Wiele osób, które borykają się z uporczywymi pryszczami na skórze, poszukuje metod na skuteczne i szybkie pozbycie się problemu. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się sposoby naturalne i niewymagające wielkich nakładów finansowych. Jedną z ciekawszych i jednocześnie nieco kontrowersyjnych metod jest zastosowanie czosnku, np. w formie wykonanego samodzielnie kosmetyku. Zapoznaj się z naszym tekstem i sprawdź, czy czosnek na pryszcze rzeczywiście działa!

Właściwości czosnku 

Prozdrowotne właściwości czosnku znane są ludzkości od wieków. Dzięki zawartym w nim licznym witaminom, minerałom i olejkom eterycznym, obejmuje on takie działanie, jak: 

 • przeciwgrzybicze; 
 • przeciwwirusowe; 
 • przeciwbakteryjne;
 • przeciwmiażdżycowe; 
 • wzmacniające układ immunologiczny;
 • obniżające ciśnienie krwi. 

Czosnek na pryszcze – zastosowanie

Stosowanie czosnku na pryszcze tłumaczy się jego właściwościami przeciwbakteryjnymi. Dzięki temu krosty zostają zwalczone, stany zapalne złagodzone, a ewentualne rany goją się znacznie szybciej. 

Istnieją różne metody zastosowania czosnku na pryszcze. Najpopularniejszą z nich jest przykładanie ząbku do krosty na kilka minut. Inne sposoby wymagają większej ilości przygotowań. Poniżej przedstawiamy kilka przepisów na kosmetyki na bazie czosnku. 

Maska z czosnku i glinki

Do wykonania tej maski będziesz potrzebować 3 ząbków czosnku, 3 łyżek miodu, 2 łyżek białej albo zielonej glinki oraz hydrolatu. 

 1. Zmiażdż czosnek.
 2. Wymieszaj dokładnie z miodem i glinką. 
 3. Dodaj odrobinę hydrolatu, aż do uzyskania kremowej konsystencji. 
 4. Gotową pastę nakładaj na ok. 15 min; stosuj do 3 razy w tygodniu. 

Maska z czosnku i jogurtu

To wersja maseczki stworzona z myślą o osobach o cerze wrażliwej. Do jej wykonania potrzebny będzie 1 ząbek czosnku, 1 łyżka miodu i 1 łyżka jogurtu naturalnego. 

 1. Zmiażdż ząbek czosnku.
 2. Wymieszaj dokładnie z miodem i jogurtem, do uzyskania gładkiej konsystencji. 
 3. Nałóż maseczkę na twarz (ok. 10 min), a następnie zmyj ciepłą wodą. 

Tonik z czosnku

Do wykonania toniku potrzeba wyłącznie dwóch składników: ząbku czosnku oraz wybranego płynu wody albo hydrolatu. 

 1. Rozgnieć czosnek. 
 2. Zalej go wodą albo hydrolatem i zamieszaj.
 3. Odstaw miksturę na 24 godziny.
 4. Używaj 2-3 razy w tygodniu, delikatnie nanosząc go wacikiem. 
Zobacz też:
Zapalenie okołoustne u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy, leczenie

Czy czosnek działa na pryszcze?

Wiele osób regularnie stosuje kosmetyki na bazie czosnku, w celu rozprawienia się z uporczywymi pryszczami. Rzeczywiście, działanie bakteriobójcze powinno pomóc w pozbyciu się nieestetycznych zmian skórnych. 

Znajdą się jednak i tacy, u których czosnek w ogóle się nie sprawdził. Nie da się ukryć, że pomimo swoich niebywałych zalet, ma on także wady. Pozostawiony zbyt długo na skórze może ją podrażnić; sprawia to, że pryszcze zaczynają boleć i goją się znacznie dłużej, niż miałoby to miejsce bez zastosowania czosnku. Co więcej, jeżeli ktoś ma wyjątkowo wrażliwą skórę, podrażnienia mogą utrzymywać się nawet kilka dni, a zdarza się, że krosty i stany zapalne stają się jeszcze bardziej dotkliwe.

Przed dłuższym stosowaniem czosnku na pryszcze warto wykonać krótki test: przyłóż go na zmianę skórną na krótko, 5 minut powinno wystarczyć. Jeżeli pieczenie ustanie, a po upływie 24 godzin nie zauważysz zaczerwienienia i podrażnienia, możesz spokojnie stosować go częściej.  

Podsumowanie 

Czosnek na pryszcze to niewątpliwie ciekawa metoda. Chociaż budzi sporo kontrowersji, wiele osób uważa jego stosowanie za jeden z lepszych sposobów na pozbycie się niechcianych krost.Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2022