Najczęściej czerwone pieprzyki nie są niebezpieczne. To również nie objawy choroby nowotworowej, nie powstają także pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne. W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że czerwone kropki na ciele wyglądające jak pieprzyki to niegroźne naczyniaki. Jeśli jednak zauważyłeś na swoim ciele tego typu zmiany barwnikowe i do tego występują niepokojące objawy takie jak np. swędzenie lub ból, to wymaga to konsultacji z lekarzem. Sprawdź, co warto wiedzieć.
Jak powstają czerwone pieprzyki?
Czerwone pieprzyki to tak naprawdę punkty rubinowe, czyli inaczej naczyniaki starcze. Są to zmiany skórne, które mogą być w różnym kolorze – w czerwonym, różowym bądź fioletowym. Od zwykłych pieprzyków różni je to, że są delikatnie wypukłe, a ich rozmiar nie przekracza kilku milimetrów.
Takie znamiona barwnikowe zwykle powstają na skutek mikrourazu skóry i niewłaściwego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Niektórzy są bardziej narażeni na ich powstawanie – mowa tutaj przede wszystkim o posiadaczach cery naczynkowej i kobietach ciężarnych. Czerwone pieprzyki pojawiają się, gdy naczynia krwionośne są narażone na pękanie, czyli przykładowo w stresujących sytuacjach, czy podczas dużych zmian temperatury. Zwykle pojawia się na:
- brzuchu;
- szyi;
- plecach;
- twarzy.
Czerwone pieprzyki to zmiany, które najczęściej występują w większym skupisku, ale mogą pojawić się też jako pojedyncze znamiona. Na ich tworzenie się najbardziej narażone są osoby w wieku 40–45 lat, choć oczywiście mogą ukazać się dosłownie u każdego, niezależnie od wieku.
Czerwone plamki a niepokojące objawy – kiedy udać się do lekarza?
Zmiany na skórze w postaci pieprzyków o zabarwieniu czerwonym wymagają jednak obserwacji. Gdy zauważysz coś niepokojącego, to powinieneś od razu zgłosić się do dermatologa. Główne sygnały alarmujące to:
- występowanie dolegliwości bólowych powodowanych przez czerwone znamiona;
- krwawienie zmian skórnych;
- swędzenie czerwonych pieprzyków;
- ciemnienie i nabieranie nieregularnych kształtów przez czerwone pieprzyki.
Czerniak a czerwone znamiona
Czerniak to złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek barwnikowych. Do jego rozwoju zwykle dochodzi w skórze, choć znane są też przypadki pojawienia się czerniaka w obrębie błon śluzowych czy gałki ocznej. Rzadko zdarza się, że czerwone pieprzyki są objawem tej choroby. Jeśli pojawiła się u ciebie taka zmiana i chcesz upewnić się, że to nie czerniak, to wiedz, że:
- zwykle zmiany złośliwe mają asymetryczne wymiary, natomiast pieprzyk ma symetryczny kształt;
- czerwone pieprzyki mają raczej jednolity kolor, a zmiany o charakterze czerniaka – niejednolity;
- niebezpieczne zmiany mają nieregularne brzegi;
- złośliwe zmiany mają to do siebie, że bardzo szybko, wręcz gwałtownie rosną;
- powierzchnie zmian o charakterze czerniaka są nierówne.
Przyczyny rozwoju czerniaka są różne, choć specjaliści jednoznacznie twierdzą, że najbardziej narażone na zachorowanie są osoby, które uwielbiają intensywnie się opalać i często mają poparzoną skórę przez słońce. To wynik tego, że skóra otrzymała toksyczną dawkę promieniowania UV.
Czerwony pieprzyk jako objaw choroby Degosa
Choć wiesz już, że czerwone pieprzyki zazwyczaj nie stanowią zagrożenia, to zawsze warto je pokazać specjaliście – dermatologowi, który je oceni. Tylko lekarz bowiem może stwierdzić w 100%, że powstałe zmiany to naczyniaki, a nie objaw nowotworu skóry lub niebezpiecznego mięsaka Kaposiego. Musisz również wiedzieć, że czerwone pieprzyki na ciele mogą występować też przy chorobie Degosa. Jest to niezwykle rzadka choroba układowa, na którą choruje tylko 50 osób na całym świecie. Może ona prowadzić m.in. do:
- uszkodzenia jelit;
- bólów głowy;
- zapalenia błony śluzowej żołądka;
- zapalenia mięśnia sercowego.
Niestety nadal nie ustalono, jakie są dokładnie przyczyny zachorowań na tę chorobę, choć eksperci twierdzą, że jest to dziedziczne schorzenie. Co więcej: nadal nie ma wystarczająco skutecznej formy jego leczenia.
Jak usunąć pieprzyk w kolorze czerwonym?
Gdy czerwone pieprzyki są łagodnymi i małymi zmianami skórnymi, którym nie towarzyszą żadne inne symptomy, to nie muszą być one usuwane – właściwie nie ma do tego żadnych medycznych wskazań. Jeśli jednak posiadasz takie znamiona i przeszkadzają ci one lub często je podrażniasz, wskutek czego pieprzyki krwawią, to warto rozważyć ich usunięcie. Istnieją różne metody usuwania tego rodzaju pieprzyków na skórze, choć do najpopularniejszych zaliczamy:
- laser – to zdecydowanie najpopularniejsza i bezbolesna metoda na usuwanie pieprzyków. Cały zabieg odbywa się w znieczuleniu i polega na wykorzystaniu wiązki lasera, którą nakierowuje się na pieprzyk, co powoduje powierzchniowe odparowanie znamienia;
- chirurgiczne wycięcie zmiany – metoda ta jest stosowana głównie w przypadkach, gdy zmiana ma charakter złośliwy lub jest zagrożeniem dla zdrowia albo życia.
Pamiętaj, że w niektórych przypadkach usunięte zmiany poddaje się badaniu histopatologicznemu w celu dokładnego ustalenia charakteru zmiany. Co ważne: usuwanie pieprzyków i znamion skórnych zarówno w kolorze czerwonym, jak i innym na własną rękę nie jest najlepszym pomysłem. Jak dotąd wciąż nie powstała bezpieczna i skuteczna metoda usuwania pieprzyków domowym sposobem, więc nie warto ryzykować.
Czerwone kropki na skórze – podsumowanie
Czerwone plamki na ciele mogą się różnić między sobą. Mogą być niewielkie, duże, bardzo wypukłe bądź być w postaci plam. Poniżej przedstawiamy ci kilka zdjęć tego typu znamion!
Koniecznie pamiętaj o tym, aby regularnie kontrolować wszelkie zmiany pojawiające się na twoim ciele – zarówno te nabyte, jak i wrodzone, a gdy coś cię zaniepokoi – udaj się do lekarza. Jeśli chodzi o czerwony pieprzyk to choć nie wygląda estetycznie, to jednak zwykle nie jest niebezpieczny. Jeśli pojawił się na twojej skórze i uważasz, że jego usunięcie poprawi twój wygląd i dzięki temu poczujesz się lepiej psychicznie, to rozważ wizytę u dermatologa, który zaproponuje ci bezpieczny zabieg.