Jak zmienia się skóra wraz z wiekiem?

Codzienna pielęgnacja twarzy jest ważna dla kondycji skóry. Sposób dbania o nią za młodu będzie miał wpływ na to, jak będzie wyglądała za kilka lub kilkanaście lat. Pielęgnację należy dobierać indywidualnie, w zależności od potrzeb skóry. Wiele produktów można znaleźć na stronie internetowej https://www.aptelia.pl/apteka/k7041-Do_pielegnacji_twarzy. Skóra zmienia się wraz z wiekiem. Najbardziej można to zauważyć w okolicy 30. roku życia. Wtedy występują pierwsze zmarszczki, cera staje się mniej nawilżona i rozświetlona. Dużo wolniej regeneruje się, dlatego potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji.

Za starzenie się skóry odpowiada zmniejszona ilość kolagenu, którego zaczyna ubywać już po 25 urodzinach. Nie bez wpływu na stan skóry pozostają promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza czy nieodpowiednia pielęgnacja, dlatego bardzo ważny jest dobór kosmetyków.

Jak należy prawidłowo dbać o skórę?

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy powinna składać się z oczyszczania, nawilżania i złuszczania. Oczyszczanie ma na celu usunięcie makijażu, potu i zanieczyszczeń. Należy je wykonywać codziennie rano i wieczorem. Rano, aby usunąć nadmiar sebum, roztocza czy pot i przygotować skórę na przyjęcie kolejnych składników. Wieczorem w celu pozbycia się makijażu, potu i bakterii, które powstały na skórze w ciągu dnia. Regularne oczyszczanie pozwala skórze oddychać, nabiera ona blasku i zdrowego wyglądu.

Niezależnie od rodzaju cery ważne jest nawilżenie i odżywienie skóry. Do skóry suchej warto stosować kremy o bogatszej konsystencji, natomiast do skóry tłustej lub mieszanej dobrze sprawdzają się kosmetyki w postaci żelu czy lekkiego kremu, który nie będzie komedogenny. Rodzaje kosmetyków powinny być dostosowywane do pór roku, ponieważ potrzeby skóry mogą się zmieniać wraz z temperaturą. Warto pamiętać o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, nie tylko latem, ale przez cały rok.

Zobacz też:
Brzoskwiniowa cera – jaki to typ urody? Analiza kolorystyczna

Po wieczornym oczyszczaniu cery warto sięgnąć po bardziej skoncentrowane kosmetyki, jak serum do twarzy, krem odżywczy czy nocna maseczka do twarzy. Kremy na noc różnią się od kremów na dzień składem i właściwościami, dlatego powinno się ich używać zgodnie z przeznaczeniem.

Równie ważne w pielęgnacji twarzy jest regularne złuszczanie martwych komórek naskórka. W zależności od typu skóry można użyć peelingu enzymatycznego lub drobnoziarnistego. Zarówno jeden, jak i drugi doskonale poradzi sobie ze złuszczaniem i przygotowaniem skóry do dalszych etapów pielęgnacyjnych. Aby uzyskać najlepsze efekty, peeling powinno się stosować 1–2 razy w tygodniu. Zbyt częste złuszczanie może podrażnić skórę, pozbawić ją płaszcza hydrolipidowego i narazić ją na podrażnienia.Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2021