Naczyniak płaski jest zmianą skórną, która jest nowotworem łagodnym. Składa się z nieprawidłowo rozwiniętych naczyń krwionośnych. Najczęściej występuje zaraz po urodzeniu bądź w pierwszych tygodniach życia dziecka. Taka zmiana na skórze pokazuje się nawet u 10 proc. rodzących się dzieci! Dobrą informacją jest to, że zazwyczaj nie ma potrzeby interwencji chirurgicznej. Przeczytaj, czym dokładnie jest naczyniak płaski!
Czym jest naczyniak płaski?
Naczyniaki to łagodne zmiany nowotworowe wychodzące z naczyń krwionośnych. Istotną informacją jest to, że naczyniak płaski nie wykracza ponad poziom skóry. Opisywana zmiana skórna o podłożu naczyniowym występuje częściej u dziewczynek niż chłopców oraz maluchów, które urodziły się z niską urodzeniową masą ciała. Naczyniak płaski staje się dużo bardziej widoczny, gdy dziecko krzyczy lub płacze. Zwykle pokazuje się na twarzy, głowie, szyi lub karku malucha.
Jak wygląda naczyniak?
Poniżej przedstawiamy ci cztery rodzaje naczyniaków, które nieco różnią się wyglądem. Przeczytaj kilka słów na temat każdego z nich.
Naczyniak płaski
Rozpoznanie naczyniaka płaskiego u niemowlaka nie jest trudnym zadaniem. Trudno pomylić go z innymi zmianami. Naczyniak płaski przyjmuje postać czerwonej plamki i ma wyraźną obwódkę. Na początku jest ona jasnoczerwona, a wraz z upływającym czasem – ciemnieje.
Naczyniak włośniczkowy
Ten pokazuje się na skórze i błonach śluzowych. Ma charakterystyczny wygląd – przyjmuje postać żywoczerwonej plamki (to tzw. znamię truskawkowe), która może wzrastać i uwypuklać się u niemowlaków. Taka zmiana nie boli, jest miękka i staje się blada pod wpływem ucisku.
Naczyniak jamisty
Naczyniak jamisty to bardzo często diagnozowany naczyniak narządów wewnętrznych – np. naczyniaków wątroby. Pojawia się nie tylko wewnątrz ciała – guz jamisty występuje też na skórze. Wówczas jest to wypukłość, która ma kolor czerwony lub sinoczerwony.
Naczyniak gwiaździsty
Inną zmianą naczyniową jest naczyniak gwiaździsty, który bywa nazywany ,,pajączkiem. To zmiana, która występuje zarówno u dzieci, jak i u młodych kobiet. Bardzo rzadko pokazuje się u mężczyzn. Zwykle pojawiają się mnogie zmiany, choć naczyniak gwiaździsty może występować także pojedynczo. Ma specyficzny wygląd – to czerwona plama, od której odchodzą promieniście naczynia krwionośne.
Czy naczyniak płaski u niemowlaka trzeba usunąć?
W zdecydowanej większości przypadków, ponieważ aż w 90%, naczyniak płaski nie wymaga usunięcia. Ważna jest jednak regularna obserwacja zmiany. Zwykle znika samoistnie u noworodków czy niemowląt. Dlatego najczęściej naczyniaki są po prostu defektem kosmetycznym. Czasem jednak nie dochodzi do zaniku naczyniaka, a wręcz tworzą się mnogie zmiany. Przeczytaj, kiedy konieczna jest konsultacja u lekarza!
Naczyniak płaski – kiedy należy skontaktować się z lekarzem?
Właściwie każda zmiana na skórze powinna być skonsultowana z lekarzem. Jest to jednak szczególnie ważne, gdy zauważyłeś naczyniaka płaskiego u swojego dziecka i występują takie objawy jak np.:
- dolegliwości bólowe;
- krwawienia;
- znaczne powiększanie się zmiany;
- zmiana zabarwienia zmiany;
- gorączka;
- zmiany zlokalizowane w okolicy oczu, powiek, ust lub w pachwinach.
Czy naczyniak płaski jest groźny?
Naczyniak płaski nie jest nowotworem złośliwym, dlatego nie obawiaj się – nie jest zagrożeniem dla zdrowia lub życia. Mimo wszystko jednak w przypadku naczyniaków zlokalizowanych na twarzy, kończynach, czy tułowiu, warto rozważyć podjęcie leczenia, aby usunąć ten defekt kosmetyczny.
Kiedy znika naczyniak płaski u dziecka?
Zwykle naczyniak płaski dynamicznie narasta do 1. roku życia dziecka, a następnie zanika do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Co zwiększa ryzyko pojawienia się naczyniaków płaskich?
Warto, abyś wiedział, że istnieje większe ryzyko wystąpienia naczyniaka płaskiego w przypadku:
- zaburzeń genetycznych;
- zespołu Sturge’a i Webera;
- zespołu Klippela i Trenaunaya.
- nadmiernego namnażanie komórek śródbłonka budującego ścianę naczynia krwionośnego.
Naczyniak płaski a pielęgnacja skóry
Jeśli zauważyłeś u swojego dziecka naczyniaka płaskiego, to na pewno zastanawiasz się, jak dbać o skórę? Na szczęście w tym zakresie nie musisz wprowadzać żadnych zmian, choć warto pamiętać o tym, aby sięgać po bezpieczne, stworzone specjalnie dla dzieci produkty – np. balsamy lub oliwki. Dobrze byłoby zadbać również o ochronę znamienia poprzez stosowanie kremów z filtrem podczas przebywania na plaży. Naczyniaki bez obaw możesz także myć mydłem. Ważną informacją jest też to, że nie ma możliwości zarażenia się naczyniakami.
Leczenie naczyniaków płaskich
Naczyniak płaski nie wymaga typowego leczenia operacyjnego. Najczęściej tego typu zmiany leczy się z wykorzystaniem laseroterapii. Zabiegi są w pełni bezpieczne, bezbolesne i nie pozostawiają brzydkich blizn, choć aby osiągnąć zadowalające efekty, potrzebnych jest od 4 do 10 zabiegów – tutaj największe znaczenie ma stopień zaawansowania zmian. Dodatkowo warto wspomnieć, że tuż po ich wykonaniu mogą pojawić się takie objawy jak pieczenie, szczypanie, obrzęk, czy świąd, lecz one bardzo szybko ustępują. Dzięki zabiegom naczyniaki płaskie są dużo mniej widoczne, co jest ważne dla pacjentów, u których stanowiły one źródło kompleksów i niższej samooceny.
Jak wygląda usuwanie naczyniaków płaskich za pomocą lasera?
Cały proces rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, podczas którego zostają wykluczone ewentualne przeciwwskazania do laseroterapii. Kolejnym etapem jest próba laserowa – jest niezbędna, aby dobrać najlepsze parametry zabiegowe. Później naczyniak płaski jest naświetlany wiązką lasera. To powoduje uszkodzenie naczyń, które następnie są usuwane przez organizm w ciągu 2–8 tygodni.
Z powyższego tekstu dowiedziałeś się, czym jest naczyniak płaski, jakie są jego objawy, a także jak można go usunąć. Jeśli podejrzewasz, że taka zmiana występuje u ciebie lub twojego dziecka, to udaj się na wizytę do lekarza, który obejrzy ją i zleci badania wykluczające chorobę nowotworową. Nie wpadaj w panikę, gdy okaże się, że to właśnie naczyniak płaski, ponieważ możesz go skutecznie usunąć, decydując się na bezpieczną laseroterapię w zaufanej klinice.