Pryszcze na nosie jako zmiany skórne mogą nie tylko być objawem nadmiernego wydzielania sebum, czy też zaburzeń hormonalnych. Okazuje się bowiem, że istnieje trądzikowa mapa twarzy, dzięki której można poznać przyczyny powstawania wyprysków na twarzy i podskórnych pryszczy w konkretnym miejscu. Bardzo często przyczyny te związane są na przykład ze spożywaniem niewłaściwych produktów spożywczych, a nawet konkretnymi schorzeniami. W celu dokonania dokładnej diagnozy przyczyny odpowiedzialnej za pojawienie się pryszczy warto udać się do dermatologa.
Pryszcze na nosie – przyczyny powstawania
Najczęściej pojawienie się pryszczy w okolicy nosa świadczy o istnieniu zatkanych gruczołów łojowych, nadmiernym wydzielaniu sebum oraz zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmy. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do rozwoju popularnej choroby skóry, jaką jest trądzik pospolity. Wypryski na nosie mogą również powstawać z powodu zbyt małej ilości snu oraz nadmiernego stresu.
Przyczynami powstawania pryszczy w okolicy nosa mogą okazać się również nietolerancje pokarmowe, zbyt niskie ciśnienie krwi, spożywanie za dużych ilości cukru oraz niedobór witaminy B. Kluczową rolę w redukcji wyprysków z tej części twarzy odgrywa właściwa pielęgnacja, która zapobiega powstawaniu nowych zmian, a także ogranicza widoczność dotychczas powstałych zmian. Ponadto, aby pozbyć się wyprysków z tej okolic twarzy, warto wyeliminować z jadłospisu pokarmy tłuste oraz bogate w cukier. Warto również zdecydować się na wykonanie dodatkowych badań, mających na celu wykluczenie zbyt niskiego ciśnienia tętniczego krwi, które mogłoby przyczyniać się do powstawania pryszczy.
Gdy wypryski pojawiają się na linii włosów oraz na czole…
W przypadku pojawienia się problemów z cerą właśnie w okolicy czoła a także na linii włosów warto sprawdzić czy krostki nie są oznaką używania ciężkich kosmetyków do makijażu, a także niedostatecznego oczyszczania skóry twarzy właśnie w tych okolicach. Co więcej, pryszcze zlokalizowane w tych partiach twarzy mogą wynikiem noszenia nakryć głowy wykonanych ze sztucznych materiałów oraz posiadaniem grzywki, ponieważ w ten sposób może dochodzić do przetłuszczania się skóry, co w bezpośredni sposób przyczynia się do powstawania pryszczy i zaskórników.
Pryszcze pomiędzy brwiami
Skóra twarzy w okolicach brwi również jest narażona na powstawanie wyprysków. W tym przypadku jako główną przyczynę ich występowania wskazuje się problemy z wątrobą lub spożywanie nadmiernej ilości alkoholu oraz zbyt tłustego jedzenia. Jeśli pomimo ograniczenia używek i wprowadzenia zdrowej diety problem nie zniknie, warto udać się do lekarza aby wykluczyć poważniejsze zaburzenia w obrębie funkcjonowania pracy wątroby.
Wypryski na policzkach
Krosty na policzkach mogą występować równie często jak na innych partiach ciała. Wykluczając ogólny problem trądziku, który charakteryzuje się występowaniem krostek w zasadzie na całej twarzy, warto zastanowić się czy w ostatnim czasie nie doszło do zmiany w zakresie codziennej pielęgnacji twarzy lub makijażu. Pojawienie się pryszczy w okolicy policzków często świadczy bowiem o silnych reakcjach alergicznych, spowodowanych podrażnieniem wywołanym na przykład użyciem nowych kosmetyków albo dotychczas stosowanych w których został zmieniony skład.
Winowajcą nieestetycznych krostek we wspomnianej już okolicy może być także reakcja alergiczna wywołana niektórymi produktami spożywczymi, a przede wszystkim nabiałem oraz produktami zbożowymi. W przypadku podejrzewania nietolerancji na niektóre pokarmy warto wykonać testy antyalergiczne, aby dowiedzieć się które produkty należy wyeliminować z codziennej diety.
W przypadku pryszczy pojawiających się na policzkach, przyczyną ich obecności może okazać się także kontakt skóry z powierzchniami, na których szybko i w dużych ilościach gromadzą się zarazki. Mowa tu zarówno o telefonach komórkowych, jak i poduszkach. Po zaobserwowaniu pojawiania się pryszczy na policzkach po kontakcie ze wspomnianymi przedmiotami należy pamiętać o częstej zmianie pościeli, a także o korzystaniu ze słuchawek podczas rozmów telefonicznych.
Krostki na policzkach mogą być również wynikiem prowadzenia niezdrowego trybu życia, czyli zbyt małej ilości snu, nadużywania alkoholu, palenia papierosów, nadmiernego stresu, a także niewystarczającego nawodniania organizmu.
Wypryski na brodzie oraz pod oczami
Pryszcze na brodzie, również te ropne, najczęściej są wynikiem zaburzeń gospodarki hormonalnej. Nie zawsze ich obecność oznacza poważne dolegliwości, bowiem często wypryski w tej okolicy pojawiają się tuż przed miesiączką lub na skutek rozpoczęcia kuracji hormonalnej. W takim przypadku konieczna może okazać się zmiana przyjmowanych środków. Krostki na brodzie mogą również pojawiać się w wyniku długotrwałego stresu. Przyczyny te mogą też powodować powstawanie wyprysków w okolicy ust i pryszczy na nosie.
Warto pamiętać, że pryszcze w okolicy brody pojawiają się nie tylko u kobiet ale także u mężczyzn. W takim przypadku przyczyną może okazać się m.in. niewłaściwa pielęgnacja okolic brody podczas golenia zarostu.
Z kolei niedoskonałości skóry w pod oczami mogą przybierać różne formy – rzadziej są to wypryski takie same jak na pozostałej części twarzy (np. pryszcze na nosie), a częściej drobne białe krosteczki. Mogą świadczyć o tym, że organizm nie jest dostatecznie nawodniony, a także być wynikiem życia w długotrwałym stresie. Pojawiająca się opuchlizna oraz ciemne zabarwienie pod oczami z kolei może być wynikiem zapalenia pęcherza.
Jak pielęgnować skórę ze skłonnością do wyprysków?
Niezależnie od przyczyn trądziku, a także wyprysków pojawiających się na różnych częściach (pryszcze na nosie, brodzie policzkach), kluczowe znaczenie w ich zwalczaniu odgrywa właściwa pielęgnacja. Wybierając produkty do pielęgnacji skóry na co dzień należy sięgnąć po takie, które w swoim składzie zawierają substancje regulujące nadmierną produkcję sebum i redukujące ilość łoju. Warto natomiast zrezygnować z kosmetyków ze sztucznymi i drażniącymi substancjami w składzie. W trakcie codziennej pielęgnacji należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu i nawilżaniu cery.
Pryszcze na nosie i krostki na twarzy pojawiające się w różnych miejscach mogą świadczyć nie tylko o zmianach o podłożu trądzikowym ale także być skutkiem stosowania niewłaściwej diety, a także prowadzenia niezdrowego trybu życia. W niektórych przypadkach pojawienia się wyprysków może oznaczać także problemy zdrowotne, na przykład zbyt niskie ciśnienie krwi.