Przepuklina Spiegla znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Najczęściej pojawia się u osób między 30. a 70. rokiem życia. Wrota przepukliny (pierścień w powłokach, przez który wydobywa się worek przepuklinowy) to linia półksiężycowata, która jest położona bocznie do mięśnia prostego brzucha. Jest tworzona przez rozcięgna mięśnia poprzecznego brzucha i mięśnia skośnego zewnętrznego. Dodatkowo warto wiedzieć, że przepukliny Spigela stanowią zaledwie 1–2% wszystkich przepuklin brzusznych. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny przepukliny Spigela.
Przepuklina Spiegla i jej przyczyny
Przepuklina Spiegla może mieć postać wrodzoną lub nabytą. Jednym z czynników, który sprzyja powstawaniu opisywanego schorzenia, jest wiek. Oprócz tego jednak ogromny wpływ na to ma między innymi:
- otyłość;
- wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego;
- przebyte zabiegi operacyjne;
- szybki spadek masy ciała;
- przewlekłe zaparcia.
Jakie są objawy przepukliny Spiegla?
Jednym z objawów, występujących u osób, których problemem jest przepuklina Spiegla, jest ból lub uciążliwy dyskomfort odczuwany po obu stronach brzucha (czasem w jego dolnej części). Do innych objawów zalicza się:
- bóle brzucha, nasilające się podczas podnoszenia, wypróżniania, wzmożonego wysiłku fizycznego, czy kaszlu;
- nudności i wymioty;
- zaparcia czy zmiana stolca;
- miękki obrzęk brzucha.
Dodatkowo wiedz, że objawy mogą wystąpić nagle bądź też stopniowo narastać w jakimś okresie. Nigdy jednak nie powinieneś ich ignorować – zawsze wskazana jest konsultacja u lekarza.
Jak wygląda rozpoznanie przepukliny Spiegla?
Niestety objawy przepukliny Spiegla nie należą do charakterystycznych, dlatego nie można zdiagnozować tej choroby na ich podstawie. Aby postawić diagnozę, konieczne jest USG lub tomografia komputerowa brzucha. Są to całkowicie bezpieczne metody, więc nie musisz się niczego obawiać. Gdy zatem podejrzewasz, że występuje u ciebie przepuklina Spiegla, to udaj się na konsultację do lekarza, który najpierw przeprowadzi wywiad medyczny i badanie, które umożliwi mu wykluczenie innych problemów zdrowotnych. Dodatkowo wiedz, że rozpoznanie tego schorzenia nie jest prostym zadaniem, dlatego udaj się do zaufanego specjalisty i opowiedz o wszystkich objawach.
Z jakimi powikłaniami może się wiązać przepuklina Spiegla?
Musisz wiedzieć, że przepuklina Spiegla może prowadzić do blokady jelit, czy też innych organów. Jest to sytuacja, która zagraża życiu i wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Co powinno cię zaniepokoić?
- intensywne, silne bóle brzucha;
- wymioty i nudności niemające związku np. z jedzeniem;
- zatrzymanie stolca;
- obecność krwi w kale.
Jak przebiega leczenie przepukliny Spiegla?
Przepuklina Spiegla jest schorzeniem, które leczy się za pomocą metod chirurgicznych. Mało inwazyjna operacja przeprowadzana metodą laparoskopową polega na zrobieniu niedużego nacięcia w celu wprowadzenia rurki z aparatem do brzucha. Umożliwia to specjalistom zlokalizowanie przepukliny i naprawę osłabionej ściany brzucha za pomocą siatki lub szwów. Alternatywą jest wykonanie większego nacięcia w żołądku, lecz jest to bardziej inwazyjne rozwiązanie. Dodatkowo warto wspomnieć, że oba sposoby leczenia porównano w 2002 roku i okazało się, że chirurgia laparoskopowa spowodowała dużo mniej powikłań.
Ile trwa rekonwalescencja po operacji przepukliny Spiegla?
Twoim problemem jest przepuklina Spiegla, niebawem czeka cię operacja i zastanawiasz się, ile trwa okres rekonwalescencji? Na szczęście jest on dość krótki – trwa zwykle 1–2 tygodnie. Czas ten jednak może się wydłużyć w przypadku bardziej rozległej operacji lub gdy pojawią się powikłania (np. niedrożność jelit). Po miesiącu powinieneś móc wrócić do wykonywania normalnych czynności i nawet pozwolić sobie na lekkie aktywności – np. prowadzenie auta. Ponadto pamiętaj, aby stosować się do wszelkich zaleceń chirurga po operacji.
Dowiedziałeś się już, czym jest przepuklina Spiegla, jak się objawia, a także jakie są skuteczne metody jej leczenia. Jeśli zatem zmagasz się z tą chorobą mocno utrudniającą codzienność, niosącą za sobą wysokie ryzyko powikłań, to nie zwlekaj z podjęciem odpowiedniego leczenia.