Przepuklina jelitowa – jak przebiega leczenie? Sprawdź, po czym możesz ją rozpoznać!

Termin przepuklina jelitowa oznacza stan uwypuklania się jelit na skutek osłabienia powłok brzusznych. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są objawy i przyczyny tego schorzenia. Zachęcamy do krótkiej lektury.

przepuklina jelitowa

Przepuklina jelitowa to nazwa, która określa przepukliny jamy brzusznej. Ten rodzaj przepukliny zwykle pojawia się, gdy dochodzi do osłabienia powłok brzusznych. To natomiast może być wynikiem mniejszej wytrzymałości włókien kolagenowych. Czasami odpowiada za to gwałtowny wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Poniżej przeczytasz, jak objawia się ta przepuklina brzuszna!

Przepuklina jelitowa i jej objawy

Przepuklina brzuszna objawia się przede wszystkim występowaniem elastycznego, podskórnego uwypuklenia, które przyjmuje postać twardego guzka. Wiedz także, że nierzadko zdarza się, że przepuklina jelitowa początkowo nie daje żadnych objawów. Do nasilenia symptomów dochodzi podczas kaszlu, wypróżniania, a także wysiłku fizycznego. U pacjentów często występują również dodatkowe objawy, gdy przepuklina osiąga większe rozmiary takie jak np. mdłości i wymioty, odbijanie oraz wzdęcia.

Kto jest narażony na przepuklinę jelitową?

Przepuklina jelitowa to problem, który dotyczy głównie osób zmagających się z otyłością, a także tych, które wykonują ciężką pracę fizyczną. Poza tym na wystąpienie tego schorzenia narażone są:

  • osoby starsze;
  • kobiety w ciąży;
  • sportowcy;
  • osoby po operacjach. 

Jak wygląda leczenie przepukliny jelitowej?

Przepuklina brzuszna wymaga wykonania operacji chirurgicznej. To jedyny skuteczny sposób leczenia tego schorzenia. Zwykle przeprowadza się zabieg w sposób tradycyjny. To najlepsze rozwiązanie w przypadku niewielkich przepuklin. Polega on na usunięciu przepukliny i zszyciu brzegów ubytku. Czasem w miejsce ubytku chirurg wszywa syntetyczną siatkę. Nierzadko u osób, u których występuje przepuklina jelitowa, zastosowanie znajduje laparoskopia. Polega ona na włożeniu laparoskopu do jamy brzusznej, wykonaniu małych nacięć i pozbyciu się przepukliny. Końcowym etapem jest wprowadzenie siatki w miejsce ubytku powłok jamy brzusznej. 

Zobacz też:  Czym jest tatuaż metodą handpoke? Poznaj magię tatuażu bez maszynki. Czy wykonanie tatuażu handpoke jest bezpieczne?

Co zamiast leczenia operacyjnego?

Niestety nie u każdego pacjenta można przeprowadzić leczenie operacyjne. W takim przypadku zwykle zastosowanie znajdują specjalne pasy przepuklinowe, które zmienia się co 3–6 miesięcy. 

Wiesz już, czym jest przepuklina jelitowa, jakie daje objawy oraz u kogo występuje najczęściej. Jeśli zmagasz się z tym schorzeniem, to czym prędzej udaj się do lekarza i  rozpocznij leczenie, ponieważ nieleczona przepuklina brzuszna może doprowadzić nawet do pełnej niedrożności jelit!Powiązane artykuły:
Monika Jankowska
Absolwentka Kosmetologii Klinicznej. Uważa, że świadoma, odpowiednia pielęgnacja i prowadzenie zdrowego stylu życia są niezbędne do zachowania dobrej kondycji na lata w dzisiejszych, coraz szybszych czasach. Prywatnie miłośniczka jogi, zdrowej kuchni i podróży do Azji.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne artykuły w kategorii: Ciało