Zauważyłeś czerwoną plamę na plecach lub w innym miejscu na ciele? Musisz dowiedzieć się, co może być jej źródłem. Czasem czerwone plamy na ciele mają zupełnie błahe przyczyny, ale nieraz nie wolno ich lekceważyć. W jaki sposób sprawdzić, czy masz powód do niepokoju?
Najpierw przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, o czym mogą świadczyć czerwone przebarwienia różnego typu. Zobacz, czy jest się czym martwić!
Czerwone plamy na skórze – o czym mogą świadczyć?
Czerwone zmiany w różnych miejscach na skórze bywają wyjątkowo nieprzyjemnym widokiem. Nie należy ich ignorować. Musisz zachować czujność niezależnie od tego, czy doskwierają ci wyłącznie z czysto estetycznych powodów, czy też niosą za sobą inne objawy, jak świąd lub pieczenie.
Czego objawem mogą być czerwone kropki na ciele?
Plamy na ciele czasem są objawem alergii lub infekcji. Niekiedy ich podłoże może być uwarunkowane genetycznie. Dermatolodzy zwracają uwagę, że trudno jest ustalić ich pochodzenie bez wcześniejszych badań i dokładnego przyjrzenia się trybowi życia pacjenta. Może się okazać, że ich podłoże nie zagraża zdrowiu. Zawsze jednak warto się w tym upewnić.
Rodzaje plam na ciele
Czerwone plamy na ciele można podzielić na kilka kategorii:
- wybroczyny – pojawiające się bardzo często, związane z wynaczynieniem krwi;
- teleangiektazje – pojawiają się wskutek poszerzenia średnicy naczyń krwionośnych (tzw. pajączki);
- rumień – jego źródłem może być rozwijający się w organizmie stan zapalny;
- plamy barwnikowe;
- plamy złogowe – to materiały, które nie wchłaniają się w skórę ani nie podlegają metabolizmowi;
- naczyniaki – małe wypukłe czerwone plamki na skórze są łagodnymi nowotworami. Ich przyczyną są nieodpowiednio rozwinięte naczynia krwionośne.
Czerwone plamy na ciele – nieswędzące
Znaczna część czerwonych zmian na skórze niesie za sobą także ryzyko wystąpienia świądu. Nie zawsze jednak tak jest. Czasem kropkom i plamom nie towarzyszy uczucie podrażnienia czy swędzenia. Na nieswędzące zmiany jednak warto zwracać baczniejszą uwagę.
Skóra naczynkowa a czerwone plamy na skórze
Nieswędzące plamy na ciele często pojawiają się u osób ze skórą naczynkową. To rodzaj cery, który jest niezwykle wrażliwy. Może być podatny zarówno na warunki stresowe, jak i nieodpowiednio dobrane kosmetyki oraz czynniki zewnętrzne (słońce, zmienna temperatura czy wiatr).
Delikatne, czerwonawe zmiany to wynik rozszerzania się i pękania naczyń krwionośnych. Przebarwienia pojawiają się szczególnie w obrębie twarzy i szyi, gdzie skóra jest cieńsza. Mogą także występować czerwone plamy na klatce piersiowej.
Zmiany skórne na dłoniach – rumień
Czerwone plamy nieswędzące mogą być związane z występowaniem tzw. rumienia dłoniowego. Skąd się bierze i czym charakteryzuje się ta zmiana skórna? Jak wskazuje nazwa, rumień dłoniowy obejmuje powierzchnię dłoni (głównie kłębik, kłąb i opuszki palców).
Związany jest ze zwiększonym pompowaniem krwi, które prowadzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych włosowatych. Takie czerwone plamy na ciele to często wynik zbyt dużego stężenia estrogenów. Rumień na dłoniach może być objawem schorzeń, którymi są:
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- łuszczyca;
- schorzenia wątroby.
Czerwona plama na ciele po alkoholu
Wiele osób obserwuje u siebie czerwone, nieswędzące zmiany na ciele po spożyciu pewnej dawki alkoholu. Najczęściej takie przebarwienia są wynikiem podwyższonego ciśnienia w organizmie. Po niedługim czasie wraca ono do normy. Pozostawia jednak po sobie czerwone plamy, zwykle w obrębie twarzy i dekoltu.
Co jeszcze mogą oznaczać czerwone plamy na ciele po alkoholu?
W niektórych przypadkach zaczerwienienia na skórze po wypiciu alkoholu zwiastują nieumiejętność trawienia przez organizm alkoholu (a konkretniej jego składnika, którym jest aldehyd octowy). To jeden z elementów rozkładu etanolu. Właśnie on, szczególnie w większej ilości, odpowiada za zatrucie alkoholowe.
Warto podkreślić, że czerwone plamy na ciele po alkoholu to nierzadko wynik schorzenia. Statystyki wskazują, że osoby, u których pojawia się ten problem, są bardziej narażone na raka przełyku.
Nieswędzące czerwone plamy – nie ignoruj!
To oczywiście nie wszystkie przyczyny możliwych nieswędzących zmian skórnych. W żadnym wypadku nie możesz ignorować takich problemów. Nawet jeżeli nie towarzyszy im świąd, ich pojawienie się może zwiastować choroby, a tutaj rozwiązanie znaleźć może tylko lekarz.
