Przepuklina okołopępkowa jest schorzeniem, które występuje u osób dorosłych. Polega ono na uwypukleniu się treści jamy brzusznej przez osłabione powierzchnie ścian powłok brzusznych w okolicach pępka. Często mówi się, że to głównie problem starszych kobiet walczących z nadwagą. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje znacznie więcej możliwych przyczyn przepukliny okołopępkowej. Przeczytaj, jakie są jej główne objawy!
Jakie są objawy przepukliny okołopępkowej?
Przepuklina okołopępkowa objawia się m.in. uwypukleniem w postaci podskórnego guzka. Osoby dorosłe zmagające się z tą przypadłością bardzo często skarżą się także na ból i uczucie dyskomfortu w miejscu występowania zmiany. Nasilenie tego typu dolegliwości obserwuje się zwłaszcza podczas intensywnego wysiłku fizycznego, czy kaszlu. Poza tym u niektórych pojawia się zaczerwienienie, czy nawet owrzodzenie na powierzchni skóry. Warto wspomnieć, że przepuklina okołopępkowa wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, dlatego zawsze wymaga leczenia operacyjnego.
Przepuklina okołopępkowa i jej przyczyny
Warto zaznaczyć, że u osób dorosłych znacznie częściej występuje przepuklina okołopępkowa niż przepuklina pępkowa (ta pojawia się głównie u dzieci). Przyczyną opisywanego schorzenia jest osłabienie włókien kolagenowych i tkanki łącznej powłok brzusznych w okolicach pępka, co sprawia, że nie wytrzymują one zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej. Wśród czynników sprzyjających rozwojowi przepukliny okołopępkowej wymienia się:
- wielokrotne ciąże;
- nadwagę i otyłość;
- wodobrzusze;
- przewlekłe zaparcia;
- ciężką pracę fizyczną.
Przepuklina okołopępkowa – profilaktyka
Najważniejsze jest unikanie czynników ryzyka. Dlatego powinieneś zastosować się do kilku prostych zasad:
- prowadź zdrowy tryb życia i dbaj o utrzymanie właściwej masy ciała;
- gdy zmagasz się z zaparciami, wprowadź więcej błonnika do swojej diety;
- jeśli jesteś po kilku ciążach, zadbaj o wzmacnianie mięśni ściany brzucha (rób to koniecznie pod okiem fizjoterapeuty!).
Jak przebiega leczenie przepukliny okołopępkowej?
Gdy podejrzewasz, że występuje u ciebie przepuklina okołopępkowa, to czym prędzej udaj się do lekarza chirurga. To schorzenie zwykle wymaga leczenia operacyjnego – zwłaszcza gdy wiąże się z występowaniem uciążliwych objawów. W przypadku niewielkich przepuklin nie trzeba od razu zapisywać się na operację, ale istotne są częste kontrole.
Jeśli natomiast chodzi o zabieg, to wykonuje się go w celu usunięciu worka przepuklinowego. Później następuje zszycie tkanek i pępka. Po operacji pacjenci wracają do pełni zdrowia w ciągu 2–3 tygodni.
Z powyższego tekstu dowiedziałeś się już, czym jest przepuklina okołopępkowa, kiedy występuje oraz jak się ją leczy. Gdy zatem dostrzeżesz wybrzuszenie oraz pojawi się ból w okolicy pępka, to nie zwlekaj z umówieniem wizyty u specjalisty, ponieważ nieleczona przepuklina może być bardzo niebezpieczna!