznych, a także zbyt wczesne odstawienie leków przeciwgrzybiczych.
Domowe sposoby na grzybicę penisa
W Internecie można znaleźć mnóstwo informacji na temat domowych sposobów leczenia grzybicy. I choć testuje je wiele osób, to zwykle leczenie domowe okazuje się bezskuteczne. Są one jedynie dobrą opcją, gdy chcesz nieco złagodzić niektóre dolegliwości. Nie spowodują jednak, że pozbędziesz się kandydozy. Nie powinieneś zatem wierzyć, że napary ziołowe czy kompresy to dobra metoda leczenia grzybicy prącia. W przypadku zauważenia niepokojących objawów zawsze powinieneś udać się najpierw do lekarza, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.
Czy nieleczona grzybica prącia jest groźna?
Zastanawiasz się, jakie mogą być skutki braku odpowiedniego leczenia grzybicy prącia? Do możliwych powikłań należą problemy ze strony układu moczowo-płciowego, zapalenie najądrza, a także przerost gruczołu prostaty. Niestety nieleczona grzybica penisa może spowodować również bezpłodność. Zatem jest to choroba, z którą nie ma żartów i nie wolno zwlekać z rozpoczęciem leczenia.
Grzybica prącia to często wstydliwa dolegliwość, która może pojawić się u każdego mężczyzny. Niezależnie jednak od przyczyny wystąpienia infekcji, należy bezwzględnie udać się do lekarza, który na podstawie wywiadu z pacjentem, dobierze właściwe leczenie. Jest to najlepszy sposób na to, aby szybko pozbyć się nieprzyjemnych objawów zakażenia!