Świat jednak nieustannie się zmienia i dredy stają się coraz popularniejsze na całym świecie. Pod względem kreacji własnego wyglądu i czerpania inspiracji z różnych źródeł panuje pełna dowolność.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt wyraźnego powrotu do wszystkiego, co oferuje w swym bogactwie natura, i uszanowania jej jako wartości. Dla wielu osób staje się to stylem życia. Często wówczas pojawia się decyzja o zrobieniu dredów. Ciekawostką jest bowiem fakt, że pojawiają się one na głowie naturalnie przy zaniechaniu stylizacji (czesania) włosów. Czytaj dalej!
Czym są dredy? Skąd się wzięły?
Dredy wyglądają jak kołtuny włosów uformowane w coś na kształt liny. W istocie dokładnie tym są, ze względu na proces ich powstawania. Co ciekawe, mimo że fryzury z dredów najczęściej przywołują na myśl kulturę jamajską, znane już były o wiele wcześniej. Artefakty ze starożytnych Grecji i Egiptu przedstawiają ludzi w dredach. Niektóre źródła podają również, że towarzyszyły także Wikingom i były związane z wierzeniami hinduistycznymi.
Rodzaje dredów
Wbrew pozorom, istnieje wiele rodzajów dredów. To sprawia, że mogą być one dopasowane do rodzaju i gęstości włosów oraz efektu, jaki chcesz uzyskać. Istotna jest również trwałość fryzury, gdyż wyróżnia się dredy na stałe oraz doczepiane, znane też jako dreadlocki.
Dredy naturalne
To dredy z naturalnych włosów. Dredy naturalne występują również w formie doczepianej, gdyż prawdziwe włosy można zwyczajnie kupić. Są miękkie, świetnie prezentują się po okresie formowania przez kilka do kilkunastu miesięcy. Można je poddawać zabiegom farbowania. Wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby nie dopuścić do ich zabrudzenia.
Dredy syntetyczne
Wykonane są z kanekalonu. Jest to syntetyczne włókno, wyglądem i fakturą przypominające włosy naturalne. Kanekalon jest o wiele tańszą alternatywą dla dredów doczepianych, przygotowanych z naturalnych włosów. Dredy syntetyczne mają jednak również wady. Są nieco bardziej szorstkie i twarde. Nie należy ich farbować i poddawać działaniu wysokich temperatur.
Dredy wełniane
Wykonane z wełny czesankowej i wełniane bardzo dobrze sprawdzają się w roli dredloków, a więc dredów doczepianych na pewien czas. Są bardzo delikatne i lekkie, można je poddać farbowaniu, wykorzystując odpowiednie farby do tkanin.
Warkoczyki
Warkoczyki mogą być wykonane z naturalnych włosów lub doczepiane. W takiej sytuacji fryzura zyskuje na objętości. Można również wprowadzić do niej kolorowe pasemka. Na ogólny wygląd fryzury wpływa metoda splotu oraz zakończenia dredów.
Jak zrobić dredy?
Wiele osób zastanawia się, jak się robi dredy. Jest na to kilka sposobów. Niektóre można wykonać samodzielnie, inne będą wymagały pomocy drugiej, najlepiej doświadczonej w tworzeniu dredów osoby.
Dredy powstające samoistnie
Jako że powstawanie dredów jest naturalnym procesem zachodzącym na nieczesanych włosach, można je uzyskać w taki właśnie sposób. Wymagana jest tutaj cierpliwość, gdyż tworzenie się dredów może trwać nawet kilkanaście miesięcy. W tym celu należy zaniechać czesania włosów. Od czasu do czasu można pomagać dredom, wydzielając z nich pasma i delikatnie je dokręcając. Dozwolone jest rozdzielanie na cieńsze dredy, ale bez czesania grzebieniem.
Dredy zakręcane
Przed rozpoczęciem plecenia dredów należy podzielić włosy na sekcje – kwadraty. Można wspomóc się niewielkimi gumeczkami. Następnie należy skręcać wydzielone pasmo w jedną stronę, aż do końca. Następnie trzeba podzielić je na pół i delikatnie ciągnąć trzymane kosmyki w przeciwnych kierunkach, aż kołtun zatrzyma się u nasady włosów. Czynność należy powtarzać do skutku.
Dredy na szydełku
Aby zrobić dredy na szydełku, należy podzielić włosy na sekcje – kwadraty, a następnie lekko zakręcić pasma jak w poprzedniej metodzie. Następnie, niewielkim szydełkiem – około 0,5 mm – należy „przebić” luźnego jeszcze dreda na wylot i wycofać narzędzie, zahaczając przy tym o niewielki kosmyk włosów z tego samego pasma. Szydełkiem należy tak manipulować, by z każdym kolejnym „wkłuciem”, były coraz bardziej zbite.
Dredy na wełnę
Do zrobienia dredów na wełnę potrzebny będzie wełniany sweter i odrobina cierpliwości. Należy nakryć głowę swetrem i dość intensywnie masować ją przez materiał, mniej więcej 10 minut. Czynność należy powtarzać każdego dnia, aż efekt dredów będzie zadowalający. Pojedyncze dredy na wełnę można podkręcać palcami.
Dredy męskie
Chyba każdy kojarzy postać najsłynniejszego w kinematografii pirata, w którego wcielił się Johnny Depp. Fani rapu lub reggae kojarzą też wielu przedstawicieli muzyki, którzy noszą dredy. Dobrze znany jest również serial „Wikingowie”, który przedstawia losy wojowników o surowej urodzie, również z dredami na głowach. To wszystko sprawia, że inspiracji na fryzury z dredów wśród mężczyzn nie brakuje.