Czerwone plamy na ciele u dorosłych – swędzące. Na co wskazują?
Swędzenie jest (obok czerwonych wykwitów na ciele) jednym z mniej przyjemnych objawów skórnych. Zazwyczaj jego przyczyną okazuje się pogryzienie przez komary, meszki lub pszczoły. Co jednak robić, jeżeli pełnia lata dawno minęła, a za pojawiające się zmiany nie można już winić owadów?
Higiena i pielęgnacja skóry a czerwone plamy na ciele
Bardzo często czerwone, swędzące plamy na skórze powoduje nieodpowiednia higiena. Skóra dodatkowo przesusza się i łuszczy? Być może pora na zmianę kosmetyków do mycia i pielęgnacji. Szczególnie baczną uwagę na dobór kosmetyków powinny zwracać uwagę osoby o skłonnościach do alergii. Wówczas bardzo łatwo o swędzące, czerwone plamy na brzuchu, plecach, klatce piersiowej i twarzy.
Czerwone kropki na ciele – depilacja
Czerwone kropki na skórze to niekiedy wynik nieprawidłowo przeprowadzonej depilacji. Malutkie czerwone plamy na ciele mogą pojawić się zarówno po goleniu maszynką, jak i w przypadku użycia wosku. Jak im zapobiec?
- Przed usuwaniem włosów musisz pamiętać o odpowiednim peelingu.
- Nie możesz zapomnieć także o nawilżeniu skóry.
- Podczas golenia używaj nowej i ostrej maszynki.
- Lepiej unikać sztywnych i nieprzewiewnych ubrań.
Swędzące czerwone kropki to także niekiedy wynik zapalenia mieszków włosowych.
Alergia i swędzące plamy na ciele
Reakcje alergiczne to również częsta przyczyna swędzących, czerwonych zmian. Mogą one przyjmować postać plam, krostek, obrzęku, grudek, a nawet bąbli. Można wymienić:
- alergie kontaktowe (np. po zastosowaniu niektórych kosmetyków);
- alergie pokarmowe (najczęściej na orzechy i mleko);
- alergie wziewne (np. na pyłki lub roztocza);
- alergie iniekcyjne (po zastosowaniu leków zawierających alergen np. penicylinę).
Uczulenia bywają bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Dlatego musisz obserwować, czy prócz swędzących zmian na skórze nie pojawiają się katar, łzawienie oczu, drapanie w gardle, trudności w oddychaniu czy obrzęk gardła. Te ostatnie są szczególnie groźne i w przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie zgłosić się na pogotowie.
Czerwone zmiany na ciele – o jakich chorobach i schorzeniach świadczą?
Czerwona plamka na ciele może mieć zatem różne przyczyny. W wielu przypadkach nie ma powodów do zmartwień. Swędzących i nieswędzących zmian na skórze dość łatwo się pozbyć. Co jednak, kiedy jest to objaw poważniejszych problemów ze zdrowiem? O czym mogą świadczyć czerwone plamy na ciele? Oto możliwe choroby, które objawiają się w ten sposób:
- odra – czerwone plamy pokrywają całe ciało;
- rumień zakaźny – plamy pojawiają się najpierw na policzkach, a następnie przechodzą na resztę ciała;
- ospa wietrzna – prócz czerwonych i mocno swędzących kropek można zaobserwować gorączkę, utratę apetytu i ogólne osłabienie;
- toczeń krążkowy – pojawiają się okrągłe plamy na skórze, złe samopoczucie i gorączka;
- świerzb – to czerwone zmiany w formie plam lub grudek, bardzo silny świąd;
- półpasiec – występuje zaczerwienienie, bolesne pęcherze, swędzenie, ból i pieczenie;
- celiakia – to nietolerancja glutenu. Oprócz czerwonych plam na ciele może pojawić się ból brzucha, a niekiedy także gorączka;
- łuszczyca – pojawiają się duże wykwity, które wyglądają jak pokryte łuską. Mogą powodować ból i pieczenie. W pewnych stadiach dochodzi do pękania skóry, co powoduje krwawienie;
- AZS (atopowe zapalenie skóry) – na skórze pojawiają się czerwone plamki i grudki, a ponadto występuje uporczywy świąd;
- mięsak Kaposiego – nowotwór złośliwy; w jego przypadku występują m.in. czerwone (wręcz sine) plamy na podudziach, stopach, udach, tułowiu i twarzy.
Czerwone plamy na ciele – podsumowanie
Czerwone plamy na ciele są często jedynie problemem estetycznym, ale nie możesz ich lekceważyć. Nieraz bowiem może to być objaw bardzo niebezpiecznych schorzeń. Czerwone zmiany skórne to złożony problem, więc najczęściej nie da się ze stuprocentową pewnością samemu poznać ich przyczyny.
Na pewno nie warto zdać się na „zgadywanie”. Bagatelizowanie plam na skórze może mieć daleko idące negatywne konsekwencje. Skonsultowanie się z lekarzem pomoże ci pozbyć się wątpliwości i niepokoju na temat zabarwień na skórze. Jeśli zaś problem jest poważny, wówczas odpowiednio szybko podjęte leczenie może być kluczem do zdrowia.