Kobiety coraz częściej korzystają z pomocy profesjonalistów, którzy dopasowują dla nich rozmiar stanika. Nie każda ma jednak możliwość konsultacji z brafitterką. Jak dobrać rozmiar miseczki? W jaki sposób zmierzyć obwód w piersiach i pod biustem samodzielnie. Jak wygląda tabela rozmiarów stanika? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku. Sprawdź go już teraz!
W jaki sposób zmierzyć rozmiar biustu?
Odpowiednio dobrany biustonosz gwarantuje komfort noszenia go bez względu na rozmiar piersi. Rozmiar biustonosza składa się z dwóch parametrów:
- obwodu pod biustem;
- obwodu w piersiach.
Dla wielu pań to nad wyraz proste do sprawdzenia. Jednak skąd wynikają powszechne błędy w dopasowaniu stanika do biustu? Ich przyczyną są nieodpowiednie nawyki podczas pomiarów. Sprawdź, jak ich uniknąć.
Jak prawidłowo zmierzyć swój rozmiar pod biustem?
Aby dobrać rozmiar biustonosza, musisz bardzo dokładnie sprawdzić obwód pod biustem.
- Potrzebujesz do tego elastycznej linii z podziałką centymetrową. Najlepiej sprawdzi się centymetr krawiecki.
- Aby bielizna była właściwie dopasowana do twojego ciała, musisz sprawdzić wartość bez biustonosza oraz na stojąco.
- Centymetr powinnaś umieścić pod linią piersi i zmierzyć obwód.
- Zadbaj o to, by miarka była przez cały czas na tym samym poziomie.
- Poza tym warto uwzględnić siłę zacisku centymetra w zależności do budowy ciała. Jeśli skóra jest bardzo elastyczna, miarkę należy delikatnie wcisnąć w skórę.
- Pamiętaj jednak, by zacisk nie spowodował bólu. Dla kobiet o wymodelowanej figurze wystarczy wykonać mierzenie na dobrze przylegającym centymetrze.
Jak właściwie wymierzyć się w biuście?
Są dwa sposoby na uzyskanie wiarygodnego wyniku w obwodzie piersi. Pierwszy z nich polega na zbadaniu obwodu w biuście z założonym stanikiem i w pozycji stojącej. Gdy chcesz mierzyć rozmiar biustu w ten sposób, zawsze wybieraj biustonosz z miękkimi miseczkami. Musi on również nieco unosić piersi, jednak bez ich zniekształcania. Taśmę mierniczą poprowadź w najszerszym miejscu. Ta metoda jest bardzo dobra dla tych z pań, które są posiadaczkami jędrnego biustu.
Jak jeszcze można zmierzyć obwód w biuście?
Jeżeli twoje piersi nieco opadają, wybierz drugi sposób. Do niego również powinnaś założyć biustonosz, jednak pozycja podczas pomiaru powinna być pochylona. W tym przypadku również szukaj najszerszego miejsca. Ważne jest również zachowanie jednej linii centymetra, aby pomiar był wiarygodny.
Pomiary obwodów a biustonosz – co zrobić z wynikami?
Kluczem do wyboru odpowiedniego biustonosza jest przełożenie wyników do tabeli rozmiarów. Bielizna jest oznaczona wartością liczbową i literą np. 75C. Rozmiar pod biustem to liczba, czyli obwód podany w centymetrach. Litera natomiast odpowiada wielkości miseczki. W jaki sposób znaleźć odpowiedni rozmiar miseczki?
- Od obwodu w piersiach odejmij obwód pod piersiami.
- Uzyskaną różnicę zestaw z tabelą formatów dla miseczek.
- Dzięki niej poznasz, jaki model biustonosza jest dla ciebie odpowiedni.
Różnica obwodu pod biustem a wielkość miseczki – tabela rozmiarów
Abyś wiedziała, jaka miseczka będzie odpowiednia do twojego rozmiaru biustu, poznaj najważniejsze dane liczbowe. Pamiętaj, że do określenia rozmiaru biustonosza potrzebna jest różnica w obwodach. Oto tabela rozmiarów stanika:
- AA – 7,5–9,9 cm;
- A – 10–12,5;
- B – 12,6–15;
- C – 15,1–17,5;
- D – 17,6–20;
- E – 20,1–22,5;
- F – 22,6–25;
- G – 25,1–27,5;
- H – 27,6–30;
- I – 30,1–32,5;
- J – 32,6–35;
- K –35,1–37,5;
- L – 37,6–40;
- M – 40,1–42,5;
- N – 42,6–45;
- O – 45,1–47,5.
