W ozdabianiu ciała ogranicza cię tylko i wyłącznie twoja wyobraźnia! Ilość dostępnych możliwości jest tak ogromna, że każdy znajdzie coś dla siebie. W tym artykule przybliżymy nieco temat kolczyka w wędzidełku, czyli smiley piercing, oraz pokrewnych rodzajów przekłuć. Poznaj ciekawe trendy w piercingu oraz zasady właściwej pielęgnacji!
Czym jest piercing i jakie są rodzaje przekłuć?
Piercing jest formą ozdabiania ciała polegającą na wykonywaniu przekłuć w różnych miejscach i wprowadzaniu w nich kolczyków. Metoda ta zaliczana jest do praktyk modyfikacji ciała. Zabieg zawsze powinien być wykonywany przez profesjonalnego piercera, który wysterylizowaną igłą przebija ustalone wcześniej miejsce, a po jego przebiciu wkłada bezpośrednio kolczyk. Rodzaj biżuterii zależy nie tylko od preferencji klienta, ale również od miejsca przekłucia. W jakich miejscach ciała możliwe jest kolczykowanie? Jak nazywają się poszczególne rodzaje przekłuć? Już za chwilę poznasz najnowsze trendy!
Smiley piercing – kolczyk w wędzidełku
Kolczyk w wędzidełku górnej wargi jest coraz popularniejszy. Ta metoda ozdabiania ciała kolczykami zyskuje coraz większe grono zwolenników. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa smile, ponieważ kolczyk widoczny jest tylko podczas uśmiechu. Dzięki temu to ty decydujesz, komu pokażesz swoją nową ozdobę!
Jaki kolczyk wybrać?
Pierwszy kolczyk powinien być mały i lekki. Bardzo ważny jest również materiał wykonania biżuterii. Niskiej jakości tworzywo zawierające nikiel może spowodować problemy z gojeniem, a nawet odrzucenie kolczyka przez organizm. Hipoalergiczna ozdoba zapewni maksymalne bezpieczeństwo i zmniejszy ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak opuchlizna czy ból. Do bezpiecznych materiałów należy:
- stal chirurgiczna;
- wysokokaratowe złoto;
- bioplast;
- tytan;
- PTFE;
- platyna.
Kolczyki w wędzidełku mogą mieć kształt banana, podkowy, kółka i sztangi.
Jak dbać o miejsce po modyfikacji ciała?
Proces gojenia trwa zazwyczaj od trzech do nawet pięciu tygodni. W tym czasie bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja, która pozwoli uniknąć problemów i nieprzyjemnych efektów ubocznych. Koniecznie zadbaj o właściwą i rzetelną higienę jamy ustnej – po każdym posiłku konieczne jest mycie zębów delikatną pastą i płukanie jamy ustnej płynem antybakteryjnym. W czasie rekonwalescencji wyeliminuj z diety gorące i ostre potrawy, a także nabiał i alkohol.
Możliwe powikłania po zabiegu
Każda modyfikacja ciała niesie ze sobą ryzyko niepożądanych skutków ubocznych. Podobnie jest w przypadku smiley piercing. Oczywiście odpowiednia pielęgnacja miejsca wkłucia zmniejsza możliwość wystąpienia powikłań, jednak nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka. Przekłucie wędzidełka może powodować:
- cofanie i osuwanie się dziąseł;
- uszkodzenie dziąseł;
- zniszczenie szkliwa;
- zapalenie jamy ustnej;
- zapalenie wsierdzia;
- odrzucenie kolczyka przez organizm.
Vampire piercing – kolczyk imitujący uzębienie wampira
Ten rodzaj wkłucia przechodzi przez tkankę łączną między dziąsłem i wargą górną tuż nad kłami, dzięki czemu doskonale naśladuje charakterystyczne uzębienie wampira. Aby uzyskać pożądany efekt, do wampirzego kolczykowania wykorzystuje się biżuterię w kształcie kółek z kulką CBR. Właściwa pielęgnacja miejsc po wkłuciu powinna wyglądać dokładnie tak samo, jak w przypadku smiley piercing. Jak każda modyfikacja w obrębie jamy ustnej, vampire piercing może powodować nieprzyjemne powikłania, takie jak:
- migracja kolczyków;
- obrażenia dziąseł;
- uszkodzenia zębów;
- zapalenie jamy ustnej.
Septum piercing – kolczyk tuż za przednią chrząstką przegrody nosowej
Septum jest najpopularniejszym rodzajem piercingu w nosie. Zabieg jest prosty do wykonania, praktycznie bezbolesny, a miejsce po wkłuciu dość szybko się goi. Mnogość dostępnych na rynku nietuzinkowych ozdób sprawia, że septum jest chętnie wybierany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.
Pielęgnacja i gojenie
Właściwe traktowanie miejsca po wkłuciu pomoże zapobiec wdaniu się infekcji. Nie wolno dotykać świeżej dziurki nieumytymi rękami. Gojącą się ranę należy przemywać solą fizjologiczną, roztworem wody morskiej lub antybakteryjnym mydłem. Stosowany do przemywania kosmetyk nie powinien zawierać alkoholu.
Wkłucia w różnych miejscach są uważane za inwazyjne formy zdobienia ciała. Mimo że mogą powodować powikłania i często wiążą się z bólem podczas zabliźniania ran, coraz więcej osób decyduje się na ten typ biżuterii. Nic w tym dziwnego! Kolczyki w płatkach uszu, nosie czy w jamie ustnej wyglądają spektakularnie i dodają uroku każdej osobie. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na smiley piercing, czy inny rodzaj przekłucia, pamiętaj o prawidłowej pielęgnacji miejsca wkłucia. Po więcej pomocnych porad zapraszamy do reszty naszych artykułów!