W którym momencie cyklu wykonać USG piersi?
Badanie USG piersi najlepiej wykonywać między 5. a 10. dniem cyklu miesiączkowego. Oczywiście, jeśli z jakiegokolwiek powodu nie jest to możliwe, można przeprowadzić je w innym czasie, jego wyniki mogą jednak nie być tak precyzyjne. Tuż przed okresem piersi są tkliwe i obrzęknięte, a jednocześnie zwiększa się zawartość wody w tkankach. Interpretacja wyników badania może być więc utrudniona. W przypadku kobiet w ciąży zaleca się przeprowadzenie USG piersi w I lub II trymestrze. Badanie to jest szczególnie ważne dla przyszłych mam, które przekroczyły już 35. rok życia. W przypadku kobiet, które nie spodziewają się dziecka, a przy tym ukończyły już 40. rok życia, zaleca się raczej przeprowadzenie mammografii, która znacznie lepiej radzi sobie z typowym dla tego wieku tłuszczowym rodzajem piersi.
Co powinno skłonić do wykonania badania?
Badanie USG piersi powinno być wykonywane profilaktycznie przede wszystkim przez kobiety pomiędzy 30. a 40. rokiem życia przynajmniej raz w roku. Z kolei nieco młodsze panie mogą ograniczyć się do korzystania z USG piersi co 2 lata. Ultrasonografia istotna jest również w przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Poza badaniami profilaktycznymi, USG piersi zaleca się także w przypadku zauważenia:
- zgrubienia skóry;
- sączenia się wydzieliny z brodawki, szczególnie jeśli obecna jest w niej krew;
- obrzęku bądź zmiany kształtu piersi;
- występowania wciągniętych brodawek sutkowych lub fragmentów skóry na piersi;
- nadmiernie sterczących brodawek;
- palpacyjnie wyczuwalnych zmian;
- obrzęku ramienia lub powiększenia węzłów chłonnych w okolicach pach;
- zgrubienia, zaczerwienienia, stwardnienia lub owrzodzeniA tkanki wokół sutka.
Do zaleceń do przeprowadzenia USG piersi należą również występujące zapalenie piersi, a także przebyte punkcje sutka czy operacje w obszarze biustu w tym również powiększanie piersi z wykorzystaniem silikonowych implantów. Jego regularne przeprowadzanie konieczne może być również u kobiet o szczególnie małym biuście, a także tych, u których występuje podwyższone ryzyko nowotworu piersi.
Co może wykryć USG piersi?
USG piersi wyjątkowo precyzyjnie wykrywa wszelkie guzki w tkance piersiowej, nawet te wyjątkowo niewielkie. Wykorzystywane jest ono również do rozpoznawania oraz monitorowania torbieli. Nie wyróżnia natomiast zwapnień, które są niezwykle częste u kobiet po 50. roku życia – takie zmiany najlepiej wykrywa mammografia. Samo badanie USG piersi zalecane jest młodszym kobietom, ponieważ dominującym typem piersi przed 40. rokiem życia jest ten gruczołowy, czyli z przewagą gruczołów piersiowych. Po 40. urodzinach powoli zaczyna dominować tkanka tłuszczowa, dlatego ten typ piersi nazywany jest tłuszczowym.
Jak się przygotować do USG piersi?
Samo USG piersi nie wymaga szczególnych przygotowań. Najważniejsze jest zadbanie o prawidłową higienę oraz zrezygnowanie z niektórych kosmetyków, takich jak dezodorant, balsam czy talk, ponieważ mogą one zaburzać wyniki badania. Pomocne będzie również wygodne, dwuczęściowe ubrania, które pozwoli bez trudu odsłonić obszar piersi do badania. Jeśli jest to nasza pierwsza wizyta w danym gabinecie, konieczne jest przygotowanie wcześniejszej dokumentacji medycznej, z którą lekarz musi się zapoznać. Lekarz przeprowadza też dokładny wywiad z pacjentem, podczas którego należy opowiedzieć mu o wszelkich przebytych zabiegach, a także zażywanych medykamentach i chorobach przewlekłych. Istotne jest poinformowanie go szczególnie o tabletkach antykoncepcyjnych (w tym ich typie), hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) oraz ciąży.
Źródła:
- https://umedica.pl/kiedy-wykonywac-usg-piersi-odpowiada-dr-krzysztof-jacko/
- https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/893/original/69-72.pdf
- https://dbajopiersi.pl/2018/02/przygotowanie-do-badania-usg-piersi/
- https://www.medme.pl/artykuly/usg-piersi-w-ciazy-jak-wyglada-i-kiedy-sie-je-wykonuje,88174.html
- https://onkolmed.pl/usg-piersi-kiedy-nalezy-je-wykonac
[dostęp: 03.12.2022 r.]