Witaminy na piękne włosy
Chcąc zadbać o zdrowe włosy, piękną cerę i mocne paznokcie, należy uwzględnić w diecie odpowiednią podaż witamin z grupy B. Witaminy z grupy B to ogólna nazwa związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W kontekście zdrowych włosów najważniejsze z nich to:
- Witamina B1 (tiamina) – odpowiada za produkcję aminokwasów, czyli składników budulcowych włosa. Jej źródłem są: mięso wieprzowe, orzechy, buraki i strączki.
- Witamina B3 (niacyna) – niezbędna do zachowania prawidłowego stanu skóry głowy. Znajdziemy ją w mięsie (wątróbka, drób, ryby), orzechach i otrębach.
- Witamina B5 (kwas pantotenowy) – pobudza komórki budujące łodygę włosa do szybszego wytwarzania keratyny. Poza tym umożliwia codzienny wzrost włosów (dzięki witaminie B5 są one mocne i sprężyste). Źródłem tej witaminy są: mięso, ryby, drożdże, suche nasiona roślin strączkowych, kapusta i kalafior.
- Witamina B7 (biotyna) – korzystnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Reguluje tłuszczową przemianę materii, dzięki czemu zapobiega łojotokowi i powstawaniu łupieżu. Nawet niewielki niedobór biotyny w diecie może powodować wypadanie włosów. Biotynę znajdziemy w produktach, takich jak: drób, owoce morza, ryż brązowy, kalafior, szpinak i grejpfruty.
W diecie na zdrowe włosy nie można zapominać także o innych witaminach. Szczególne znaczenie mają tzw. związki antyoksydacyjne, czyli witaminy A, E i C. Witamina A pobudza do wzrostu mieszki włosowe. Jej niedobór skutkuje osłabieniem kondycji włosów i rogowaceniem skóry głowy. Aby uzupełnić poziom witaminy A w diecie można spożywać więcej wątróbki, produktów mlecznych i warzyw. Najlepszym źródłem tej witaminy są brokuły, marchewki, natka pietruszki, pomidory, seler, bataty i szpinak. Witamina E nazywana jest “witaminą młodości”. Związek stymuluje podziały komórkowe macierzy włosa, dzięki czemu przyspiesza ich wzrost. Produkty bogate w witaminę E to między innymi: oleje roślinne, pestki dyni i orzechy. Witamina C odgrywa ważną rolę w syntezie kolagenu. Niedobór witaminy C sprawia, że włosy stają się słabe i łamliwe. Źródła witaminy C to głównie owoce (czarne porzeczki, jagody, truskawki, cytrusy, kiwi) i warzywa (natka pietruszki, papryka).
Składniki mineralne dla zdrowia włosów
W zdrowej diecie nie może zabraknąć także składników mineralnych. Na włosy szczególny wpływ mają: cynk, miedź i żelazo. Niedobory cynku powodują nadmierne rogowacenie skóry. Źródłem cynku są produkty, takie jak: wątróbka, kasza gryczana, ryż, kiełki pszenicy, nasiona sezamu, pestki dyni. Brak miedzi powoduje zmiany w strukturze włosów i ich odbarwienie. Najwięcej tego pierwiastka znajduje się w kaszy gryczanej, orzechach i gorzkiej czekoladzie. Gdy brakuje żelaza, włosy stają się słabsze i szybciej wypadają. Żelazo znajdziesz w orzechach, nasionach, produktach zbożowych i mięsie.
Zdrowa dieta to podstawa
Zdrowa dieta korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. W odpowiednio zbilansowanym jadłospisie nie może zabraknąć podstawowych składników odżywczych (białek, tłuszczów, węglowodanów) oraz witamin i składników mineralnych. Nie wiesz, jak ułożyć zdrowe menu? Zastanawiasz się, jak zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze? Rozwiązaniem dla Ciebie jest catering dietetyczny. W ofercie cateringów znajdziesz różne diety pudełkowe w kilku wariantach kalorycznych. Dobry catering dietetyczny to gwarancja regularnego, zdrowego i różnorodnego żywienia. Dla zdrowia włosów i nie tylko!
Tekst promocyjny