Ginekomastia związana jest z przerostem tkanki gruczołowej u mężczyzn. Problem ten bardzo często pojawia się u mężczyzn w różnym wieku. Szacuje się, że nawet 30% mężczyzn zmaga się z tym problemem. Dowiedz się jakie są przyczyny, oraz rokowania w leczeniu tego schorzenia.
Czym jest ginekomastia?
Ginekomastia to choroba dotykająca zdrowych mężczyzn, niezależnie od wieku. Przejawia się powiększeniem gruczołu piersiowego, zarówno otoczek jak i brodawek sutkowych, a także ich zaciemnienia. Ginekomastia często jest mylona z lipomastią, która jest związana z nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w okolicach piersi. W przypadku ginekomastii problem związany jest przede wszystkim z tkanką gruczołową.
Jak rozpoznać ginekomastię?
Ginekomastia objawia się poprzez powiększenie męskich piersi. Problem dotyczy tkanki gruczołowej, która zazwyczaj powiększa się w obustronnie. Rzadziej występuje powiększenie jednostronne, jednak nie są to odosobnione przypadki. Zdarza się również, że w wyniku zmian w tkankach, piersi staja się wrażliwe i bolesne.
Ginekomastia – u kogo występuje?
Istnieje kilka przypadków, kiedy ginekomastia jest stanem fizjologicznym, który ustępuje samoistnie. Jest to:
- okres noworodkowy – dotyczy nawet 60-90% przypadków;
- ok. 13-14 roku życia ginekomastia u chłopców w okresie pokwitania;
- po 50 roku życia, gdy wygasa sprawność hormonalna jąder, lecz nad funkcjonują nadnercza.
W większości przypadków nie ma konieczności interwencji, a zmiany te mijają bez konieczności leczenia.
Ginekomastia – przyczyny
Przyczyny ginekomastii mogą być różne, jednak zdecydowana większość przypadków to brak równowagi hormonalnej androgenów i estrogenów. Z nieznanych przyczyn dochodzi do zaburzenia poziomu androgenów, męskich hormonów płciowych. Wzrasta poziom estrogenów, żeńskich hormonów płciowych, które przyczyniają się do powiększenia piersi. Często wskazuje się, że za zaburzenia tego rodzaju odpowiada przysadka mózgowa, ale również choroby tarczycy i nadnerczy.
Zwiększona aktywność estrogenów może być też spowodowana lekami farmakologicznymi. Niektóre substancje stosowane w leczeniu niepłodności, oligoshpermii, a także leki na nadciśnienie czy przeciwgrzybicze mogą powodować powiększenie gruczołów piersiowych. Ginekomastia pojawia się też często u kulturystów, jako efekt uboczny stosowania anabolików. Na organizm podobnie działają leki na gruźlicę płuc, reumatoidalne zapalenie stawów, czy raka prostaty. Zwolniony metabolizm estrogenów i androgenów, który jest wynikiem marskości wątroby również wskazywany jest jako przyczyna ginekomastii. Także niewydolność nerek może przyczyniać się do powiększenia gruczołów piersiowych.
Objawy ginekomastii mogą pojawiać się po spożyciu niektórych produktów spożywczych. Znane są medycynie przypadki, w których do przerostu gruczołu piersiowego doszło w wyniku spożywania dużych ilości produktów sojowych, bogatych w estrogeny. Podobne działanie wykazuje też picie piwa w nadmiernych ilościach. W razie pojawienia się tego typu objawów, należy niezwłocznie wykluczyć z diety te produkty.
Ginekomastia u mężczyzn – rozpoznanie
Aby rozpoznać ginekomastię konieczna jest konsultacja u lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz przeprowadza badanie fizykalne gruczołów sutkowych, aby stwierdzić czy zmiany powstały przez nadmierne wydzielanie hormonów płciowych. Może się okazać, że przyczyną jest lipomastia związana z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Następnie pacjent kierowany jest na USG gruczołów sutkowych. Pozostałe badania obrazowe konieczne do postawienia prawidłowej diagnozy to USG jamy brzusznej, jąder i tarczycy.
Nie bez znaczenia są tez badania laboratoryjne. Lekarz może zlecić wykonanie prób wątrobowych oraz badań hormonalnych tj. TSH, FSH, LH, a także morfologii. Większa ilość badania jest pomocna w ustaleniu prawidłowej diagnozy i podjęciu odpowiedniego leczenia.
Leczenie ginekomastii – jak wygląda leczenie ginekomastii?
Wiele przypadków ginekomastii nie ma określonej przyczyny , to tzw. idiopatyczna ginekomastia. Jeśli powiększenie piersi nie wynika z nowotworu sutka, leczenie nie jest konieczne. Pacjenci korzystający z medycyny estetycznej kierują się jedynie względami estetycznymi.
Jeśli jednak ginekomastia jest wynikiem choroby, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę leczenie dolegliwości, które doprowadziły do powiększenia piersi. Leczenie choroby podstawowej może pomóc w uporaniu się z rozrostem tkanki gruczołowej. Jeśli ginekomastia jest wynikiem przyjmowania leków, należy je odstawić, lub znaleźć inne zamienniki.
W niektórych przypadkach ginekomastii stosuje się leki hormonalne. Mają one na celu przywrócenie równowagi pomiędzy testosteronem, a estradiolem. Stosowane są substancje blokujące receptory Jeśli jednak leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, jedynym rozwiązaniem może okazać się operacja.
Zabieg ginekomastii – na czym polega?
Chirurgiczne leczenie ginekomastii czasem jest jedynym rozwiązaniem. Z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna, dzięki której można wykonać zabieg pomniejszenia piersi u mężczyzn. Przed leczeniem operacyjnym konieczna jest szczegółowa konsultacja lekarska oraz zlecenie odpowiednich badań. Dzięki temu, lekarz rozpoznaje, z jakim typem ginekomastii zgłosił się pacjent. W przypadku ginekomastii tłuszczowej, która jest wynikiem otyłości, zalecane jest przeprowadzenie liposukcji, która polega na odessaniu tkanki tłuszczowej i włóknistej.
W przypadku ginekomastii gruczołowej chirurg wykonuje zabieg usunięcia gruczołu piersiowego poprzez nacięcie wraz z tkanką tłuszczową. Zabieg chirurgiczny wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a szpital można opuścić tuż po operacji. Przez około 2-3 tygodnie po zabiegu należy nosić specjalne uciskowe ubranie, które ma na celu wymodelowanie klatki piersiowej. Blizna pozostająca po zabiegu nie rzuca się w oczy, dlatego nie powinna przeszkadzać w codziennym życiu.
Ginekomastia to głównie problem natury estetycznej, dlatego większość mężczyzn decyduje się na zabieg, by poprawić jakość życia. Czasem dochodzi do przerostu gruczołu w wyniku otyłości. Wtedy zalecany jest zabieg liposukcji. Większość przypadków to jednak zmiany idiopatyczne, które nie do końca zostały rozpoznane. Odpowiednia diagnostyka i wykonanie badań obrazowych pomaga w ustaleniu przyczyn ginekomastii.