Rozmiar biustonosza a wyniki mierzenia – nie zawsze identyczne
Same pomiary nie są ostatnim etapem, ponieważ wiele zależy nie tylko od rozmiarów biustu, lecz również od kształtu piersi. Odpowiednio dobrana bielizna uwzględnia nie tylko różnicę obwodów, lecz również sam typ biustu. Posłużymy się przykładem. Jeśli jesteś posiadaczką nieco stożkowych piersi, idealny rozmiar miseczki będzie dla ciebie nieco mniejszy niż ten, który wynika z kalkulatora. Panie z bardziej kulistym biustem powinny zaś poszukać nieco większą bieliznę, niż pokazuje miara.
Od czego jeszcze zależy idealnie dobrany rozmiar biustonosza?
Poruszmy jeszcze jedną kwestię związaną z poszukiwaniami idealnego wariantu bielizny. Właściwy rozmiar nie jest przywiązany sztywno do literki. Nie zawsze oznaczenie A będzie mniejsze od B, ponieważ litery odpowiadają jedynie różnicy w obwodach. Może się okazać, że kobieta ma mocno zaznaczony biust, jak również spory obwód pod biustem. To sprawia, że jej wariant miseczki może być teoretycznie mniejszy niż w przypadku drobnej kobiety o mniejszym biuście.
Ostatni krok w doborze rozmiaru stanika
Można wyciągnąć jeszcze dość oczywisty wniosek – biustonosz po prostu trzeba przymierzyć. Same pomiary mogą być idealne na papierze, ale tylko w praktyce przekonasz się, czy stanik pasuje do twojego biustu. Sam rozmiar biustonosza jest oczywiście niezwykle ważny, ale liczy się również fason. Przed ostateczną decyzją przymierzaj biustonosze, biorąc pod uwagę miary. Liczby i litery naprowadzą cię na właściwy wariant, a styl, krój i typ pozwolą ci na dopasowanie idealnej bielizny.
Co świadczy o tym, że masz źle dopasowany biustonosz – sprawdź zapięcie i ramiączka
Jest kilka zasad, które pokazują prawidłowość wyboru rozmiaru stanika. Dwa podstawowe pomiary to nie wszystko. Jak poznać, że rozmiar jest odpowiedni? Zapięcie na plecach powinno być w równej linii pod łopatkami. Zdarza się, że niektóre panie noszą biustonosze, których zapięcie naciąga się ku górze. Świadczy to o przejmowaniu ciężaru piersi na ramiączka i o tym, że sam stanik jest zbyt luźny. Takie niedopasowanie będzie widoczne po zdjęciu stanika, ponieważ na ramionach pojawiają się czerwone paski. Wtedy obwodowa część bielizny nie będzie podtrzymywać biustu, który w całości spoczywa na ramionach.
Źle dobrany biustonosz a kształt piersi
Stanik trzeba dobrać do rozmiaru biustu, ale niebagatelną rolę odgrywa kształt piersi. Podstawowym błędem jest wybór większych miseczek kosztem pełnego ich wypełnienia przez biust. Nie może on swobodnie spoczywać na ich dolnej części, lecz w zupełności je wypełniać. Nie można także przesadzać w drugą stronę. Może się bowiem okazać, że stanik jest za ciasny, a fiszbiny wbijają się w skórę. Poznasz to po niepełnym oddechu i bardzo mocno ściśniętych piersiach. Jeśli nieatrakcyjnie „wyskakują” poza stanik, powinnaś sięgnąć po większy wariant.
Nie warto się spieszyć podczas podejmowania decyzji o wyborze bielizny. Pomiary pozwolą wybrać odpowiedni stanik, ale powinnaś przymierzać różne rozmiary. Znaczenie ma bowiem nie tylko rozmiar biustu, lecz także jego kształt. Wiesz już, jak mierzyć obwód biustu i po czym poznać, że stanik pasuje do twoich piersi. Życzymy cierpliwości i dobrego wyboru!
Najczęściej zadawane pytania
Po czym poznać, że stanik jest za mały?
Za mały biustonosz będzie przede wszystkim niewygodny. Nieodpowiedni stanik będzie cię uciskał w różne miejsca (pod biustem, na mostku, przy zapięciu na plecach, pod pachami). Jeśli trudno ci się oddycha, a materiał lub fiszbiny wbijają ci się w skórę, koniecznie wybierz większy rozmiar.
Jak powinien wyglądać dobrze dobrany stanik?
Odpowiedni biustonosz przylega do ciała, ale nie go nie uciska. Piersi są rozdzielone, a materiał miseczki obejmuje je w całości. Fiszbiny pomiędzy piersiami powinny przylegać do mostka, ale nie mogą się w niego wbijać. Druty pod piersiami powinny znajdować się na żebrach bezpośrednio pod piersią, a ich końcówki powinny celować w środek pachy.
Kto dobiera biustonosz?
Osoba, która profesjonalnie doradza kobietom w kwestii rozmiaru biustu i doboru biustonosza, to brafitterka. Pojęcie to pochodzi z języka angielskiego (bra – biustonosz, fitting – dopasowanie).