Patrząc na statystyki, można śmiało stwierdzić, że prawie połowa dorosłych osób ma problem z żylakami. Za ich powstawanie odpowiedzialnych jest mnóstwo czynników, lecz wśród tych najważniejszych trzeba wymienić przede wszystkim geny i prowadzenie niezdrowego trybu życia. Na szczęście istnieją różne sposoby walki z nimi – m.in. skleroterapia. Obliteracja czy ostrzykiwanie żylaków (bo takie nazwy również są używane na jej określenie) to metoda skuteczna w pozbywaniu się żylaków, pajączków i innych poważnych zmian naczyń żylnych. Czy jest bezpieczna? Kto może się zdecydować na taką formę walki z problemem? Przeczytaj, na czym polega ten zabieg, jak przebiega i czy wiąże się z jakimkolwiek bólem. Sprawdź, w jaki sposób trzeba się do niego przygotować!
Na czym polega skleroterapia? Przebieg zabiegu
Skleroterapia jest bardzo skuteczną metodą leczenia niewydolności żylnej. Już od ponad stu lat stanowi metodę alternatywną względem leczenia chirurgicznego. Ten często wykonywany zabieg trwa około 20 minut i polega na podaniu środków w drodze nakłucia, które powodują zwłóknienie, a później wyłączenie uszkodzonego naczynia z układu żylnego. Podczas przeprowadzania zabiegu wykorzystuje się substancje, które należą do rozmaitych grup chemicznych, aczkolwiek łączy je to, że wszystkie mają za zadanie wywołać stan zapalny wewnątrz naczynia. Zwykle nastrzykiwana jest konkretna część nogi – najczęściej udo lub podudzie.
Czy skleroterapia boli?
Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, konieczne jest wykonanie około kilkunastu wkłuć za pomocą bardzo cienkiej igły podczas jednego zabiegu. Jest to praktycznie bezbolesne, dlatego nie wymaga stosowania znieczulenia.
Rodzaje skleroterapii
Istnieją dwa rodzaje skleroterapii żylaków. Zasadniczo różnią się one konsystencją środka obliterującego. Są to:
- skleroterapia płynowa (klasyczna) – polega na podaniu do naczyń sklerozantu zmieszanego z gazem, co powoduje powstanie piany o dużo mocniejszym działaniu niż sam sklerozant. Stosuje się ją głównie w ostrzykiwaniu małych poszerzonych żyłek tzw. pajączków, a także żylaków we wrażliwych miejscach – np. w okolicach kostek;
- skleroterapia piankowa – znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu większych żył. Polega na wstrzyknięciu do żyły substancji w postaci specjalnej pianki. Jest dokładniejsza niż klasyczna skleroterapia. Środek nie rozpływa się bowiem po żyle i precyzyjnie przylega do ścian naczynia i tym samym umożliwia działanie na konkretnych żyłach.
Przygotowanie do wykonania zabiegu skleroterapii
Zanim zabieg skleroterapii zostanie wykonany, pacjent koniecznie musi się do niego przygotować. W jaki sposób? Oto najważniejsze zalecenia, o których musisz pamiętać:
- udaj się na konsultację do doświadczonego chirurga;
- wykonaj badanie USG Doppler, umożliwiające dokładne zbadanie przebiegu naczyń krwionośnych;
- tuż przed zabiegiem nie smaruj miejsc zabiegowych żadnymi kosmetykami;
- powstrzymaj się od golenia nóg bezpośrednio przed zabiegiem;
- dobrze nawodnij swój organizm chwilę przed zabiegiem.
Jakie są zalecenia pozabiegowe?
Szczególnie ważnym elementem po zabiegu jest kompresjoterapia. Koniecznie musisz stosować się do zaleceń lekarza mówiących m.in. o nakazie założenia opatrunku uciskowego, który przyjmuje formę specjalnej pończochy samonośnej lub specjalistycznych bandaży. Po zabiegu należy go nosić nieprzerwanie od 5 do 14 dni. Wiedz również, że bezpośrednio po zabiegu warto powstrzymać się od intensywnego spacerowania przez około 30 minut. Poza tym istotne jest, abyś:
- nie korzystał z gorących kąpieli, sauny i opalania przez kilka tygodni;
- powtórzył zabieg, aby osiągnąć zadowalające efekty;
- pamiętał o kontroli lekarskiej: 7–14 dni po zabiegu;
- w razie wystąpienia dolegliwości bólowych sięgał po zimne okłady lub paracetamol.
Dla kogo jest skleroterapia? Wskazania do zabiegu
Skleroterapia jest bezpieczna, dlatego mogą zdecydować się na nią pacjenci w różnym wieku, zmagający się z różnego rodzaju zmianami naczyniowymi. Najczęstsze wskazania do zabiegu to:
- pajączki (teleangiektazje) i małe żylaki;
- żylaki powstałe przy niewydolności żył powierzchownych i przeszywających;
- żylaki po operacji;
- żylaki u osób starszych;
- żylaki okolic intymnych.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Mimo wszystko należy wiedzieć, że skleroterapia nie jest zabiegiem, który można wykonać u każdego. Do najważniejszych przeciwwskazań zaliczamy:
- ciążę;
- ostrą zakrzepicę żylną;
- ostrą infekcję;
- uczulenie na środki stosowane w skleroterapii;
- miażdżycę tętnic kończyn dolnych;
- otyłość;
- wady serca.
Możliwe powikłania po zabiegu skleroterapii
Skleroterapia żylaków wiąże się z małym ryzykiem powikłań. Jednak musisz wiedzieć, że mogą one wystąpić. Do możliwych skutków ubocznych zaliczają się:
- krwiaki i siniaki;
- przebarwienia skóry;
- infekcje w obszarze podania preparatu sklerotyzującego;
- dolegliwości bólowe i obrzęki w okolicy zabiegowej;
- miejscowe zapalenie żyły;
- zakrzepicę żył głębokich;
- owrzodzenia;
- reakcje alergiczne.
Jakie są zalety i efekty skleroterapii?
Jeśli zdecydujesz się na skleroterapię, możesz skutecznie pozbyć się zmian naczyniowych, a także wyeliminować nieprzyjemne objawy żylne, takie jak ból czy obrzęk. Z pewnością zauważysz również znaczną poprawę jakości życia i funkcji żylnej. Co nie mniej ważne, zyskasz niesamowity efekt estetyczny – brzydkie żylaki w końcu przestaną być powodem do wstydu! Cały zabieg odbywa się bez konieczności podania znieczulenia, wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i nie pozostają po nim żadne blizny.
Wśród zalet skleroterapii należy wymienić też wysokie bezpieczeństwo – ta metoda wykorzystywana jest na całym świecie i jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Flebologiczne.
Ile kosztuje skleroterapia?
Zabieg skleroterapii nie jest kosztowną procedurą zabiegową. Jego koszt waha się w zależności od cennika wybranej kliniki i ilości naczynek do zamknięcia. Zwykle jednak cena za jeden zabieg to około 200–300 złotych. Wiedz również, że nie ma możliwości wykonania skleroterapii w ramach refundacji NFZ. Musisz samodzielnie zapłacić za ten zabieg.
Wiesz już, czym jest skleroterapia i kiedy warto się na nią zdecydować. Jeśli zatem chcesz skutecznie zamknąć naczynia i jednocześnie zależy ci na tym, aby móc szybko wrócić do pracy po zabiegu, to zdecyduj się na tę metodę. Efekty zauważysz już zaledwie po 3 zabiegach, które należy wykonać w odstępach kilkutygodniowych lub miesięcznych w sprawdzonym salonie medycyny estetycznej.