Powstaje więc pytanie, czy dredy męskie różnią się od kobiecych fryzur tego typu? Metody splotów pozostają te same, jednak mężczyźni często decydują się na grubsze dredy. Obfitość męskiego owłosienia sprawia, że niektórzy noszą je również na brodzie.
Fryzury z dredów
Choć wiele osób decyduje się na zrobienie dredów po to, by eksponować je rozpuszczone i w całej okazałości, nie jest to jedyna stylizacja plecionych w ten sposób włosów. Fryzury z dredów mogą więc być tak samo różnorodne, jak z włosów nieuplecionych:
- warkocz;
- upięcie poszczególnych dredów;
- kucyk;
- kok;
- koraliki na dredach;
- dredy w różnych kolorach.
Dredy dla dzieci
W okresie wakacyjnym zauważyć można kolorowe dredy lub warkoczyki u dziewczynek i nie jest to widok niespotykany. Wielu nastolatków pragnie zrobić sobie dredy, inspirując się idolem. Dredy dla dzieci nie powinny powstawać jednak pod wpływem impulsu.
O ile chęć posiadania dredów przez osoby dorosłe powinna być wielokrotnie przemyślana, tak w przypadku dzieci jest to decyzja, która wymaga jeszcze więcej rozwagi. Postawa rodziców jest tutaj niezwykle ważna. Warto zwrócić uwagę na wszystkie za i przeciw oraz uświadomić pociechę o ewentualnych konsekwencjach, które mogą się pojawić, również w kontaktach z innymi ludźmi. Alternatywą dla dredów są zaplatane warkoczyki, które w tej sytuacji mogą okazać się dobrym rozwiązaniem.
Pielęgnacja dredów i mycie
Przekonanie, że dredów nie trzeba myć, jest błędne. Tylko odpowiednia pielęgnacja jest w stanie zapewnić ich odpowiedni i świeży wygląd. Dredy można myć jednak nieco rzadziej, gdyż mniej się przetłuszczają. Warto obserwować ich wygląd i dostosować częstotliwość mycia do indywidualnych potrzeb.
Czym myć dredy?
Dredy można myć specjalnym szamponem do dredów lub tradycyjnym kosmetykiem. Ważne jest jednak to, aby nie był to szampon z odżywką, gdyż może się przyczynić do rozplątywania pasm.
Jak myć dredy?
Sposób mycia dredów jest dość indywidualną sprawą. Bardzo przydatne okazuje się rozcieńczanie szamponu w niewielkim kubeczku lub słoiczku i mycie włosów wytworzoną pianą. Warto pamiętać, że namoczone dredy są dość ciężkie. Ponadto, podczas mycia kosmetyk dociera w głąb dredów, dlatego należy bardzo dokładnie je spłukać.
Suszenie dredów
Suszenie dredów suszarką może powodować wydostawanie się włosków, dlatego lepszym rozwiązaniem jest odciśnięcie nadmiaru wody w ręcznik i pozostawienie włosów do samoistnego wyschnięcia. Mokre dredy dość łatwo się odkształcają, dlatego pójście spać z mokrą głową może okazać się przykrym w konsekwencjach pomysłem.
Poprawianie dredów
Włosy rosną, a różne czynniki sprawiają, że wydostają się z dredów. To moment, w którym wiele osób decyduje się na poprawki i dokręcanie. Część posiadaczy dredów skręca je po umyciu, inni pozwalają, aby fryzura sama się ułożyła.
Odrosty dredów dokręca się poprzez złapanie pasma między palcem wskazującym i serdecznym, tak aby całą dłonią móc dotknąć nasady głowy. Następnie, kolistymi ruchami w jedną stronę masuje się skórę głowy, kołtuniąc odrost. Po wykonaniu tej czynności wystające włoski chowa się za pomocą szydełka, tak jak zostało to opisane powyżej.
Naturalne dredy – wady i zalety
Wymagają nie tylko regularnej, należytej pielęgnacji, ale również wiele cierpliwości. Posiadanie dredów wyklucza konieczność stylizowania włosów, co dla wielu osób stanowi spory atut. Należy się jednak liczyć z koniecznością wykonywania regularnych poprawek. Niektóre metody splotu mogą być też bolesne. Formują się wiele miesięcy, dlatego chcąc cieszyć się taką fryzurą, należy pamiętać, że właściwy efekt będzie widoczny dopiero za jakiś czas.
Mimo ogromnej dowolności pod względem kreowania własnego wyglądu i sporej tolerancji niektóre osoby nie są skore do zmiany przekonania na temat dredów. Wiele z nich nie powstrzyma się przed głośnym wyrażeniem tych przekonań. Warto o tym pamiętać.
Należy również zwrócić uwagę na fakt, że w razie chęci pozbycia się dredów, najprawdopodobniej trzeba będzie je ściąć. Z tego powodu decyzja o posiadaniu takiej fryzury powinna być przemyślana i poparta gotowością do zmiany nawyków pielęgnacyjnych.
Dredy – cena
Dredy można wykonać również w salonach kosmetycznych. Takie usługi oferuje dreadmaker. Cena dredów zależna jest od długości włosów. Często liczona jest za godzinę pracy. Koszt zrobienia dredów to od 300 do 1500 zł. Ceny przedłużeń mogą być wyższe.
Wiesz już, jak robi się dredy i jak o nie dbać. Dla wielu, jeśli nie dla większości osób, coś więcej niż tylko fryzura. Fakt ich posiadania wśród dawnych kultur ma mistyczne znaczenie. Konieczność poprawiania takiej fryzury może być zniechęcająca, jednak nie różni się ona od setek zabiegów wykonywanych codziennie w salonach fryzjerskich.