Jego powszechne występowanie u kobiet jest ściśle związane z budową ciała, w rezultacie której nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej, jaki ma miejsce w przypadku wzrostu masy ciała, staje się widoczny na skórze, w postaci wyraźnie zaznaczonych nierówności.

U mężczyzn zaś, nawet pomimo znacznego przyrostu masy ciała, owe nierówności na skórze, określane potocznie pomarańczową skórką lub cellulitem są zdecydowanie mniej widoczne. Nie oznacza to jednak, że cellulit u mężczyzn jest w ogólne niezauważalny. Z całą jednak pewnością nie zaznacza się on tak wyraźnie na powierzchni skóry, jak ma to miejsce u kobiet.

Skąd się bierze cellulit u mężczyzn?

Cellulit u mężczyzn zazwyczaj powstaje w wyniku zaburzeń hormonalnych, w skutek których stężenie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych jest zbyt niskie. Co ważne – spadek poziomu androgenów może świadczyć o poważnych schorzeniach takich jak m.in. rak prostaty, zespół Klinefeltera, hipogonadyzm. Poziom androgenów, jest więc ważnym wyznacznikiem w zakresie zdrowia u mężczyzn i wszelkie odchylenia od normy pojawiające się w jego stężeniu, mogą stanowić ważną informację na temat nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Cellulit u mężczyzn może więc być jednym z objawów poważnych dolegliwości, dlatego też, jego wystąpienie powinno skłonić do zasięgnięcia opinii lekarza.

Jak zwalczyć cellulit u mężczyzn?

Aby pozbyć się cellulitu u mężczyzn najpierw trzeba wyeliminować jego przyczynę. Niezbędne do tego celu jest ustalenie czynnika, który przyczynił się do mniejszej produkcji androgenów. Konieczne jest więc skorzystanie z pomocy lekarza i wykonanie odpowiednich badań.

Poza zwalczaniem przyczyny cellulitu, warto też zadbać o kondycję i wygląd skóry, poprzez zastosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. W tym celu można skorzystać z profesjonalnych usług w gabinecie kosmetycznym i wykonać szereg specjalistycznych zabiegów, lub też postawić na domową pielęgnację. W jej przypadku najbardziej skuteczne są różnego rodzaju masaże, które można wykonywać w tradycyjny sposób lub za pomocą bańki czy też szorstkiej rękawicy ewentualnie szczotki.

Zobacz też:
Czym jest tatuaż metodą handpoke? Poznaj magię tatuażu bez maszynki. Czy wykonanie tatuażu handpoke jest bezpieczne?

Masaże poprawiają mikrokrążenie, pomagają zredukować obrzęki, ujędrniają i uelastyczniają skórę. Dzięki temu cellulit staje się mniej widoczny. Masaż można połączyć z zastosowaniem peelingu, złuszczającego martwy naskórek oraz aplikacją balsamu lub mleczka pielęgnacyjnego. Tradycyjne produkty pielęgnacyjne warto zastąpić produktami antycellulitowymi, które w swoim składzie zawierają składniki ujędrniające skórę i wspomagające walkę z cellulitem, jak chociażby kofeina.

W zwalczaniu cellulitu u mężczyzn, podobnie, jak i u kobiet dużą rolę odgrywa aktywność fizyczna, połączona ze zdrową zbilansowaną dietą oraz odpowiednim nawodnieniem organizmu. Warto więc zmienić swoje nawyki żywieniowe i styl życia, aby zadziałać kompleksowo, zwiększając swoje szanse na pokonanie cellulitu. Powiązane artykuły:
Archiwum: lipiec 2022