Rozstępy u mężczyzn zwykle pojawiają się na plecach, ramionach, nogach i barkach, czyli w miejscach, w których następuje najszybszy rozrost mięśni. Przyczyny ich występowania bywają różne, choć warto podkreślić, że bardzo często pokazują się u nastolatków w okresie dojrzewania. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są dokładnie przyczyny rozstępów u mężczyzn, jak im zapobiegać oraz jak je usunąć. Zachęcamy do lektury!

Jakie są przyczyny rozstępów u mężczyzn?

Rozstępy u mężczyzn to problem, który może mieć związek z intensywnym wzrostem w czasie dojrzewania. Nastoletni chłopcy rosną niebywale szybko, czego konsekwencją są uszkodzenia skóry. Jej nadmierne rozciągnięcie powoduje powstawanie rozstępów. Inną przyczyną może być zbyt intensywny wysiłek na siłowni. Jeśli zatem regularnie trenujesz, to zadbaj o odpowiednie dopasowanie ćwiczeń. Dodatkowo wiedz, że za powstawanie tego typu zmian skórnych może odpowiadać przyjmowanie sterydów, czy szybki przyrost masy ciała.

W jaki sposób można zapobiegać rozstępom u mężczyzn?

Nie da się ukryć, że rozstępy u mężczyzn to bardzo uciążliwy problem, dlatego warto mu zapobiegać. Tutaj najważniejsze jest przede wszystkim picie dużych ilości wody, aby utrzymać elastyczność skóry. Niemniej istotną kwestią jest odpowiednio zbilansowana dieta, w której nie może brakować warzyw i owoców. Warto również zrezygnować z cukru i produktów przetworzonych. Dbając o to, uda ci się nie tylko zapobiec rozstępom, ponieważ taki styl życia dodatkowo korzystnie wpłynie na twoje zdrowie i samopoczucie. 

Jak można usunąć rozstępy u mężczyzn?

Rozstępy u mężczyzn nie wyglądają najlepiej, dlatego wielu panów decyduje się na ich usunięcie. W przypadku niedużych i ledwo widocznych zmian skórnych skuteczna może okazać się domowa pielęgnacja. Najważniejsze jest nawilżanie i natłuszczanie skóry odpowiednimi kosmetykami przeznaczonymi do walki z rozstępami. Zadbaj o to, aby w składzie znalazły się takie składniki jak m.in.:

  • witamina B5;
  • naturalne oleje;
  • kolagen;
  • magnez;
  • krzem;
  • cynk;
  • witaminy A, C i E.
Zobacz też:
Bliznowce - czym są i jak powstają keloidy? Czy można je skutecznie leczyć i jak zmniejszyć widoczność nieestetycznych blizn?

Dodatkowo korzystnie na stan twojej skóry mogą wpłynąć wyciągi z aloesu, pokrzywy lub skrzypu. W drogeriach znajdziesz duży wybór kosmetyków na rozstępy – postaraj się jednak sięgać wyłącznie po te wyróżniające się wysoką jakością. 

Jakie zabiegi na rozstępy u mężczyzn są najlepsze?

Niestety często domowe sposoby na rozstępy u mężczyzn nie przynoszą oczekiwanych efektów. W takiej sytuacji warto rozważyć zabiegi medycyny estetycznej. Dużą popularnością cieszy się szczególnie laserowe usuwanie rozstępów, czyli zabieg z użyciem wiązki laserowej. Laser powoduje niewielkie uszkodzenia, co pobudza skórę do regeneracji. Aby jednak efekty były zadowalające, niezbędnych jest od 3 do 5 zabiegów. Możesz rozważyć także mezoterapię igłową, która polega na ostrzykiwaniu skóry substancjami, które wspomagają produkcję kolagenu. Inną opcją mogą być peelingi chemiczne. 

Rozstępy u mężczyzn to powszechny problem, ale na szczęście wiesz już, jak możesz sobie z nim poradzić – szybko i skutecznie. Gdy tylko zauważysz, że tego typu zmiany pojawiają się na twojej skórze, to od razu zacznij działać. To ważne, ponieważ świeże rozstępy można praktycznie całkowicie usunąć!Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2022