Grzybica nosa, inaczej grzybica zatok to infekcja grzybicza, która obejmuje przestrzenie wypełnione powietrzem wewnątrz niektórych kości czaszki. Zwykle dotyczy zatok szczękowych, klinowych, czołowych i sitowych. Rozwojowi tej choroby sprzyja m.in. przewlekły stan zapalny zatok, czy upośledzony proces wentylacji zatok. Przeczytaj, czym dokładnie jest grzybica nosa!

Grzybica zatok i jej objawy

Grzybica nosa to choroba, która objawia się przede wszystkim silnym bólem w okolicy zatok i głowy. U osób zmagających się z nią występuje także uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Inne sygnały, które mogą świadczyć o tym, że cierpisz na grzybicę zatok to:

  • uczucie zatkanego nosa;
  • katar;
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • obrzęk powiek;
  • osłabienie organizmu;
  • krwawienia z nosa. 

Jakie są możliwe przyczyny grzybicy nosa?

Grzybica nosa bardzo często rozwija się u osób cierpiących na przewlekłe zapalenie zatok. To także częsty problem tych, którzy często walczą z infekcjami dróg oddechowych. Poza tym grzybica zatok może wystąpić również u osób z nieprawidłowościami anatomicznymi (np. skrzywioną przegrodą nosa). Czasem pojawia się u chorych na cukrzycę, nowotwory, czy przyjmujących przewlekle antybiotyki. Co więcej, ta choroba to nierzadkie powikłanie po leczeniu stomatologicznym. 

Jak wygląda diagnostyka grzybicy zatok?

Gdy podejrzewasz, że wystąpiła u ciebie grzybica nosa, to czym prędzej powinieneś udać się do lekarza, który zapewne zleci wykonanie kilku badań. Do najważniejszych zalicza się:

  • badanie krwi;
  • tomografię komputerową zatok;
  • badanie mikrobiologiczne;
  • badanie mykologiczne. 

Grzybica nosa – jak ją leczyć?

Grzybica zatok wymaga leczenia zabiegowego i farmakologicznego. W tym pierwszym przypadku zwykle zastosowanie znajduje zabieg FESS – funkcjonalna endoskopowa operacja zatok, którą przeprowadza się w celu wyeliminowania mas grzybiczych z zatok i przywrócenia właściwej wentylacji zatok. Niezbędne są także odpowiednie leki – m.in. grzybicze (np. amfoterycyna B, czy flukonazol). Ponadto warto zaznaczyć, że leczenie grzybicy nosa trwa dość długo – nawet rok!

Zobacz też:
Pryszcze na brzuchu – o czym świadczą krosty w tym miejscu i jak się ich pozbyć?

Jak wygląda leczenie grzybicy nosa w domu?

Jeśli pojawiła się u ciebie grzybica nosa, to możesz spróbować walczyć z tym problemem, wykorzystując domowe sposoby. Rzecz jasna najważniejsza jest higiena jamy ustnej. Dbaj także o dietę – ograniczaj węglowodany proste i produkty zawierające drożdże. Każdego dnia pij również odpowiednią ilość wody – przynajmniej 2 litry. Poza tym pomóc może ci płukanie jamy nosowej i zatok. Możesz wykorzystać do tego sól fizjologiczną lub wodę morską. Bardzo dobre efekty często przynoszą także inhalacje z soli fizjologicznej. 

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, czym jest grzybica nosa, czyli tak naprawdę grzybica zatok. Pamiętaj – nigdy nie lekceważ tej choroby, aby nie dopuścić do groźnych powikłań!Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2022